Рішення від 11.09.2019 по справі 921/288/19

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 вересня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/288/19

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Гирили І.М.

за участі секретаря судового засідання Бега В.М.

розглянув матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", вул. Застави, 100, с. Качанівка, Підволочиський район, Тернопільська область, 47854

до відповідача Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, 46006

про визнання недійсним та скасування рішення Оператора ГРМ щодо донарахування необлікованого об'єму і вартості газу на суму 191 265 грн 08 коп.

За участі представників:

Позивача: Сай М.В. - директора

Відповідача: Ловчук М. В. - адвоката

В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Акорд”.

Заяв про відвід (самовідвід) судді та секретаря судового засідання з підстав, визначених ст. ст. 35-37 ГПК України не надходило. Клопотань про роз'яснення прав та обов'язків, відповідно до ст. 205 ГПК України, не надходило.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", с. Качанівка, Підволочиський район, Тернопільська область, надалі - позивач, звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", м. Тернопіль, надалі - відповідач, про визнання недійсним і скасування рішення центральної комісії ПАТ "Тернопільоблгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про донарахування ТзОВ "Агро-Рось" необлікованих об'ємів природного газу на загальну суму 191 265 грн 08 коп., оформлених протоколом №94 центральної комісії ПАТ "Тернопільоблгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ від 20.11.2018 та актом-розрахунком б/н б/д вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період від липня 2018 року по листопад 2018 року на загальну суму 191 265 грн 08 коп.

Підставою позову визначено прийняття відповідачем вказаних документів та проведення відповідних розрахунків з порушенням вимог Кодексу ГРМ.

Зокрема, вважає, що: складений Оператором ГРМ Акт про порушення N000028 від 14.11.2018 не може бути належним доказом та підставою для донарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу оскільки складений за відсутності уповноваженого представника Споживача та без дотримання вимог глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ; Рішення від 20.11.2018 про задоволення Акту про порушення № 000028 від 14.11.2018, оформлене протоколом засідання центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ №94, прийнято за відсутності будь-якого належного доказу позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ позивача, що розташований за адресою: с. Качанівка, Підволочиський район, Тернопільська область. Звертає увагу суду, що за період з 01.07.2018 по листопад місяць 2019 року включно відповідач надавав Акти про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу позивачу без будь-яких зауважень та без зміни режиму нарахування природного газу, а також забезпечував складення акта приймання-передачі природного газу по об'єктам позивача за розрахунковий газовий місяць із зазначенням величини об'єму (м куб.) та обсягу (за трьома одиницями виміру - кВтгод, Гкал, МДж).

Окрім того, стверджує, що роздрукований відповідачем 11.02.2019 за контрактний період липень-листопад 2018 року Звіт з обчислювача "Універсал-2" не містить підписів уповноваженої особи споживача із зазначенням прізвища та ініціалів, а також доказів скріплення його печаткою споживача, позбавляє можливості достовірно встановити, коли, ким і яким чином дані роздруківки були виготовлені і з якого саме вимірювального комплексу вони були зняті, а відтак не може бути належним доказом позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку ТзОВ "Агро-Рось". Також, просить врахувати, що 18.02.2019 позивач уклав Договір № 9 про надання послуг зі збору, аналізу та зберіганню інформації на порталі (сервері) за доменною адресою: https://direct.hasgas.com.ua даних з пристроїв передачі інформації (інтелектуальний iMod) Товариства, з доступом через Особистий кабінет. Отримавши доступ, Позивач зміг отримати дані, в тому числі з обчислювача "Універсал - 2", заводський № 7269, починаючи тільки з 10 лютого 2019 року (копії роздруківок додаються). Виконавець, який надав доступ до Особистого кабінету Товариства за доменною адресою: https://direct.hasgas.com.ua повідомив, що в зв'язку з оновленням програмного забезпечення iMod відсутня технічна можливість побачити дані з обчислювача "Універсал - 2", заводський № 7269, починаючи з 01.07.2018.

В обґрунтування наведеного до матеріалів справи долучено належним чином засвідчені копії: Договору постачання природного газу №12к/-003 від 01.06.2018; Типового договору розподілу природного газу № 12/к-003 від 01.02.2016; актів про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за липень - листопад місяць 2018 року; актів приймання-передачі природного газу № 12/К-003/0718-9532 від 31.07.2018, № 12/к-003/0818-10108 від 31.08.2018, № 12/К-003/0918-10712 від 30.09.2018, № 12/К-003/1018-11480 від 31.10.2018, N 12/к-003/1118-13069 від 30.11.2018; Акту про правопорушення № 000028 від 14.11.2018; Акту № М-0136 від 14.11.2018 перевірки ВОГ за адресою с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області; Акту № М-0053 від 19.11.2018 перевірки ВОГ за адресою с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області; Протоколу № 94 засідання центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ від 20.11.2018; Акту № М-0059 від 23.11.2018 демонтажу ЗВТ/ направлення на експертну повірку ЗВТ; листа ПрАТ "Тернопільгаз" за № 14/1497 від 11.12.2018; Акту-розрахунку про донарахування вартості не облікованого об'єму природного газу на суму 3 424 678,38 грн за період з 04.07.2018 по 14.11.2018; рахунку N 000028/1218-37112 від 07.12.2018 на суму 3 424 678,38 грн; повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 000028/1218-37112 від 07.12.2018; листа ТОВ "Агро-Рось" від 19.12.2018; листа ПрАТ "Тернопільгаз" за № 03/1552 від 26.12.2018; листа ТзОВ "Юнам-Сервіс" за № 84/2018 від 17.12.2018; свідоцтва про атестацію N РЛ 083/15 вимірювальної лабораторії ТзОВ "Юнам-Сервіс" з додатком галузей атестації; Свідоцтва про калібрування № 35/19-00001 від 14.01.2019 замовнику робіт з калібрування ТзОВ "Юнам-Сервіс"; сертифікату калібрування виданого 23.05.2013 замовнику - ТзОВ "Юнам-Сервіс"; Дозволу № 892.14.46 Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області, виданого ТзОВ "Юнам-Сервіс"; паспорту лічильника газу G 160 ЛГ-К 80-1/20-0,63-1- Ех № 9982; протоколу повірки ДП "Львівстандартметрологія" лічильнику газу G 160 ЛГ-К 80-1/20-0,63-1- Ех № 9982 від 29.01.2019 про придатність лічильника газу; паспорту перетворювача вимірювального температури "ПВТ-01" № 9159 з відміткою від 29.01.2019; Акту надання послуг № 30 від 29.01.2019 ТзОВ "Юнам-Сервіс"; листа ПрАТ "Тернопільгаз" № 03/180 від 11.02.2019 про скасування акту - розрахунку на суму 3 424 678, 38 грн та надіслання остаточного акту-розрахунку на оплату 191 268,08 грн; Акту-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 191 268,08 грн; рахунку № 000028/0219-4567 від 12.02.2019; повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 000028/0219-4567 від 12.02.2019; звіту з обчислювача "Універсал-2" зав. № 7269 за контрактний період липень-листопад 2018 року (без підписів), надісланий ПрАТ "Тернопільгаз" з листом від 11.02.2019; листа ТОВ "Агро-Рось" від 11.03.2019; листа ПрАТ "Тернопільгаз" № 03/459 від 05.04.2019; Акту б/н перевірки ВОГ від 04.04.2019; роздруківок, доданих до листа ПрАТ "Тернопільгаз" № 03/459 від 05.04.2019; договору № 9 про надання послуг зі збору, аналізу та зберіганню інформації на порталі (сервері) від 18.02.2019, укладеного ТзОВ "Агро-Рось" з ТОВ "РТ-Клевер"; підписані позивачем копії роздруківок з порталу за доменною адресою https://direct.hasgas.com.ua даних з пристроїв передачі інформації (інтелектуальний iMod) Позивача з обчислювача "Універсал - 2", заводський № 7269, за період з липня місяця 2018 року по травень 2019 року та інші документи.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 08.05.2019, головуючим суддею для розгляду справи №921/288/19 визначено суддю Гирилу І.М.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 13.05.2019 позовну заяву ТзОВ "Агро-Рось" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі 921/288/19. Постановлено розгляд справи 921/288/19 здійснювати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у даній справі було призначено на 10:30 год. 05.06.2019, запропоновано сторонам у справі надати суду визначені ст. ст. 165-167 заяви по суті справи та заяви з процесуальних питань (при наявності).

