26 вересня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/1810/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С. ,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправним та скасування розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області від 20.08.2019р. №40ос "Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 " в частині застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Ухвалою від 06.09.2019р. провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду надійшло клопотання відповідача про витребування доказів у позивача.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Відповідач просить витребувати у позивача відповідь Херсонської ОДА на лист від 21.08.2019р. №25-4204/0/19/322. Разом з тим судом встановлено, що лист №25-4204/0/19/322 датований 21.06.2019р. В матеріалах справи відсутній як лист від 21.08.2019р. №25-4204/0/19/322, так і будь-які посилання на такий лист.
Оскільки відповідачем не обґрунтоване клопотання про витребування доказів та не наведено на підтвердження яких саме обставин він просить суд витребувати доказ, суд позбавлений можливості встановити на який саме лист він просить витребувати відповідь, чи то на лист від 21.08.2019, чи то на лист №25-4204/0/19/322.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Частиною 1 статті 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до положень ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому частиною 4 статті 77 КАС України встановлено, що суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
З наведеного убачається, що докази мають стосуватись предмету спору, тому відповідач, звертаючись до суду із клопотанням про витребування доказів повинен зазначити на підтвердження яких саме обставин, наведених у позові чи відзиві на позов, вказаний доказ витребовується (надається).
Положеннями ст.167 КАС України встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на необґрунтованість клопотання, суд дійшов до висновку про наявність підстав для повернення клопотання без розгляду.
Керуючись ст.ст.167, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Клопотання Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області - повернути без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання.
Суддя Пекний А.С.