308/9731/19
17.09.2019 р. м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Малюк В.М., за участю представника Закарпатської митниці ДФС України Селеша О.Я,, розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина Польщі ОСОБА_1 ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Польщі для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 17.06.2019 року, за ст. 472 МК України,-
03.08.2019 року о 17 год. 08 хв. в зону митного контролю на ділянку “В'їзд” в Україну митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав легковий автомобіль марки «Renault Laguna», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 під керуванням громадянина Польщі ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), який прямував з Польщі в Україну у приватних справах. Водієм для проходження митного контролю було обрану смугу руху "зелений коридор".
В ході проведення митного контролю, враховуючи аналіз та оцінку ризиків, зазначений транспортний засіб було виведено із загального потоку, переведено до смуги руху «червоний коридор» та проведено його митний огляд.
Громадянину Польщі ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) було запропоновано заповнити митну декларацію, в якій він вказав свої паспортні дані, відомості про транспортний та наявність у нього багажу з особистими речами.
При усному опитуванні гр. Польщі ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) підтвердив відомості, вказані ним у митній декларації, та заперечив наявність будь-яких інших товарів, в обсягах, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами та підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України.
В ході проведення огляду зазначеного транспортного засобу та речей гр.. Польщі ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) було виявлено медичний препарат іноземного виробництва «Doreta 75 mg+650mg», діюча речовина «tramadol hydrochloridum» (трамадол гідрохлорид) вмістом 75 мг у кожній таблетці, у загальній кількості 50 таблеток, упаковані у п'ять блістерів по 10 таблеток кожен, котрі були поміщені у картонну упаковку від виробника. Упаковка з вказаними таблетками знаходилася у багажному відсіку транспортного засобу серед особистих речей громадянина. Доступ до медпрепарата був вільним, його місцезнаходження було без ознак приховування.
Згідно наданого письмового пояснення гр. Польщі ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) даний медичний препарат він придбав для особистих потреб у Польщі, за ціною 20 євро (що дорівнює 559 грн. 57 коп. згідно курсу НБУ станом на 03.08.2019). Вищезазначений медичний препарат гр. Польщі ОСОБА_5 ОСОБА_2 ) визнав своєю власністю та вказав, що наміру приховувати його від митного контролю він не мав. Дозвільні документи на момент перетину кордону у гр. Польщі ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) відсутні.
Діюча речовина «tramadol hydrochloridum» (трамадол гідрохлорид) віднесена до Таблиці № II, списку № 1 («Наркотичні засоби, обіг яких обмежено») Переліку наркотичних засобів та психотропних речовин, затверджених Постановою КМУ №770 від 06.05.2000 р.
Таким чином, гр. Польщі ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) не заявив митному органу точні відомості про переміщувані ним через митний кордон України.
У судове засідання ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Згідно наявної в матеріалах справи письмової заяви, ОСОБА_1 ОСОБА_2 ) просить розглядати справу без його участі.
Представник Закарпатської митниці ДФС Селеш О.Я. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності за ст.472 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника Закарпатської митниці ДФС, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Згідно з ч. 2 даної статті переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з «Переліком товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012, № 436на лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. №770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.
Згідно з ст. 26 Закону України від 15.02.1995, № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей27 і 28 цього Закону.
Заслухавши думку представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про наявність у діях гр. Польщі ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) складу порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України, тобто - не заявлення за встановленою формою точних відомостей про переміщувані ним через митний кордон України товари, які обмежені до ввезення та підлягають обов'язковому письмовому декларуванню. Дії ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) за ст.472 МК України кваліфіковані правильно.
Вина ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) у вчиненому правопорушення підтверджується протоколом про ПМП №3606/30500/19 від 03.08.2019 року, фотоматеріалами до ПМП, митною декларацією від 03.08.2019 року, поясненнями ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) від 03.08.2019 року, актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 03.08.2019 року, доповідною запискою Буртовий А.О. від 03.08.2019 року, висновком №142008400-0262 від 15.08.2019 року.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, вважаю, що на ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 472 МК України, у виді штрафу в розмірі ста відсотків вартості товарів, що були безпосередніми предметами порушення митних правил (559,57 грн.), з їх конфіскацією на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) підлягає до стягнення судовий збір у сумі 384,20 грн.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст. ст. 472, 527-529 МК України, -
ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 559,57 грн., з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: медичного препарату іноземного виробництва «Doreta 75 mg+650mg», діюча речовина «tramadol hydrochloridum» (трамадол гідрохлорид) вмістом 75 мг у кожній таблетці, у загальній кількості 50 таблеток.
Стягнути з ОСОБА_1 ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 384,20 грн.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з моменту її винесення, якщо інше не встановлено КУпАП та іншими законами України.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.М. Малюк