В підготовчих засіданнях 05.06.2019 та 26.06.2019 оголошувалась перерва до 10:00 год. 26.06.2019 та, відповідно, до 10:00 год. 10.07.2019, про що судом постановлено та занесено до протоколів судових засідань відповідні ухвали.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 10.07.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання на 10:00 год 24.07.2019 та зобов'язано позивача надати суду письмово викладену позицію, із долученням підтверджуючих документів, щодо наведених у підготовчому засіданні 10.07.2019 відомостей про особу, яка була відповідальною за газове господарство ТОВ "Агро-Рось" станом на 14.11.2018 та особу, яка підписала 14.11.2018 Акт про порушення; докази на підтвердження повідомлення відповідача про відповідальну особу за газове господарство ТОВ "Агро-Рось".

15.07.2019 на адресу суду від позивача на виконання вимог ухвали суду від 10.07.2019 надійшла заява б/н від 10.07.2019 та витребовувані судом документи.

23.07.2019 відповідачем через канцелярію суду подано клопотання за №03/910 від 23.07.2019 про долучення письмових пояснень та доказів по справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 24.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу № 921/288/19 до судового розгляду по суті на 09:30 год. 12.08.2019, який було відкладено на 10:00 год. 11.09.2019 з підстав, викладених в ухвалі суду від 12.08.2019.

В судовому засіданні 11.09.2019 суд розпочав розгляд справи по суті, заслухав вступне слово повноважних представників позивача та відповідача по суті позовних вимог, з'ясував обставини справи та дослідив надані сторонами докази.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив б/н від 22.06.2019 (вх. №11166 від 26.06.2019) та посилаючись на долучені до матеріалів справи документи. Звертає увагу суду на те, що засоби вимірювальної техніки з комерційного ВОГ споживача пройшли повірку, визнані придатними, пошкоджень датчика температури не виявлено. Об'єми спожитого газу за попередні періоди були закриті без зауважень і перерахунків. Враховуючи наявність засобів дистанційної передачі даних комерційного ВОГ Споживача, стверджує, що акт-розрахунок по донарахуванню вартості обліку газу на суму 3 424 678,38 грн, який відповідачем визнано помилковим, складений з порушенням оскільки містить дані з іншого лічильника встановленого на ВОГ товариства в с. Лозівка. Просить врахувати, що Акт розрахунок на суму 191 265,08 грн без підпису і дати складено відповідачем значно пізніше засідання комісії, яке відбулось 20.11.2018. Щодо долученого відповідачем до матеріалів справи листа за вих. №51 від 11.07.2019 ТзОВ НВП "Гремпіс"- виробника обчислювача "Універсал-2" про причини виникнення позаштатного режиму роботи, вважає, що останній не може бути належним доказом оскільки ґрунтується на загальних припущеннях щодо можливих причин аварійних ситуацій, які зафіксовані неналежним чином.

Повноважний представник відповідача позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення з підстав, викладених у відзиві на позов за №03/685 від 29.05.2018 (вх. №9607 від 31.05.2019), запереченнях на відповідь ТОВ "Агро-Рось" за №03/815 від 09.07.2019 (вх. №11977 від 09.07.2019) та посилаючись на долучені до матеріалів справи документи. Зокрема, стверджує, що акт про правопорушення підписано відповідальною особою - Дробенком А.М. Жодних доказів, що ця особа не є працівником чи відповідальною особою матеріали справи не містять. Зауважує, що і акт про правопорушення і акт перевірки вузла обліку складались в один день. В акті перевірки ВОГ вказано, що останній складено за участі представника споживача директора Сай М.В. Наведене, на думку представника відповідача, свідчить про те, що обидва Акти були складені за відома безпосереднього керівника, тому посилання позивача на невідповідальну особу є безпідставними. Зазначає, що і працівникам Тернопільгазу і працівникам Підволочиської дільниці відомо про те, що саме ОСОБА_1 був відповідальною особою. Твердження позивача про те, що відповідальною особою за газове господарство був ОСОБА_2 вважає безпідставними оскільки згідно долученого позивачем до матеріалів справи наказу №1 останній є відповідальною за газове господарство особою з 20.01.2019. Щодо позаштатного режиму роботи ВОГ вважає, що даний факт встановлений на момент проведення перевірки і нічим не спростований. Щодо доводів позивача про те, що електронні докази не є належним доказом у справі, стверджує, що останні зчитані за допомогою електронного підпису саме з вузла обліку позивача та містять інформацію про аварійні ситуації. Окрім того, зауважує, що умовами укладеного правочину чітко передбачено обов'язок позивача разом з актом приймання-передачі природного газу надавати відповідачу звіти та протоколи ситуацій. Зазначає, що ПрАТ "Тернопільгаз" дійсно має можливість зчитувати інформацію дистанційно. Поряд із цим, згідно з нормами чинного законодавства, наведене є правом, а не обов'язком оператора ГРМ. Оператор ГРМ має право на контрольне зняття показників та огляд вузла, і лише у випадку виявлення аварійних ситуацій, за допомогою зчитаної інформації проводиться донарахування обсягів природного газу, який був облікований.

