Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 вересня 2019 р. Справа№200/9416/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., при секретарі судового засідання Соколовій С.О.
позивача не з'явився
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
26 липня 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, згідно тексту позовної заяви, позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення № 2803 Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у призначенні мені пенсії від 20.08.2018 року.
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути мою заяву № 2803 від 11.05.2018 року в частині зарахування до пільгового стажу період роботи з 16.08.1984 по 02.10.1992 в якості арматурника, металізатора, електрослюсаря ручного зварювання у КП "Курахівський завод залізобетонних конструкцій", з 25.10.1993 по 12.08.1994 в якості слюсаря з ремонту обладнання котельних і пилеприготувальних цехів у МП "Екоенерго", з 05.10.1992 по 13.10.1993, з 17.08.1994 по 01.09.1997 в якості електрозварника ручного зварювання у БД ПО к Донбасенергобудпром", з 15.09.1997 по 04.05.1998 в якості електрозварника ручного зварювання у ПО "Донбасенергобудпром", з урахуванням висновків суду. Крім цього позивач просить суд встановити контроль за судовим рішенням.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), при цьому у відповідача судом витренувались докази, а саме, копія відмовної пенсійної справи.
За змістом позову у 11.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. З ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надав повний пакет необхідних документів на підтвердження права на отримання пенсії. Рішенням № 2803 від 20 серпня 2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком за відсутністю необхідного пільгового стажу. Вважаючи дії та рішення відповідача протиправними та такими, що порушують норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року розгляд справи визначено проводити у судовому засіданні з повідомленням викликом сторін у справі, судове засідання призначено на 24.09.2019 о 09:45 год.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження та ухвали про призначення справи до розгляду у судовому засіданні, надіслана та вручена сторонам, зазначене підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача не надано до суду відзив на позовну заяву, як витребувані докази.
З огляду на наведене неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин судом кваліфіковано як визнання позову (ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).
До судового засідання у визначені час та дату сторони не прибули, явку своїх представників не забезпечили, про причини неявки суду не повідомили, про час та дату проведення судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать зворотні повідомлення про отримання судових повісток.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . Згідно відомостей паспорту серії НОМЕР_2 , зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1 .
11.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_1 до зазначеної заяви були надані наступні документи: заява, копія паспорту і ІПН, трудової книжки, диплому, військового квитка, архівні довідки № 07- 04/45 від 28.02.2018, № 07-04 від 28.02.2018, № 07-04/48 від 28.02.2018, № 07-04/47 від 28.03.2018, № 07-04/49 від 28.02.2018, № 07-04/51 від 28.02.2018, № 07-04/52 від 28.02.2018, № 07-04/50 від 28.02.2018.
Рішенням Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №2803 від 20.08.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії згідно п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки немає необхідного пільгового стажу роботи.
При цьому у спірному рішенні як підставу не зарахування періодів трудової діяльності позивача, як пільгового, а саме:
з 16.08.1984 по 02.10.1992 в якості арматурника, металізаторника, електрослюсаря ручного зварювання у КП ''Курахівський завод залізобетонних конструкцій";
з 25.10.1993 по 12.08.1994 в якості слюсаря з ремонту обладнання котельних і пилеприготувальних цехів у МП "Екоенерго",
з 05.10.1992 по 13.10.1993, з 17.08.1994 по 01.09.1997 в якості електрозварювальний ручного зварювання у БД ПО "Донбасенергобудпром"
відповідач обгрунтував відсутністю довідок, які б підтверджували зайнятість протягом повного робочого дня у шкідливих і важких умовах праці. КП " Курахівський завод залізобетонних конструкцій", МП "Екоенерго", БД ПО "Донбасенергобудпром" ліквідовані. Станом на 10.08.2018 витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань заявником не були надані. У разі надання витягів, атестації робочих місць, заяви, документи ОСОБА_1 будуть направлені на Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Щодо підстав не зарахування періоду роботи з 15.09.1997 по 04.05.1998 в якості електрозварювальника ручного зварювання у ПО "Донбасенергобудпром" відповідач у спірному рішенні вказав на відсутність пільгової довідки та наказів про результати проведення атестації робочих місць.
