про залишення позовної заяви без руху
справа №1.380.2019.004836
25 вересня 2019 року
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Лунь З.І. перевірив матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Львівській області, Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області (місцезнаходження: 79005, м.Львів, пл.Міцкевича, 8), Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл.Шашкевича, 1), в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держпраці у Львівській області, Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області;
-зобов'язати Головне управління Держпраці у Львівській області зробити належну перевірку по скарзі позивача від 29.07.2019;
-зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області надати звіт по виконаннях судових рішень щодо поновлення ОСОБА_1 на попередній роботі, виплат боргів з заробітної плати, відновлення знищених трудової?книжки та особової справи у Винниківській міській раді;
-Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Винниківської міської ради, Виконкому Винниківської міської ради, яка полягає в тому, що ОСОБА_1 не було поновлено на попередній роботі за рішеннями судів, але звільнено 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 без поновлення на роботі і не видано відновлену трудову книжку з повним стажем роботи;
-визнати незаконними, протиправними розпорядження про звільнення ОСОБА_1 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 з роботи без попереднього поновлення на роботі за рішенням суду, винесені Винниківською міською радою, Виконкомом Винниківської міської ради та їх зупинити і скасувати, зобов'язати, щоб дані розпорядження у відновленій трудовій книжці не були вписані;
-зобов'язати Винниківську міську раду, Виконкомом Винниківської міської ради відновити позивача особову справу і трудову книжку з записом повного стажу роботи ОСОБА_1 з 1983 року по даний час;
-зобов'язати відповідачів виконати свої посадові обов'язки щодо забезпечення виконання судових рішень від 30.12.2008 у справі № 2а-1041/08, від 08.12.2015 у справі №11461/14, від 06.05.2019 у справі №813/719/16, Рішення Європейського суду з прав людини від 17.07.2014 щодо ОСОБА_1 , справа № 23057/09 Donets v/ Ukraine Joined to application no. 25663/02 - Yavorenko v. Ukraine, встановити порушення трудового законодавства щодо ОСОБА_1 , скласти і надати відповідні акти по виявлених порушеннях;
-стягнути з відповідачів солідарно матеріальну шкоду згідно з поданими квитанціями;
-стягнути з відповідачів солідарно 50000,00грн. моральної шкоди;
-виявити і встановити під час розгляду справи порушення закону щодо тривалого невиконання судових рішень, які набрали законної сили, причини та умови, що сприяли вчиненню порушення та постановити окрему ухвалу щодо факту навмисного тривалого невиконання рішення суду відповідачами та направити її відповідним особам чи органам для вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов.
Кодексом адміністративного судочинства України встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу.
Суддя зазначає, що відповідно до п.4 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до положень ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, що обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивачем не надано обґрунтованого та підтвердженого належними і допустимими доказами клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, зокрема, щодо таких позовних вимог:«-Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Винниківської міської ради, Виконкому Винниківської міської ради, яка полягає в тому, що ОСОБА_1 не було поновлено на попередній роботі за рішеннями судів, але звільнено 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 без поновлення на роботі і не видано відновлену трудову книжку з повним стажем роботи;
-визнати незаконними, протиправними розпорядження про звільнення ОСОБА_1 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 з роботи без попереднього поновлення на роботі за рішенням суду, винесені Винниківською міською радою, Виконкомом Винниківської міської ради та їх зупинити і скасувати, зобов'язати, щоб дані розпорядження у відновленій трудовій книжці не були вписані;
-зобов'язати Винниківську міську раду, Виконкомом Винниківської міської ради відновити позивача особову справу і трудову книжку з записом повного стажу роботи ОСОБА_1 з 1983 року по даний час;
-зобов'язати відповідачів виконати свої посадові обов'язки щодо забезпечення виконання судових рішень від 30.12.2008 у справі № 2а-1041/08, від 08.12.2015 у справі №11461/14, від 06.05.2019 у справі №813/719/16, Рішення Європейського суду з прав людини від 17.07.2014 щодо ОСОБА_1 , справа № 23057/09 Donets v/ Ukraine Joined to application no. 25663/02 - Yavorenko v. Ukraine, встановити порушення трудового законодавства щодо ОСОБА_1 , скласти і надати відповідні акти по виявлених порушеннях».
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
В п.1 прохальної частини позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати визнати противоправною бездіяльність Головного управління Держпраці у Львівській області, Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, не конкретизувавши, в чому виявилася бездіяльність відповідачів, коли, на думку, позивача відповідачі повинні були вчинити дії, які саме повинні бути дії відповідачів в такому випадку.
Пункт 4 «Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Винниківської міської ради, Виконкому Винниківської міської ради, яка полягає в тому, що ОСОБА_1 не було поновлено на попередній роботі за рішеннями судів, але звільнено 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 без поновлення на роботі і не видано відновлену трудову книжку з повним стажем роботи» не містить пропонованого позивачем способу захисту порушеного права.