Щодо виявленого відповідачем порушення п.п. 4 п. 2 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРМ пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не в побутовим, зазначив, що вказане порушення виявлено за результатами обстеження та перевірки на предмет діючих свідоцтв про періодичну повірку лічильника газу Metrix G10 зав. № 003044 рік випуску 2008 та встановлено, що з моменту монтажу останнього (2008 рік) періодична повірка не проводилась. Поряд із цим, оскільки з 2016 року споживання природного газу об'єктом ТОВ "Агро-Рось", який обліковується вказаним лічильником, не проводилось, а тому перерахунок спожитого природного газу за весь час прострочення періодичної повірки не проводився.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне:

01.02.2016 між Приватним акціонерним товариством "Тернопільгаз" (Оператор ГРМ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось" (Споживач) укладено Типовий договір розподілу природного газу №12/к-003 (надалі - Договір), який є публічним договором приєднання, що регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам) до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, та укладений з врахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України.

Відповідно до п. п. 2.1-2.3 Договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 3.2 Договору).

Згідно з п. 5.1-5.2 Договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.

Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об'єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5 Договору).

Відповідно до пп. 5, 7 п. 7.1 Договору Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема, дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за Договором буде належати Оператору ГРМ; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Пп. 3,4 п. 7.2 Договору передбачено право Оператора ГРМ: безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством та Договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Споживач зобов'язується: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо (пп. 2, 4 п. 7.4 Договору).

Умовами Договору передбачена відповідальність сторін, зокрема: за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України (п. 8.1.); у разі якщо між Оператором ГРМ і Споживачем не досягнуто згоди про компенсацію завданих збитків чи перерахунок наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку (п. 8.3.); у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної та/або моральної шкоди іншій Стороні (шкода заподіяна майну чи життю або здоров'ю людини), її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, за рішенням суду (п. 8.4 Договору).

Відповідно до п. 12.1. Договору він укладається на невизначений строк.

Якщо в установленому порядку відбуваються зміни персоніфікованих даних до заяви-приєднання, Споживач повинен у місячний строк звернутися до Оператора ГРМ з відповідною заявою про внесення змін (п. 12.4.Типового договору).

14.11.2018 представниками ПрАТ "Тернопільгаз" проведено перевірку ВОГ - Споживача - ТзОВ "Агро-Рось", що знаходиться за адресою: вул. Застави, 100, с. Качанівка (зерносушарка), за наслідками якої складено Акт про порушення №000028, яким встановлено наступні порушення Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ):

1) п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ: пошкодження ЗВТ (давача температури ПВТ-01 №9159 чи каналу вимірювання температури електроліній), внаслідок чого втрати (споживання) природного газу обліковується не коректно (коректор обліку газу з константою +10 0С, аварії зафіксовані в архіві ситуацій коректора Універсал 02 №7269);

2) п.п. 4 п. 2 глави 2 розділу Х Кодексу ГРМ: порушення строку періодичної повірки ЗВТ (лічильнику газу Метрікс №003044 2008 року з вини споживача (протерміновано 2016 р.);

3) п.п. 1 п. 3 глави 2 Розділу ХІ: наявні в роботі лічильника газу ЛГ-К-ЕхСr60 №9982- зафіксовані в архівах коректора об'єму газу.

П. 3 Акту містить показники лічильників (ЗВТ) на дату його складання: ЛГ-К-ЕхG160№9982 - 2926 м куб.; Метрікс №003044 - 277 м куб.

В графі 4 Акту - відмітка про усунення порушення на дату складання, вказано: "лічильник Метрікс №003044 повірений 25.09.2018; по несправності давача температури - не усунуто, є необхідність залучити підрядну організацію для ремонту".

За виявленими порушеннями споживачу необхідно: усунути неполадки з давачем тиску газу з залученням підрядної організації; об'єми спожитого газу перерахувати згідно кодексу ГРС" (п. 5 Акту).

Також, в Акті про порушення вказано, що Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 20.11.2018 о 09:00 год. за адресою: вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль (п. 8 Акту).

Акт про порушення підписаний представниками Оператора ГРМ - заступником начальника УЕГ ОСОБА_3 , заступником головного метролога Бабовал В.В., інженером ВОГ ОСОБА_4 . При цьому, в акті вказано, що останній складено за участі споживача (його представника) - відповідального за газове господарство ОСОБА_5 .

До акту про порушення додано Акт перевірки ВОГ №М-0136 від 14.11.2018, яким встановлено, що комерційний вузол обліку газу складається з наступних ЗВТ та допоміжного обладнання: лічильник газу - ЛГ-К80-G-160, клас точності - 1, межа вимірювань - 13-250 м куб., дата останньої повірки - 06.2017, заводський №9982; коректор -Універсал-02, дата останньої повірки 11.07.2017, заводський номер 7269; перетворювач тиску - РС-28, клас точності -0,25, межа вимірювань 0-400 кПа, заводський номер 10062838; перетворювач температури - ПВТ-01, клас точності - 0,5, межа вимірювань -50 - +50, заводський номер 9159. Також, в Акті №М-0136 від 14.11.2018 відображено інформацію з коректора: об'єм газу - накопичувальний 292 569 м куб.; годинна витрата газу - 0 м куб/год; температура газу +10 (по константі 0С), тиск газу - 339,35 кПа; показники лічильника - 293136, коефіцієнт корекції - 3,4803; показники механічного лічильника - 292654 м куб; інформація із показуючих приладів: тиск газу - 2,5мПа.

