Справа № 314/3710/19
Провадження № 3/314/967/2019
25.09.2019 року м. Вільнянськ
Вільнянський районний суд Запорізької області у складі :
головуючого судді Кіяшко В.О.,
секретар судового засідання Якубовська Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи, посада: Вільнянська районна рада Запорізької області, депутат, інші відомості суду не відомі,
за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,
за участю прокурора Коваленка О.О.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
встановив:
до Вільнянського районного суду Запорізької області 20.08.2019 року надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про вчинення останньою адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, згідно протоколу № 34-02/444 від 14.08.2019 року (справа № 314/3709/19, провадження № 3/314/966/2019).
Згідно вказаного протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , перебуваючи у статусі депутата Вільнянської районної ради Запорізької області, як суб'єкт, визначений у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, на якого поширюється дія Закону, здійснюючи повноваження голови постійної комісії з питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району та регуляторної політики Вільнянської районної ради, 19.03.2019 на спільному засіданні постійних комісій Вільнянської районної ради сьомого скликання, яке відбулось у приміщенні Вільнянської районної ради за адресою: вул. Бочарова, 12, м. Вільнянськ, Запорізька обл., під час розгляду звернення громадської організації «ВОЛЬТЕРРА» від 18.03.2019 № 34 «Про підтримання ініціативи громади та звернення до перших осіб держави», в якому була особисто зацікавлена, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та на спільному засіданні у встановленому законом порядку не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги, визначені пунктами 1, 2 частини першої статті 28 та частиною другою статті 35 Закону.
Крім того, 20.08.2019 рокудо Вільнянського районного суду Запорізької області надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 про вчинення останньою адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, згідно протоколу № 34-02/445 від 14.08.2019 року (справа № 314/3710/19, провадження № 3/314/967/2019).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , перебуваючи у статусі депутата Вільнянської районної ради Запорізької області, як суб'єкт, визначений у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, на якого поширюється дія Закону, здійснюючи повноваження голови постійної комісії з питань управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району та регуляторної політики Вільнянської районної ради, 19.03.2019 на спільному засіданні постійних комісій Вільнянської районної ради сьомого скликання, яке відбулось у приміщенні Вільнянської районної ради за адресою: вул. Бочарова, 12, м. Вільнянськ, Запорізька обл., під час голосування щодо розгляду звернення громадської організації «ВОЛЬТЕРРА» від 18.03.2019 № 34 «Про підтримання ініціативи громади та звернення до перших осіб держави», в якому була особисто зацікавлена, вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів - взяла участь у прийнятті рішення щодо розгляду зазначеного звернення, чим порушила вимоги, визначені пунктом 3 частини першої статті 28 та частиною другою статті 35 Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Суд вислухавши учасників процесу, приходить до наступного висновку.
У зв'язку з тим, що вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, зазначені справи слід об'єднати в одне провадження,суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження матеріали справ про адміністративні правопорушення згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 34-02/444 від 14.08.2019 року (справа № 314/3709/19, провадження № 3/314/966/2019) та протоколу про адміністративне правопорушення № 34-02/445 від 14.08.2019 року (справа № 314/3710/19, провадження № 3/314/967/2019), присвоївши їм єдиний номер справи № 314/3709/19, провадження № 3/314/966/2019.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36 КУпАП, суд -
постановив:
об'єднати в одне провадження матеріали справ про адміністративні правопорушення згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 34-02/444 від 14.08.2019 року (справа № 314/3709/19, провадження № 3/314/966/2019), та протоколу про адміністративне правопорушення № 34-02/445 від 14.08.2019 року (справа № 314/3710/19, провадження № 3/314/967/2019), присвоїти єдиний номер справи 314/3709/19, провадження № 3/314/966/2019.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В.О. Кіяшко
25.09.2019