Крім того, як видно з матеріалів позовної заяви, позовні вимоги про те, що ОСОБА_1 не було поновлено на попередній роботі за рішеннями судів, але звільнено 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 без поновлення на роботі і не видано відновлену трудову книжку з повним стажем роботи; про визнання незаконними, протиправними розпорядження про звільнення ОСОБА_1 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 з роботи без попереднього поновлення на роботі за рішенням суду, винесені Винниківською міською радою, Виконкомом Винниківської міської ради та їх зупинити і скасувати, зобов'язати, щоб дані розпорядження у відновленій трудовій книжці не були вписані; про зобов'язання Винниківську міську раду, Виконкомом Винниківської міської ради відновити ОСОБА_1 особову справу і трудову книжку з записом повного стажу роботи ОСОБА_1 з 1983 року по даний час; про зобов'язання відповідачів виконати свої посадові обов'язки щодо забезпечення виконання судових рішень від 30.12.2008 у справі № 2а-1041/08, від 08.12.2015 у справі №11461/14, від 06.05.2019 у справі №813/719/16, Рішення Європейського суду з прав людини від 17.07.2014 щодо ОСОБА_1 , справа № 23057/09 Donets v/ Ukraine Joined to application no. 25663/02 - Yavorenko v. Ukraine, встановити порушення трудового законодавства щодо ОСОБА_1 , скласти і надати відповідні акти по виявлених порушеннях ОСОБА_1 заявляє до виконкому Винниківської міської ради та Винниківської міської ради, водночас у позовній заяві не зазначає таких відповідачами.
Позивач звертається до суду з позовною вимогою про стягнення з відповідачів солідарно матеріальної шкоди згідно з поданими квитанціями, однак, всупереч зазначеному у матеріалах позовної заяви відсутні будь-які квитанції. Інформація про будь-які квитанції відсутня і в переліку додатків до позовної заяви.
Згідно з п.п. 5, 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається, зокрема, наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У порушення вимог зазначеної статті, у позовній заяві не було зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як видно із матеріалів справи, позивач не додала до позовної заяви документа про сплату судового збору. Проте, зазначає, що вона звільнена від сплати судового збору, так як є інвалідом ІІ групи.
Суд зазначає, що ст.5 Закону України «Про судовий збір», зокрема, передбачає можливість звільнення від сплати судового збору осіб з інвалідністю І та ІІ груп (п.9), а також учасника бойових дій (п.13).
Відповідно до ч.3 ст. 4 закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» пільги особам з інвалідністю надаються на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності (для повнолітніх осіб), категорію "дитина з інвалідністю" (для дітей), а також у відповідних випадках вказано їх основні нозологічні форми захворювань (по зору, слуху та з ураженням опорно-рухового апарату)
Проте, позивачем до позову не додано копії посвідчення інваліда ІІ групи (безстрокове).
Тому, позивачу необхідно надати суду належний доказ сплати (перерахування) судового збору або посвідчення інваліда, яке підтверджує відповідний статус.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч.2 ст.79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Згідно з ч.4 ст.79 КАС України якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Всупереч зазначеним вимогам позивач не надала жодного доказу, що підтверджує обставини, на яких гуртуються позовні вимоги.
Позивач в позовній заяві не зазначає причини неможливості їх надання до суду.
При цьому, варто зазначити, що ч.2 ст.94 КАС України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частинами 4 та 5 тієї ж статті встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Всупереч наведеним положенням позивачем до адміністративного позову на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, додано ксерокопії документів, які не засвідчені в порядку, встановленому чинним законодавством (в тому числі, не засвідчені учасником справи своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення, у разі знаходження у нього оригіналу доказу).
Згідно зі ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані, зокрема, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
За таких обставин, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя дійшов висновку, що позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно надати певний строк для приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160 КАС України для усунення вказаних недоліків, а саме: для нової (уточненої) позовної заяви із зазначенням:
1) відповідачів відповідно до заявлених позовних вимог;
2) наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; належним чином засвідчених копій доказів, доданих до позовної заяви в обґрунтування позовних вимог (в тому числі, засвідчених учасником справи у разі знаходження у нього оригіналу доказу);
3) викласти обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначити докази, що підтверджують вказані обставини;
4) надати обґрунтоване та підтверджене належними і допустимими доказами клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, зокрема, щодо позовних вимог: «-Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, Винниківської міської ради, Виконкому Винниківської міської ради яка полягає в тому, що ОСОБА_1 не було поновлено на попередній роботі за рішеннями судів, але звільнено 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 без поновлення на роботі і не видано відновлену трудову книжку з повним стажем роботи; -визнати незаконними, протиправними розпорядження про звільнення ОСОБА_1 03.11.2016, 05.12.2016, 24.04.2014 з роботи без попереднього поновлення на роботі за рішенням суду, винесені Винниківською міською радою, Виконкомом Винниківської міської ради та їх зупинити і скасувати, зобов'язати, щоб дані розпорядження у відновленій трудовій книжці не були вписані; -зобов'язати Винниківську міську раду, Виконкомом Винниківської міської ради відновити позивача особову справу і трудову книжку з записом повного стажу роботи ОСОБА_1 з 1983 року по даний час; -зобов'язати відповідачів виконати свої посадові обов'язки щодо забезпечення виконання судових рішень від 30.12.2008 у справі № 2а-1041/08, від 08.12.2015 у справі №11461/14, від 06.05.2019 у справі №813/719/16, Рішення Європейського суду з прав людини від 17.07.2014 щодо ОСОБА_1 , справа № 23057/09 Donets v/ Ukraine Joined to application no. 25663/02 - Yavorenko v. Ukraine, встановити порушення трудового законодавства щодо ОСОБА_1 , скласти і надати відповідні акти по виявлених порушеннях»;
5) надати суду належний доказ сплати (перерахування) судового збору або посвідчення інваліда, яке підтверджує відповідний статус.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Львівській області, Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
Позивачу встановити десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали з дати отримання копії ухвали, шляхом представлення позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог ст. 160 КАС України та доказів сплати (перерахування) судового збору або посвідчення інваліда, яке підтверджує відповідний статус.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається.
Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лунь З.І.