Відповідно до змісту Акту № М-0136 перевірки ВОГ від 14.11.2018 представниками відповідача вказано на необхідність: надання документів про повірку приладів до 20.11.2018 в Підволочиську дільницю Збаразького УЕГГ; надання паспорта з відміткою про повірку (свідоцтво або протокол про повірку) на лічильник "Ельстер" G-6 №28795032 до 20.11.2018; обладнання побутового лічильника ТКК, дистанційними пристроями передачі даних до 14.12.2018 та підготовки ВОГ до опломбування відповідно до методики ПрАТ "Тернопільгаз" до 26.11.2018.

19.11.2018 представниками Відповідача здійснено повторну перевірку комерційного ВОГ Позивача в селі Качанівка, про що складений Акт № М-0053 та складено Акт пломбування № М-0053 від 19.11.2018, з якого вбачається встановленння пломб: R24885825 на лічильник газу фланці; R24885828 на блінді та фланці запірної арматури до ВОГ; R24885818, R24885837, R24885864 на з'єднання газопроводу до лічильника. Окрім того, у вказаному акті зафіксовано, що: "1) Різниця між показами лічильника та коректора становить 1642 м3 за раз (прогресує). На час перевірки загальна тривалість аварійних ситуацій по перетворювачам тиску і температури становить 5 763,364 годин. При цьому, аварійні об'єми становлять: 121 915 м3 за стандартних умов і 38 959 за раз. Перевищення верхньої межі лічильника становить 0,994 годин. Аварійний об'єм становить 5055 м3 за стандартних умов та 1428 м3 за раз; 2) При однакових показах лічильника на 14.11.2018 та 19.11.2018 різниця між коректором і лічильником збільшилась на 1160 м3 за раз; 3) згідно зауважень зазначених в акті перевірки ВОГ № М-0136 від 14.11.2018 надано дублікати паспортів ЗВТ, в яких невірно вказано тип ЗВТ, межі вимірювань і т.п. (невірно оформлені); 4) Необхідно: а) провести спостереження за роботою ВОГ після припинення газопостачання з встановленням блінди на вхідній запірній арматурі; б) провести позачергову повірку лічильника (експертну) до 30 листопада 2018 року; в) встановити ізолюючі фланці на вхідній і вихідній запірних арматурах ВОГ до початку сезонних робіт 2019 року; г) переоформити дублікати паспортів на ЗВТ".

23.11.2018 відповідачем втретє було здійснено перевірку комерційного ВОГ позивача в с. Качанівка Підволочиського району, про що складено Акт № М-0059, в якому представники Оператора ГРМ зазначили що ВОГ Споживача - ТзОВ "Агро-Рось" в селі Качанівка обладнаний коректором 7269 з дистанційним засобом передачі даних Оператору ГРМ i-MOD № 05715, телефон модему НОМЕР_1 .

Згідно Акту Пломбування № 0059 від 23.11.2018 на комерційному ВОГ позивача в селі Качанівка перевірено наявність пломб і зазначено: "1. Не надано проектно-технічну документацію на ЗВТ і проект на ВОГ паспорта на газоспоживне обладнання; 2. Заключити договір з обслуговуючою організацією на обслуговування ВОГ; 3. Після припинення газопостачання і встановлення блінди на вхідній запірній арматурі різниця в показах коректора і лічильника збільшилась на 2389 м3. 4. Розпломбовано ЗВТ (розпломбовано давач температури ПВТ-01 № 9159 і відправлено його на ремонт згідно Акту про порушення N 000028 від 14.11.2018; 5 Розпломбовано лічильник для проведення позачергової повірки лічильника (експертної) згідно Акту перевірки ВОГ № М-0053 від 19.11.2018. Лічильник упаковано в пакет і запломбовано пломбою № R24885280".

Поряд із цим, 20.11.2018 (09:00 год.) відбулося засідання центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ у складі: першого заступника голови правління - головного інженера Караванського В.О., заступника голови правління з економічних та фінансових питань Кравець І.Д.; начальника головного управління з обліку та розподілу природного газу та економічної безпеки Калагурського Р.Б, начальника управління з економічної безпеки Куліш І.Д., інженера служби обліку ОСОБА_6 Ю.Ю, начальника сервісного центру по повірці та ремонту лічильників ОСОБА_7 , начальника ВТВ ОСОБА_8 та юрисконсульта ОСОБА_9 , що підтверджується Протоколом № 94.

Із зазначеного Протоколу вбачається, що представники від ДП "Тернопільстандартметрологія" та від НКРЕКП відсутні; від Споживача - ТзОВ "Агро-Рось" прибув уповноважений представник - директор ОСОБА_10 В.

Відповідно до змісту Протоколу №94 від 20.11.2018 членом комісії ОСОБА_11 повідомлено, що: "працівниками ПрАТ "Тернопільгаз" в присутності представника споживача ТОВ "Агро-Рось" відповідального за газове господарство ОСОБА_5 на об'єкті споживача (с. Качанівка, Підволочиський район) 14.11.2018 встановлено порушення Кодексу ГРМ та складено акт про порушення.

В акті зафіксовано порушення п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРМ пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; п.п. 4 п. 2 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРМ пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не в побутовим.

При проведені обстеження комерційного вузла обліку встановлено пошкодження давача температури ПВТ-01 № 9159 чи каналу вимірювання температури електроліній внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку (лічильник ЛГ-К80- G 160 зав. № 9982) обліковується некоректно (коректор обліковує газ с константою НОМЕР_2 °С), аварії зафіксовані в архіві ситуацій коректора Універсал 02 зав. № 7269).

Представником не заперечувалось пошкодження (не з вини споживача) давача температури ПВТ-01 зав. №9159.

При проведенні обстеження лічильника газу Metrix G10 зав. № 003044, рік випуску 2008, з моменту встановлення повірка лічильника не проводилась, відповідно до Постанови Мінекономрозвитку № 1747 від 13.10.2016 "Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями" передбачено міжповірочний інтервал для лічильника газу Metrix G 10, зав. № 003044, рік випуску 2008, встановленого у ТОВ "Агро-Рось" 8 років.

