Ухвала від 25.09.2019 по справі 1.380.2019.003799

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003799

УХВАЛА

про відмову в залишенні позовної заяви без розгляду

25 вересня 2019 року зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Тронки О.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 А ОСОБА_3 - ОСОБА_4 .Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.09.2019 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зокрема, просив залишити позов без розгляду на підставі п.8 ч.1 ст.240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Клопотання мотивоване тим, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, з огляду на те, що ним сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні квартири ще 01.06.2017. Проте, до суду позивач звернулась лише 24.07.2019. Тому, на думку відповідача, позивач пропустив шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду. Зазначає, що заяви про поновлення пропущеного строку позивач не подавав до суду.

Представник відповідача в судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав.

В судовому засіданні позивач проти задоволення клопотання заперечила з тих підстав, що про порушення своїх прав дізналась лише після отримання відмови відповідача від 24.06.2019 №15859/05-78.

Представник відповідача в судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав з підстав, наведених у ньому.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, виходячи з наступного.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування регламентує Закон України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”.

Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 “Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій” (далі - Порядок №1740).

Відповідно до пункту 18 Порядку № 1740 повернення помилково або надміру сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів прийнято відповідно до Бюджетного кодексу України та затверджено наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182 (далі - Порядок № 787). Вказаний Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії.

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 “Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету” справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 24140500 контролюють органи ПФУ.

ОСОБА_1 сплатила 13155,00 грн. за кодом бюджетної класифікації 24140500 на спеціальні рахунки держказначейства у Залізничному районі м. Львова, а отже - відповідач є тим органом, що контролює справляння надходжень збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна на території Залізничного району м. Львова та, відповідно, наділений повноваженнями сформувати подання про повернення помилково чи надміру сплаченого збору. Очевидно, що для вирішення питання про наявність/відсутність підстав для формування подання контролюючий орган повинен отримати відповідне звернення та розглянути його.

Суд вказує на те, що Закон України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, Бюджетний кодекс України, а також прийняті на їх реалізацію Порядки №1740 та №787 не встановлюють строку, протягом якого особа, що помилково чи надміру сплатила кошти до бюджету, вправі звернутися до контролюючого органу з приводу повернення такого платежу. Тому суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та застосовує до цих правовідносин норми Податкового кодексу України (далі - ПК України), - оскільки такий регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Статтею 43 ПК України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Суд встановив, що згідно з квитанцією № 770110016 від 01.06.2017 ОСОБА_1 сплатила 13155,00 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунок ГУ ДКСУ у Львівській області, а звернулася до контролюючого органу із заявою про його повернення 11.06.2019 - тобто в межах 1095 днів від дати перерахування коштів. Контролюючий орган розглянув її звернення 24.06.2019. Позивач звернулася до суду з позовом про стягнення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування 24.07.2019.

Суд вважає, що перебіг шестимісячного строку на звернення до адміністративного суду з позовом почався з 25.06.2019, тобто з наступного дня, коли ОСОБА_1 дізналася про відмову контролюючого органу вирішити питання про повернення з бюджету сплаченого нею збору.

Щодо дати сплати коштів до бюджету (01.06.2017), то така в контексті строків має значення лише для встановлення факту вчасного/невчасного звернення платника до контролюючого органу із заявою про повернення коштів. У цій ситуації такий строк звернення до контролюючого органу (1095 днів від дати сплати) позивач не порушила.

З огляду на викладене суд вважає, що позивач звернулася до суду в межах встановленого КАС України строку звернення до суду, а тому підстав для залишення позову без розгляду немає.

Таким чином, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є безпідставним, а тому в задоволенні такого необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 121, 123, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повна ухвала суду складена і підписана 26.09.2019.

Суддя А.Г. Гулик