Таким чином, предметом спору у справі, з урахуванням доводів відповідача викладених у спірному рішенні, є документальне підтвердження періодів роботи позивача з 16.08.1984 по 02.10.1992 в якості арматурника, металізаторника, електрослюсаря ручного зварювання у КП ''Курахівський завод залізобетонних конструкцій"; з 25.10.1993 по 12.08.1994 в якості слюсаря з ремонту обладнання котельних і пилеприготувальних цехів у МП "Екоенерго", з 05.10.1992 по 13.10.1993, з 17.08.1994 по 01.09.1997, з 15.09.1997 по 04.05.1998 в якості електрозварювальний ручного зварювання у БД ПО "Донбасенергобудпром".
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Згідно п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад, і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівники, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються зі зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
За приписами ст.44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
При цьому, ч.5 ст.45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.1 Порядку №22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Додатком 2 до переліку визначена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, яка містить перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
У п.7 Порядку №22-1 міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з п. 30 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Аналізуючи наведені норми права можна дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем подано відповідачу документи про трудовий стаж, вік, про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, документ про місце проживання (реєстрації) позивача, а також документи на підтвердження трудового стажу.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (п.38 Порядку).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (п. 39 Порядку).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.43).
При цьому, за приписами статті 101 Закону № 1788-XII та п.38 Порядку 22-1, відповідач має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Суд не приймає посилання відповідача щодо не зарахування стажу роботи позивача за періоди з 16.08.1984 по 02.10.1992 в якості арматурника, металізаторника, електрослюсаря ручного зварювання у КП ''Курахівський завод залізобетонних конструкцій"; з 25.10.1993 по 12.08.1994 в якості слюсаря з ремонту обладнання котельних і пилеприготувальних цехів у МП "Екоенерго", з 05.10.1992 по 13.10.1993, з 17.08.1994 по 01.09.1997 через не надання витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач правом, щодо направлення відповідних запитів, самостійного отримання відповідних витягів не скористався та прийняв рішення без належного обґрунтування з порушенням вимог Порядку 22-1. Крім цього, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений можливості скористатися інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо ліквідованих підприємств. Відповідачем не надано жодного доказу щодо направлення запитів про надання документів (акт, запити тощо).
Згідно Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до страхового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 10.11.2006 року № 18-1 у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визнання правонаступника створена Комісія з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Всі доводи відповідача не підтверджені жодними доказами, хоча за вимогами частини 2 статті 71 КАС України саме відповідач як суб'єкт владних повноважень повинен довести суду правомірність свого рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058).
Також, приписами підпункту 3.3 пункту 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган який призначає пенсію надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів орган який призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.
Суд звертає увагу, що згідно норм пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Отже, відповідач в межах своїх повноважень, зобов'язаний розглянути та за необхідності перевірити відповідність поданих для призначення пенсії документів, зокрема, записів у трудовій книжці, визначити на їх підставі достатність або відсутність підстав для призначення позивачу пенсії за віком.
За таких обставин, суд приходить до висновку про передчасність та протиправність відмови відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком.
Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи спірні періоди трудової діяльності позивача, як пільгового є передчасними та не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Враховуючи те, що відповідність поданих позивачем документів для призначення пенсії була досліджена відповідачами поверхнево, також на виконання своїх повноважень останніми не направлялись відповідні запити з метою підтвердження трудового стажу, зазначеного у трудовій книжці позивача, у суду відсутня можливість задоволення позову в частині зобов'язання відповідача зарахувати спірні періоди роботи позивача, до пільгового стажу роботи.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб'єкта наміру допускати порушення закону у процедурі поновлення нарахування та виплати пенсії у майбутньому. З цих міркувань суд не знаходить підстав для задоволення, адже вимоги 1) заявлені на майбутнє, 2) стосуються правовідносин, котрі ще не склались у часі, 3) стосуються правовідносин, відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки.
Підстав для застосування до спірних правовідносин положень ст. 382 КАС України судом не виявлено.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з вимогами статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.
З у рахуванням викладеного позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 11.05.2018 №2308, з урахуванням висновків суду.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись пп. 15.5 Розділу VII Перехідних положень, статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна,103, ЄДРПОУ 42171290) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 2803 Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у призначенні мені пенсії від 20.08.2018 року.
Зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 2803 від 11.05.2018 року про призначення пенсії з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Центральна,103, ЄДРПОУ 42171290) на ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 24 вересня 2019 року, повний текст рішення виготовлено 26 вересня 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Буряк