З огляду на вказані вимоги, термін повірки встановлених у споживача ТОВ "Агро-Рось" ЗВТ сплинув, а тому з 2016 року починається відлік пропущеного строку періодичної повірки.

Споживачем у вказані вище строки не забезпечено проведення періодичної повірки в порядку, передбаченому главою 7 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, чим порушено вимоги ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", пункту 1 глави 6, пунктів 1, 2, 8 глави 7 Розділу X Кодексу газорозподільних систем.

Дані обставини підтверджують правомірність складеного відносно споживача ТОВ "Агро-Рось" акта про порушення № 000028 від 14.11.2018".

За наслідками проведення вказаного вище засідання комісії було прийнято рішення про задоволення повністю Акту про порушення №000028 від 14.11.2018, Протокол №94 від 20.11.2018 підписано усіма членами комісії; вказано прізвище представника ТзОВ "Агро-Рось" та зазначено, що останній від підпису відмовився.

Позивач стверджує, що за наслідками засідання комісії 20.11.2018 його уповноваженому представнику не було надано на підпис належним чином складений і оформлений протокол № 94 від 20.11.2018 і лише 14.12.2018 він отримав поштове відправлення за трек-номером 4650100718811 від відповідача.

Листом за № 14/1497 від 11.12.2018 відповідач повідомив позивача про те, що комісією з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем 20.11.2018 прийнято рішення про задоволення Акта № 000028 від 14.11.2018, складеного щодо порушення споживачем природного газу - ТзОВ "Агро-Рось" Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015.

Додатками до вказаного листа зазначено: Протокол № 94 від 20.11.2018, Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу №000028/1218-37112 від 07.12.2018 та повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 000028/1218- 37112 від 07.12.2018.

З наявного в матеріалах справи Акту - розрахунку б/н б/д вбачається, що на підставі Акту про порушення №000028 від 14.11.2018 позивачу донараховано об'єм природного газу 294 150 м3 на суму 3 424 678,38 грн за період з 04.07.2018 по 14.11.2018. При цьому, вказано, що розрахунок проведено у відповідності до положень кодексу ГРС, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року (розділ XI глава 4 пункт 5 Кодексу ГРС), зокрема: у разі виявлення Оператором ГРМ несправності датчика тиску або датчика температури, або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталося внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму, за умови відсутності несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ проводиться перерахунок розподіленого природного газу, згідно зафіксованих у звітах обчислювача наявних аварійних ситуацій за фактичний час їх тривалості.

19.12.2018 ТзОВ "Агро-Рось" звернулось до відповідача з листом б/н (отримано відповідачем 20.12.2018), згідно якого повідомило, що 14.12.2018 ним отримано поштове відправлення за трек-номером 4650100718811, однак вказаний у додатку до листа ПрАТ "Тернопільгаз" від 11.12.2018 Протокол №94 від 20.11.2018 був відсутній. Зі змістом вказаного вище документу товариство ознайомив інженер служби обліку ОСОБА_11 лише 18.12.2018. Також, у вказаному листі позивач висловив свої заперечення щодо Акту про порушення №000028 від 14.11.2018, Протоколу №94 від 20.11.2018 та зазначив про необґрунтованість Акту-розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, складеного на підставі Акту про порушення № 000028 від 14.11.2018 та про безпідставність вимоги відповідача щодо сплати рахунку № 000028/1218-37112 від 07.12.2018 за порушення Кодексу газорозподільних систем на суму 3 424 678,38 грн.

Листом за №03/152 від 26.12.2018 ПрАТ "Тернопільгаз", у відповідь на лист позивача від 19.12.2018, повідомило, що Акт про порушення №000028 від 14.11.2018 та протокол №94 від 20.11.2018 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ складено правомірно, у повній відповідності з вимогами норм чинного законодавства України.

Поряд із цим, листом за №03/180 від 11.02.2019 ПрАТ "Тернопільгаз" повідомило Споживача, що при переведенні даних із звітів коректора об'єму газу в програму Microsoft ЕсхеI показники аварійних ситуацій було переведено некоректно (програмні помилки), а також фактично спожитий природний газ внесено з іншого вузла обліку, в результаті чого складено акт - розрахунок на суму 3 424 678,38 грн, який просить не брати до уваги. Враховуючи наведене, відповідач надіслав остаточний акт-розрахунок та рахунок на оплату 191 265,08 грн, які просив оплатити протягом 7 (семи) днів з дати отримання рахунку.

До вказаного листа відповідачем були додані: акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 191 267,08 грн без дати та без підпису; рахунок № 000028/0219-4567 від 12.02.2019; повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 000028/0219-4567 від 12.02.2019; звіт з обчислювача "Універсал - 02" зав. № 7269 за контрактний період липень-листопад 2018 року.

Заперечуючи правомірність складеного ПрАТ "Тернопільгаз" Акту про порушення №000028 від 14.11.2018 та не погоджуючись із проведеним ним донарахуванням, відповідач звернувся з даним позовом до суду.

Заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення повноважних представників сторін, оцінивши наявні у матеріалах справи письмові докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

В силу ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Ч. 2 ст. 193 ГК України передбачає, що порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Слід зазначити, що господарське зобов'язання не обмежується умовами господарського договору, оскільки виникає також безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, та у разі порушення такого господарського зобов'язання до суб'єкта господарювання можуть бути застосовані господарські санкції, різновидом яких є оперативно-господарські санкції.

Водночас, ст. 236 ГК України визначає види оперативно-господарських санкцій, які сторони вправі передбачити у господарських договорах та містить правило про те, що їх перелік не є вичерпним, і що сторони вправі передбачити в договорі інші види таких санкцій.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною, і не тільки такого, що виникло з господарського договору.

30.09.2015 постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем (надалі - оператор ГРМ) із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема умови забезпечення: 1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; 2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; 3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); 4) доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу.

Правовідносини сторін, що склалися, за своєю правовою природою є такими, що випливають із договору про надання послуг, укладання та виконання якого регулюються, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), Господарським кодексом (далі - ГК України), Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015, іншими нормативними актами.

Згідно з п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРМ: - оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління; - споживач природного газу - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

П. 1 гл. 6 р. Х Кодексу ГРМ передбачено, що власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом (п. 2 гл. 6 р. Х Кодексу ГРМ).

Згідно з положеннями пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема щодо 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу. Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені Кодексом ГРС, а саме - не рідше ніж один раз на шість місяців.

Як вже зазначалось вище, пп. 4 п. 7.2 р. VII Типового договору передбачено право оператора ГРМ перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРМ.

Порядок періодичної повірки комерційного вузла обліку (лічильника газу) по об'єктах споживачів, що не є побутовими, врегульований гл. 7 розділу X Кодексу ГРМ.

Згідно із п. 7 гл. 9 розділу Х зазначеного Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема, 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (пп. 1 п. 3 гл. 2 р. ХІ Кодексу ГРМ).

П. 1 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 14.11.2018 представниками відповідача було складено Акт за № 000028, відповідно до якого перевіряючими встановлено порушення:

- п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ: пошкодження ЗВТ (давача температури ПВТ-01 №9159 чи каналу вимірювання температури електроліній), внаслідок чого втрати (споживання) природного газу обліковується не коректно (коректор обліку газу з константою +10 0С, аварії зафіксовані в архіві ситуацій коректора Універсал 02 №7269);

- п.п. 4 п. 2 глави 2 розділу Х Кодексу ГРМ: порушення строку періодичної повірки ЗВТ (лічильнику газу Метрікс №003044 2008 року з вини споживача (протерміновано 2016 р.).

При цьому, в Акті вказано, що перевірка проводилася за участі Споживача (його представника) відповідального за газове господарство ОСОБА_5 , останнім і підписано вказаний Акт.

Відповідно до п. 2 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити Споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 237 ЦК України представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 244 ЦК України представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

Ст. 246 ЦК України визначено, що довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема Витягу з ЄДРЮОФОП та ГФ від 07.05.2019, особою, уповноваженою представляти ТзОВ "Агро-Рось" у правовідносинах з третіми особами, вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності є Сай М.В. (керівник/підписант). Саме вказаною особою підписано укладені між сторонами у справі Типовий договір розподілу природного газу №12/к-003 від 01.02.2016 та Договір постачання природного газу №12к/003 від 01.06.2018.

З долучених позивачем до матеріалів справи документів вбачається, що відповідно до наказу №1 від 02.01.2018 ТзОВ "Агро-Рось" "Про затвердження відповідальних за стан охорони праці, техніки безпеки і протипожежної профілактики по товариству" відповідальним за справний стан і безпечну експлуатацію газового господарства призначено ОСОБА_2 Саме вказаній особі - ОСОБА_2 . 24.07.2016 видано посвідчення за №156703 про те, що він закінчив Тернопільський обласний комунальний навчально-курсовий центр. Курси "Осіб, відповідальних за технічний стан і безпечну експлуатацію систем газопостачання" та згідно рішення екзаменаційної комісії, прийнятого на підставі протоколу екзаменаційної комісії №67, визнаний таким, що має право бути відповідальним за технічний стан і безпечну експлуатацію систем газопостачання. Дана особа визначена відповідальною за стан і безпечну експлуатацію газового господарства і згідно наказу ТзОВ "Агро-Рось" №1 від 20.01.2019.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що вказаний працівниками відповідача у Акті про порушення №000028 від 14.11.2018 як відповідальний за газове господарство представник споживача - ОСОБА_5 . є працівником позивача - завідуючим господарством (наказ №11 від 01.04.2016). Доказів на підтвердження уповноваження ОСОБА_5 представляти інтереси товариства перед третіми особами, зокрема представниками оператора ГРМ, матеріали справи не містять, а представником позивача заперечено.

Таким чином, Оператор ГРМ (відповідач) не довів обставин, на яких підставах ОСОБА_5 вказаний у Акті про порушення №000028 від 14.11.2018 як відповідальний за газове господарство ТзОВ "Агро-Рось".

Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами позивача про те, що Акт про порушення №000028 від 14.11.2018 складено Оператором ГРМ (відповідачем) за відсутності уповноваженого представника Споживача.

Твердження повноважного представника відповідача про те, що і працівникам ПрАТ "Тернопільгаз" і працівникам Підволочиської дільниці було відомо, що саме ОСОБА_5 є відповідальною особою за газове господарство ТОВ "Агро-Рось" спростовуються встановленими вище судом обставинами та доказами.

Доводи представника ПрАТ "Тернопільгаз" про безпідставність тверджень позивача щодо того, що Акт про порушення складено за відсутності уповноваженої особи Споживача оскільки і Акт про порушення і Акт огляду вузла ВОГ складені в один день - 14.11.2018, при цьому в акті перевірки ВОГ від 14.11.2018 вказано, що останній складено за участі представника споживача - директора ТзОВ "Агро-Рось" Сай М.В., яким останній і підписано, суд вважає помилковими, з огляду на наступне:

Наведеними вище нормами чинного законодавства чітко передбачено, що акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

В Акті про порушення №000028 від 14.11.2018 вказано, що останній складено за участі Споживача (його представника) відповідального за газове господарство ОСОБА_5 . Відомості про присутність під час складання вказаного документа саме керівника Товариства відсутні.

П. 4 гл. 5 розділу ХІ Кодексу встановлено, що у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:

- або більше одного представника оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;

- або представник оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

В матеріалах справи відсутні та позивачем не надані докази проведення відеозйомки щодо фіксування відмови споживача (його належного представника) від підписання Акту про порушення; підпис незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи, у зазначеному Акті також відсутній.

Щодо виявленого відповідачем та вказаного в Акті за №000028 від 14.11.2018 порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, суд відзначає наступне:

Відповідно до ч. 4 ст. 1 Кодексу ГРМ визначено, що пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.

Абз. 2, 3 п. 6 гл. 6 р. Х Кодексу ГРС визначено, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Відповідно до пункту 3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача”), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Як вже зазначалось вище, п. 1 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

П. 5 гл. 4 р. ХІ Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках:

- визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ;

- робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі і, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).

Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури:

- за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРС за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ;

- за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.

При розрахунках враховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру.

При виявленні випадків, коли датчик тиску, та/або датчик температури, та/або обчислювач (коректор) об'єму газу працює поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ) - перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за час тривалості аварійного/діагностичного повідомлення та з урахуванням строку усунення порушення. Обсяг газу, порахований коректором/обчислювачем за час тривалості аварійної/позаштатної ситуації, в таких випадках до уваги не береться.

Правовий аналіз наведених вище норм чинного законодавства свідчить про те, що несправність датчика температури може мати місце внаслідок його пошкодження, або позаштатного режиму роботи. Робота датчика температури в позаштатному режимі або поза межами вимірювання має бути підтверджена в звітах обчислювача, або коректора об'єму газу, які місять повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації. При цьому, підставою для складання Акту про порушення визначене у гл. 2 р. ХІ Кодексу ГРМ є, зокрема, його підтвердження на момент виявлення такого порушення.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на момент складання відповідачем Акту про порушення (14.11.2018) датчик температури не визнаний непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ.

Натомість матеріалами справи підтверджено, що 29.01.2019 вимірювальною лабораторією ТзОВ "Юнам - сервіс" в присутності представника Оператора ГРМ та представника Позивача було проведено повірку датчика температури ПВТ-01 № 9159, за результатами якої він не визнаний пошкодженим і є придатним (належним чином засвідчені копії: акту про надання послуг №30 від 29.01.2019 та паспорту перетворювача вимірювального температури ПВТ-01 № 9159 - в матеріалах справи).

Гл. 3 р. IX Кодексу ГРМ врегульовано порядок комерційного обліку газу по об'єктах споживачів, що не є побутовими. Так, зокрема, відповідно до вказаної глави Кодексу ГРМ:

Визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Для визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку споживача.

Періодом, за який по об'єкту споживача визначається загальний фактичний об'єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу, є календарний місяць.

Споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому, якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.

При обладнанні комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних за домовленістю Оператора ГРМ та споживача інформація для визначення об'єму (обсягу) приймання-передачі природного газу формується через канали дистанційного зв'язку. У такому разі перевірка достовірності даних комерційних вузлів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців (з урахуванням строку для контрольного огляду вузла обліку), про що складається відповідний акт контрольного зняття показань ЗВТ.

У разі ненадання споживачем звіту про дані комерційного ВОГ протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з нього інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного зняття показань ЗВТ (у тому числі через відмову в доступі до об'єкта споживача) протягом розрахункового періоду об'єм спожитого (розподіленого) природного газу за розрахунковий період визначається за сумою обсягів добового споживання, переданих Оператором ГРМ за процедурою Кодексу ГТС до Оператора ГТС протягом газового місяця. У такому разі Оператор ГРМ не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим, направляє споживачу письмові пояснення про зміну режиму нарахування разом з актом приймання-передачі природного газу за попередній розрахунковий місяць.

При цьому, якщо протягом (за підсумками) поточного місяця споживач:

- надав звіт про дані комерційних ВОГ або за наявності у цей період контрольного зняття показань ЗВТ - визначення об'єму спожитого природного газу за цей місяць здійснюється з урахуванням фактичних даних комерційних ВОГ без коригування попереднього періоду;

- не надав звіт про дані комерційних ВОГ - об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за цей місяць та подальші періоди визначається за номінальною потужністю газового обладнання споживача та кількістю годин їх використання, що визначені договором розподілу природного газу, без подальшого перерахунку (коригування) попередніх періодів. При цьому, Оператор ГРМ не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим, направляє споживачу письмові пояснення про зміну режиму нарахування разом з актом приймання-передачі природного газу за розрахунковий період (місяць). Відновлення розрахунків за даними комерційних ВОГ здійснюється за заявою споживача до Оператора ГРМ та після складання акта про фіксацію даних комерційних ВОГ, підписаного Оператором ГРМ та споживачем.

На підставі звіту споживача (дистанційних даних) про спожиті об'єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку, або на підставі зміненого режиму нарахування по об'єкту споживача Оператор ГРМ забезпечує:

1) визначення загального об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий період з урахуванням передбачених цим Кодексом (договором розподілу природного газу) регламентних процедур щодо визначення об'ємів споживання (розподілу) природного газу;

2) переведення визначеного загального об'єму споживання (розподілу) природного газу в одиниці енергії (обсяг) відповідно до розділу XV цього Кодексу;

3) складення акта приймання-передачі природного газу по об'єкту споживача за розрахунковий газовий місяць із зазначенням величини об'єму (м куб.) та обсягу (за трьома одиницями виміру - кВт·год, Гкал, МДж) споживання (розподілу) природного газу та передачі його споживачу;

4) передачу даних Оператору ГТС про фактичний об'єм (м куб.) та обсяг (за трьома одиницями виміру - кВт·год, Гкал, МДж) розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

Визначені Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу фактичні об'єм та обсяг розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передаються Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

Споживач зобов'язується поінформувати постачальника про загальний об'єм та обсяг розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період відповідно до вимог Правил постачання природного газу (п. п. 1-6 гл. 3 р.ІХ Кодексу ГРМ).

В судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи та не заперечено повноважним представником відповідача, що комерційний ВОГ позивача, який знаходиться в с. Качанівка Підволочиського району, обладнаний засобами дистанційної передачі даних.

Присутній в судовому засіданні повноважний представник відповідача стверджував, що позивачем всупереч вимог чинного законодавства звіти про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період та звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень не надавались.

Наявні в матеріалах справи акти про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу ТзОВ "Агро-Рось" та акти приймання-передачі природного газу за період з липня по листопад місяць 2018 року свідчать про те, що останні складені та підписані відповідачем без жодних зауважень та без зміни режиму нарахування позивачу природного газу. Наведене, на думку суду, свідчить про те, що ПрАТ "Тернопільгаз" отримувало необхідну інформацію за допомогою дистанційної передачі даних. Поряд із цим, будь-які відхилень в роботі комерційного ВОГ позивача протягом вказаного періоду виявлено не було.

Окрім того, як вже зазначалось вище, нормами чинного законодавства передбачено, що доказом позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ Споживача можуть бути зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).

Так, в підтвердження доводів про наявність позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ позивача протягом липня-листопада 2018 року відповідач посилається на Звіт з обчислювача "Універсал-2", заводський №7269, який ним отримано 11.02.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 ГПК України).

В судовому засіданні встановлено та зазначено вище, що в силу приписів чинного законодавства факт наявності порушення має бути підтверджений на момент його виявлення.

