Рішення від 19.09.2019 по справі 400/2147/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2019 р. № 400/2147/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:визнання протиправною та скасування вимоги від 08.05.2019 р. № 4901-54,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Миколаївській області № Ф-4901-54 від 08.05.2019 на суму 21030,90 гривень.

Ухвалою суду від 17.07.2019р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В обгрунтування своїх вимог позивач вказав на те, що відповідачем безпідставно нараховано йому суму єдиного внеску та винесено оскаржувану вимогу № Ф-4901-54 від 08.05.2019 на суму 21030,90 гривень, оскільки позивач не здійснює підприємницьку діяльність уже більше 10 років, прибутку не отримує, , ніякої звітності до пдаткових органів не подає.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обгрунтовуючи свою позиції в письмовому відзиві відповідач вказав на правомірність оскаржуваної вимоги та відповідно до даних інформаційної системи органу доходів і зборів така вимога відповідає полоденням Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування". У разі припинення підприємницької діяльності фізичної оосби-підприємця, така особа користується правами, виконує обовязки та несе відповідальність, що передбачена для платника єдиного внеску в частині діяльності, яка здійснювалась нею як фізичною-особою-підприємцем.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження на підставі наявних у справі доказів.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює на посаді директора ТОВ "СОЯ-ГРУП" з 05.12.2017 року й по теперішній час.

На адресу позивача Головним управлінням ДФС напрвлена вимога № Ф-4901-54 від 08.05.2019 на суму 21030,90 гривень.

Не погоджуючись с вказаною вимогою, позивач звернувся до суду про її скасування.

З вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4901-54 від 08.05.2019р. вбачається, що ГУ ДФС у Миколаївській області ОСОБА_1 нараховано 21030,902 гривень недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Досліджуючи правомірність або протиправність нарахування позивачу недоїмки, та виставлення вимоги, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 вказаного вище закону платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Частиною 4 статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” встановлено, що особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини 1 цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.3 ст.9 вказаного вище Закону обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до п.10 Розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом міністерства фінансів України 20.04.2015р. № 449 (далі - Інструкція 449), обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів документальної перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органу доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.

З наданих матеріалів справи, а саме з копії посвідчення водія, довідки виданої ТОВ "СОЯ-ГРУП" (код ЄДРПОУ 312222677) вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює на вказаному підприємстві з 05.12.2017 року на посаді директора та отримує щомісяця заробітну плату. ТОВ "СОЯ-ГРУП" як юридична особа - роботодавець, добросовісно сплачує щомісяця відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний соціальний внесок.

Свою підприємницьку діяльність позивач не здйснює вже більше як 10 років, прибуток від підприємницької діяльності не отримує, звітності до податкового органу не подає.

У відзиві на позовну заяву відповідач не навів жодного твердження щодо проведення податковим органом документальної перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, подання позивачем звітності, або щодо несплати позивачем єдиного внеску за певний період (вкартал), порушення строків сплати єдиного внеску.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.

Відповідно до п.3 Інструкції 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

З огляду на зазначене, відповідачем не надано до матеріалів справи жодних обгрунтувань щодо підстав винесення оскаржуваної вимоги в травні 2019 року, в той час коли позивач припинив своє підприємницьку діяльність більш як 10 років тому.

Також, відповідачем не надано, а суд з матеріалів справи не вбачає добровільної участі позивача у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За таких обставин, Головним управлінням ДФС у Миколаївській області безпідставно нараховано позивачу суму єдиного внеску в розмірі 21030,90 гривень, а податкова вимога від 08.05.2019 є протиправною та підлягає скасуванню.

Крім того, суд зауважує той факт, що в системі Єдиного державного рестру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація щодо існування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Позивач працюючи з 05.12.2017 року на іншому підприємстві - ТОВ "СОЯ-ГРУП" не повинен сплачувати єдиний соціальний внесок. В даному випадку відповідно до норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний соціальний внесок сплачує роботодавець. В той час коли позивач працює на вказаному вище підприємстві, відповідач виносить оскаржувану вимогу 18.05.2019, що на думку суду є необгрунтованим та безпідставним.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4901-54 від 08.05.2019 року на суму 21030,90 гривень, винесену Головним управлінням ДФС у Миколаївській області

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40грн., сплачений квитанцією від 09.07.2019р. № 21572442.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов