Справа № 333/1745/19
Провадження № 2-а/333/56/19
23 вересня 2019 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді: Наумової І.Й.,
при секретарі: Кунець В.В,
за участю позивача ОСОБА_1 , відповідача Кіяшко Д.І. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 1-ї роти 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області сержанта поліції Кіяшко Дениса Івановича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Позивач звернувся до суду з позовом до інспектора патрульної поліції 1-ї роти 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області сержанта поліції Кіяшко Дениса Івановича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. В обґрунтування позову зазначив, що 17 березня 2019 року інспектором патрульної поліції Кіяшко Д.І. було винесено постанову Серія ЕАВ № 995434 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 статті 126 КУпАП та застосовано стягнення у вигляді штрафу 425 гривень. Відповідно до змісту постанови, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом, нібито не мав при собі посвідчення водія. Вважає, що дана постанова є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки дану постанову інспектор виніс на місці зупинки транспортного засобу без розгляду справи за місцем знаходження уповноваженого органу; позбавив можливості скористатися у повному обсязі своїми правами, передбаченими ст.268 КУпАП; інспектор поліції порушив вимоги щодо процедури розгляду справи, а саме проігнорував порядок, встановлений ст.ст. 278, 279 КУпАП, факт правопорушення оснований тільки на припущеннях. Просить скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги на підставах, викладених в позові, просив позов задовольнити, оскільки він не порушував Правила дорожнього руху України, а інспектор поліції не повинен був складати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП, не притягнувши до відповідальності за порушення Правил дорожнього руху України.
Відповідач надав відзив на позовну заяву (а.с.26-29) та долучив до відзиву відеозапис обставин від 17.03.2019 року, просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. В судовому засіданні відповідач інспектор поліції Кіяшко Д.І. заперечував проти задоволення позов них вимог, зазначивши, що під час несення служби 17.03.2019 року ним було зупинено відповідача за порушення Правил дорожнього руху, а саме останній рухаючись в середній смузі, зупинився, при цьому не вказав світловий покажчик, чим порушив ч.2 ст.122 КУпАП. Під час перевірки документів, останній не надав документи для перевірки, а саме водійське посвідчення та страховий поліс на автомобіль, чим порушив вимоги ч.1 ст.126 КУпАП. За ст.26 КУпАП ним було об'єднанні ці правопорушення та складено постанову і притягнуто до відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.126 КУпАП. Шаблон щодо притягнення особи за однією статтею КУпАП розроблений МВС.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, відповідача, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що постановою від 17.03.2019 року серії ЕАВ № 995434 інспектором патрульної поліції сержантом поліції Кіяшко Д.І. визнано ОСОБА_1 , 1972 р.н. винним у скоєнні адміністративного правопорушення та притягнуто його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 425,00 гривень за те, що він, 17.03.2019 року о 20:11:05 год. в м. Запоріжжі на вул. Перемоги, 93 керуючи ТЗ перед поворотом праворуч не ввімкнув покажчик повороту відповідного напрямку та не надав для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію, чим порушив, чим порушив п.2.4.а ПДР - керування особою, яка не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на ТЗ, а також поліс (догові) обов'язкового страхування ТЗ, за що передбачена відповідальність зі ч.1 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн. (а.с.6).
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII вказано, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Статтею 16 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII № 3353-XII визначено основні права та обов'язки водія транспортного засобу якими, зокрема вказано, що водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Пунктом 2 ч.1 ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII вказано, що поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав).
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР України) зазначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 2.1 "б" ПДР України встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі реєстраційний документ на транспортний засіб.
Згідно п. 2.4 ПДР України, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1; дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Статтею 9 КУпАП зазначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 126 КУпАП, керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідачем зазначено, що під час виконання службових обов'язків, ним було помічено транспортний засіб під керування позивача, який при зміні напрямку руху, не ввімкнув покажчик повороту відповідного напрямку, чим порушив ч.2 ст.122 КУпАП та відносно останнього була винесена постанова у справі про таке правопорушення.
Відповідачем також вказано, що працівник поліції з метою проведення профілактичної бесіди та роз'яснення водієві про порушення останнім ПДР України підійшов до водія та представився. При цьому зазначив, що оскільки позивач порушив ПДР України то поліцейський відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 32 Закону України "Про національну поліцію" та п. 2.4 ПДР України мав підставу вимагати у водія пред'явити документи передбачені п. 2.1 ПДР України, внаслідок чого, позивач скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 126 КУпАП.
Пунктом 2 ч.1 ст. 32 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII вказано, що поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення (одна із вичерпного переліку підстав). Інших підстав для перевірки документів на право керування ТЗ, у посадової особи відповідача, в спірних правовідносинах не було.
Згідно матеріалів справи слідує, що відносно позивача не виносилась постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення ПДР України, зокрема за скоєння адміністративного правопорушення, зокрема порушення п. 9.2 ПДР України, яке пред'являлось позивачу перед прийняттям оскаржуваної постанови. Таким чином, належних та допустимих доказів вчинення позивачем вказаного правопорушення в матеріалах справи немає.
Оскільки відповідачем належним чином не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факту порушення позивачем ПДР України, то суд дійшов висновку про неправомірність вимоги посадової особи відповідача до позивача про пред'явлення документів в т.ч. реєстраційного документу на транспортний засіб, а позивач, в свою чергу, не був зобов'язаний виконувати дану вимогу, і тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.126 КУпАП.
При цьому, суд враховує, що згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного слідує, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду наявності підстав вважати, що позивач вчинив або мав намір вчинити правопорушення, яке могло б бути підставою для вимагання працівником поліції пред'явлення документів.
Таким чином, суб'єктом владних повноважень не доведено суду правомірності прийнятого ним рішення.
При цьому суд, вважає що належним способом захисту порушеного права позивача в спірних правовідносинах буде визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 995434 від 17.03.2019 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 995434 від 17.03.2019 року про накладення на позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП підлягає скасуванню, як незаконна.
Керуючись ст.ст. 9, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до інспектора патрульної поліції 1-ї роти 2-го батальйону Управління патрульної поліції в Запорізькій області сержанта поліції Кіяшко Дениса Івановича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАВ № 995434 від 17.03.2019 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі у вигляді штрафу в розмірі 425 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП закрити.
Рішення може бути оскаржено до Третього адміністративного апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя І.Й. Наумова