Однак, зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність) роботу комерційного ВОГ Споживача поза межами вимірювання або в позаштатному режимі на момент складання Акту №000028 від 14.11.2018 в матеріалах справи відсутні. Доказів протилежного відповідачем не надано. Наявний в матеріалах справи Звіт з обчислювача "Універсал-2", заводський №7269, отриманий відповідачем 11.02.2019, не може бути прийнятий судом як належний доказ на підтвердження факту наявності визначеного в Акті за №000028 порушення на момент його виявлення - 14.11.2018.

Усе наведене вище в сукупності, на думку суду, свідчить про те, що 14.11.2018, виявивши на момент складання Акту про порушення №000028 факт пошкодження ЗВТ (давача температури ПВТ-01 №9159, чи каналу вимірювання температури електроліній), внаслідок чого втрати (споживання) природного газу обліковуються не коректно, відповідач не вчинив жодних дій на предмет підтвердження вказаного у Акті порушення.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що Оператором ГРМ не доведено належними та допустимими доказами факту пошкодження ЗВТ, зокрема, роботи давача температури ПВТ-01 зав. №9159 в позаштатному режимі, яке призвело до того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковувалась некоректно. Відтак, здійснений ним перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, відповідно до п. 5 гл. 4 розділу XI Кодексу ГРС, є необґрунтованим.

Критично оцінюються судом і проведені відповідачем донарахування оскільки в акті-розрахунку на суму 3 424 678,38 грн, складеному за наслідками засідання комісії 20.11.2018, який підписано інженером відділу обліку та роботи з населенням ПрАТ "Тернопільгаз", та заступником начальника Управління обліку та розподілу природного газу ПрАТ "Тернопільгаз", в графі "фактично нарахований об'єм" наведені дані, які не відповідають даним про фактично отриманий позивачем протягом липня-листопада місяця 2018 року природний газ та які відображено у долучених до матеріалів справи Актах про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за вказаний період. Наведене підтверджує і сам відповідач у своєму листі за №03/180 від 11.02.2019.

Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 191 265,08 грн відповідачем складено та надіслано позивачу лише після отримання 11.02.2019 Звітів з очислювача "Універсал-02", тобто на підставі даних, які були відсутні на момент складання Акту про порушення та прийняття комісією рішення про його задоволення. Окрім того, не містить зазначений розрахунок і інформації про особу яка його склала.

Долучений відповідачем до матеріалів справи лист-відповідь ТзОВ "Гремпіс" - виробника обчислювача Універсал-02" за №51 від 11.07.2019, щодо причин, які могли би викликати появу записів в архіві аварійних ситуацій не може бути розцінений судом як належний та достатній доказ на підтвердження правомірності доводів відповідача оскільки останній базується виключно на припущеннях щодо можливих причин виникнення позаштатного режиму роботи ВОГ.

В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Так, предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обґрунтування необхідності його захисту.

Згідно ч. 2 ст. 20 ГК України, яка кореспондується з положенням ст. 16 ЦК України, права та законні інтереси суб'єктів господарювання та споживачів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.

Відповідно до правової позиції, яка викладена у постанові Верховного Суду №909/1050/17 від 18.09.2018, акт про порушення не є актом в розумінні вищезазначених положень, оскільки він лише фіксує порушення, які були виявленні при проведенні перевірки працівниками відповідача (Оператора ГРМ). Тобто, оскаржений акт може бути використаний в якості доказу в разі звернення з позовом до суду у спорі про право і підлягає оцінці судом при розгляді господарського спору.

З врахуванням вказаного вище, суд відзначає, що чинне законодавство дозволяє споживачу оскаржити в судовому порядку рішення оператора ГРМ з розгляду акту про порушення, яке оформлене протоколом, а не сам факт про порушення, який за рішенням комісії може бути задоволений або ж скасований, тобто захист порушеного права має бути ефективним. Аналогічно, чинне законодавство дозволяє споживачу оскаржити в судовому порядку саме рішення оператора ГРМ про донарахування необлікованого об'єму природного газу оформлене актом-розрахунком вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а не сам розрахунок вартості.

Отже, позивач обрав належний спосіб захисту свого порушеного права.

Ч. 1 ст. 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76 ГПК України).

Згідно з ст. 79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, дослідивши усі наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги щодо скасування рішення центральної комісії Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про донарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось" необлікованих об'ємів природного газу на загальну суму 191 265,08 грн, оформлених протоколом №94 центральної комісії Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ від 20.11.2018 та Актом - розрахунком б/н б/д вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період від липня 2018 року по листопад 2018 року на загальну суму 191 265, 08 грн є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають до задоволення.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921 грн судом покладаються на відповідача.

Окрім того, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовано Законом України "Про судовий збір".

За вимогами ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Зокрема, за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру, розмір судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1 921 грн.

Таким чином, при зверненні до господарського суду із позовною заявою б/н від 08.05.2019 (вх. №358від 08.05.2019) про визнання недійсним і скасування рішення Оператора ГРМ щодо нарахування не облікового об'єму і вартості газу до сплати підлягав судовий збір в розмірі 1 921 грн.

Поряд із цим, позивачем згідно платіжного доручення за №298 від 08.05.2019 сплачено судовий збір в розмірі 2 869 грн 00 коп.

Наведене свідчить про те, що в даному випаду має місце переплата судового збору на суму 948 грн 00 коп.

Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.

Таким чином, позивачу необхідно повернути з Державного бюджету, у зв'язку із переплатою судового збору 948 грн 00 коп. Для повернення зазначеної суми позивачу необхідно звернутися до суду із відповідним клопотанням.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 123, 129, 232-233, 236, 238, 240, 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати рішення центральної комісії Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про донарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось" (вул. Застави, 100, с. Качанівка, Підволочиський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 31973651) необлікованих об'ємів природного газу на загальну суму 191 265,08 грн, оформлених протоколом №94 центральної комісії Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03353503) з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ від 20.11.2018 та Актом - розрахунком б/н б/д вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період від липня 2018 року по листопад 2018 року на загальну суму 191 265, 08 грн.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03353503, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", вул. Застави, 100, с. Качанівка, Підволочиський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 31973651, 1921 грн в повернення сплаченого судового збору.

4. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23.09.2019

Суддя І.М. Гирила