Рішення від 27.09.2019 по справі 120/2382/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

27 вересня 2019 р. Справа № 120/2382/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук Максим Петрович, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Управління Міністерства внутрішніх справ України

про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області у якому просить:

- визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області щодо надання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування всіх складових грошового забезпечення, ОСОБА_1 отримував на час звільнення.

- зобов'язати Управління Міністерства Внутрішніх Справ у Вінницькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням складових (надбавок та доплат) грошового забезпечення, а саме:

- надбавки за класифікацію (класність);

- надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф 3;

- надбавки за виконання особливо важливих завдань;

- премії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є пенсіонером з 2002 року та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

На думку позивача, враховуючи, що пенсію йому призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення та після прийняття Постанови КМУ № 103 "Про перерахунок пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Як зазначає позивач, довідка з новим підвищенням грошового забезпечення відповідачем сформована та направлена до органу пенсійного фонду, проте, в ній не повністю відображено додаткові види виплат, які на момент виходу на пенсію виплачувались позивачеві. Не погоджуючись із проведеним перерахунком ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача з вимогою видати довідку про грошове забезпечення з урахуванням всіх надбавок, за наслідком розгляду вказаної довідки, позивачу відмовлено у її видачі з тих підстав, що попередня довідка сформована у відповідності до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з такою відповіддю та вважаючи, що має право на включення до довідки низку надбавок та премію позивач звернувся з цим позовом до суду.

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Свою позицію мотивує тим, що позовна вимога про зобов'язання УМВС України у Вінницькій області видати нову довідку для проведення перерахунку пенсії позивачеві не може бути задоволена, оскільки, необхідні документи для її підготовки передані до профільного об'єднання, відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ "Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ" облікові картки осіб, яким призначено пенсію та документи позивача передані Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Вінницькій області".

Одночасно зазначає, що Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області реєстр довідок про грошове забезпечення військовослужбовців складених відповідно до ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов КМ № 103 та № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", серед яких була довідка позивача, для здійснення перерахунку пенсії. Відтак, друга позовна вимога про виготовлення та надання довідки також не може бути задоволена. З огляду на викладене відповідач вважає, що підстави для задоволення даного позову відсутні.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

В березні 2002 року заступника командира батальйону-начальника штабу І батальйону, майора ОСОБА_1 , звільнено з військової служби наказом КВВ МВС України № 15 о/с в запас (за власним бажанням).

Згідно Витягу з наказу Командира військової частини НОМЕР_1 МВС України від 18.03.2002 року № 54 ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення від 16.03.2002 року

З березня 2002 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Пенсія позивачеві виплачувалася із врахування таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад по військовому званню, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за класність, кваліфікація, надбавка за таємність, премія.

21.02.2018 року відповідно до вимог постанови КМУ №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

На підставі вказаних норм та з метою здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ліквідаційною комісією сформовано та направлено до органу пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 11075.

Згідно даної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.03.2018 року становить:

- посадовий оклад - 4790 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 1340 грн.;

- надбавка за вислугу років - 2452 грн.;

Всього: 8582 грн.

З таким розрахунком позивач не погодився та звернувся до відповідача з вимогою про видачу довідки про грошове забезпечення з урахуванням усіх надбавок.

Листом від 18.02.2019 року УМВС України у Вінницькій області повідомило, про те, що довідка видана відповідно до вимог Постанови 103 та перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Також зазначено, що попередня довідка складена вірно і правові підстави для внесення змін до неї відсутні.

Не погоджуючись із відповіддю УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявами від 11.02.2019 року та 24.04.2019 року з вимогою витребувати у відповідача довідку про розмір грошового забезпечення.

На що ГУПФУ у Вінницькій області листами від 27.02.2019 року та 11.05.2019 року повідомило, що перерахунок пенсії позивачеві здійснено відповідно до вимог Постанови 103 де визначено вичерпний перелік складових грошового забезпечення на підставі яких проводиться перерахунок пенсії. Тому, питання, щодо порядку встановлення розмірів грошового забезпечення, та обчислення вислуги років належить до компетенції силових міністерств та відомств. Відтак, правових підстав для звернення до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області про видачу нової довідки не має.

Відтак, ОСОБА_1 вважаючи відмову відповідача виготовити та направити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з повною реальною інформацією до ГУ ПФУ у Вінницькій області, з урахуванням всіх надбавок протиправною та такою, що порушує законне право на соціальний захист, звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив із такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"

Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 2 Порядку № 45 встановлено, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як встановлено судом, Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області сформувала та направила Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області реєстр довідок про грошове забезпечення військовослужбовців, складених відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", відповідно до якого за № 11075 зазначена довідка на ім'я ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії.

Згідно до п. 4. Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться:

особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою (п. 5 Порядку № 45).

Таким чином, аналізуючи викладене, суд зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складена відповідно чинних норм, а тому, підстави для внесення змін до неї відсутні.

Окремо суд звертає увагу, що права самостійно визначати розмір грошового забезпечення (види грошового забезпечення) Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області не має.

Оскільки Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, тому вона не мала підстав готувати довідку для перерахунку пенсії позивачеві без врахування положень Порядку № 45 та Постанови Кабінету Міністрів України № 103.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься у рішенні Верховного суду від 13.03.2019 року у справі № 240/6263/18.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Пунктом 2.1 Рішення від 26.12.2011 № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22.09.2005 № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в ч. 3 ст. 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме ст. 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (п. 2, 3 ст. 116 Конституції України).

В Рішенні від 02.03.1999 № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до п. 3 ст. 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі п. 3 ст. 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Наведеними вище положеннями ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві складено ліквідаційною комісією УМВСУ у Вінницькій області та направлено ГУ ПФУ у Вінницькій області відповідно до Порядку № 45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Положення абз. 5 та 7 п. 5 Порядку № 45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у п. 23 рішення від 08.11.2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00).

Також суд враховує, що рішенням Верховного Суду від 12.03.2018 року за наслідками розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а за позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії відмовлено у задоволенні позову.

Верховний Суд зазначив, що якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абз. 7 п. 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відтак, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області діяла у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги. Отже, вимоги позивача неправомірні, необґрунтовані та не підлягають до задоволення.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права не знайшов підтвердження у ході розгляду справи, то у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович