Рішення від 12.09.2019 по справі 1.380.2019.001829

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001829

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сподарик Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,

представника позивача Яценко С.А.,

представника відповідача Гавриляк Р.А. ,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Електро Груп» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Електро Груп» (далі - ТзОВ «Захід Електро Груп») до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.01.2019 року № 0001125412, № 0001105412.

Ухвалою суду від 25.03.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 11.06.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.

На адресу суду 07.05.2019 вх. № 15582 надійшов відзив від представника відповідача.

20.05.2019 року від представника позивача надійшли до суду відповідь на відзив за вх. № 17248.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірні податкові повідомлення - рішення відповідачем винесено безпідставно, всупереч вимог податкового законодавства. Оскільки, на думку позивача, податкова накладна від 16.10.2018 № 5 не була зареєстрована в ЄРПН за жовтень 2018 року, а зупинена, у зв'язку з тим, що була помилково направлена до ЄРПН, через що не включалась платником податку до декларації за жовтень 2018 року. Позивач наголошує, що якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. Також стверджує, що жодних пояснень чи документів позивачем до контролюючого органу надано не було, а рішення про реєстрацію податкової накладної від 16.10.2018 відповідачем не приймалося, реєстрація вказаної податкової накладної є зупиненою. Отже, даний факт унеможливлює відображення зазначених у ній даних, при формуванні позивачем своїх податкових зобов'язань.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач заперечує позовні вимоги з підстав викладених в письмовому відзиві від 07.05.2019 року за вх.№ 15582. Представник відповідача вказує, що при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень рішень діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що позивач, отримавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної від 16.10.2018 на суму ПДВ в розмірі 69 6576 грн., не вчинив жодних дій з метою вирішення питання щодо реєстрації такої податкової накладної, що в свою чергу, надало б можливість підприємству сформувати та надати до контролюючого органу розрахунок коригування вказаної податкової накладної, якщо остання була складена помилково, що узгоджується з приписами Податкового кодексу України. В судовому засіданні представник відповідача підтримав позицію викладену у письмовому відзиві та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши доводи позову, зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

ТзОВ «Захід Електро Груп» зареєстроване Сколівським районним управлінням юстиції Львівської області 11 грудня 2015 року і перебуває на податковому обліку в Стрийській ОДПІ.

Позивач є платником податку на додану вартість з 01.02.2016 р. свідоцтво № 200249553, індивідуальний податковий номер 401726013282. ТзОВ «Захід Електро Груп» здійснює діяльність з оптової торгівлі побутовими електротоварами й електронною апаратурою побутового призначення; з виробництва електронних компонентів тощо.

З метою провадження господарської діяльності між ТзОВ «Захід Електро Груп» (Постачальник) та ПП «Тювик» (Покупець) був укладений усний договір від 06.07.2018 відповідно до якого Постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцю, а Покупець - прийняти й оплатити товар: «лінійна комірка 10 кВ з вимикачем ВБ-4П-І250А» в кількості 2 шт. загальною вартістю 696576,00 грн.

На виконання умов договору ПП «Тювик» платіжним дорученням від 06 липня 2018 року №3495 та платіжним дорученням від 30 липня 2018 року №3596 здійснило попередню оплату за товар, відповідно, в сумі 342936,00 грн. та в сумі 353640,00 грн., всього в сумі 696576,00 грн.

У зв'язку з отриманням попередньої оплати за товар, яка є першою подією в розумінні норм п.187.1 ст. 187 ПК України, ТзОВ «Захід Електро Груп» 06 липня 2018 року та 30 липня 2018 року склало податкові накладні № 2 на суму 342936,00 грн., в т.ч. ПДВ-571 56,00 грн., та № 14 на суму 353640,00 грн., в т.ч. ПДВ-58940,00 грн., і надіслало їх на реєстрацію в ЄРПН.

27.07.2018 та 10.08.2018 податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН.

В податковій накладній № 2 в графі «Номенклатура товарів/послуг продавця» зазначено «лінійна комірка 10 кВ з вимикачем ВБ-4П-1250А», в графі «кількість» зазначено « 0.9846334» шт.

В податковій накладній №14 в графі «Номенклатура товарів/послуг продавця» зазначено «лінійна комірка 10 кВ з вимикачем ВБ-4Г1-1250А», в графі «кількість» зазначено « 1,0153666» шт.

В липні 2018 року позивач в Податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2018 року збільшило податкові зобов'язання на суму ПДВ, вказаного в податкових накладних №2 від 06 липня 2018 року та №14 від 30 липня 2018 року, та відобразило нарахування і сплату ПДВ в бухгалтерському та в податковому обліках.

16 жовтня 2018 року ТзОВ «Захід Електро Груп» поставило ПП «Тювик» лінійні комірки 10 кВ з вимикачем ВБ-4П-1250А в кількості 2 шт. і сторонами була складена та підписана видаткова накладна № 44 на суму 696576,00 грн.

В бухгалтерському обліку господарську операцію щодо купівлі-продажу лінійних комірок ТзОВ «Захід Електро Груп» відобразило в жовтні 2018 року по рахунку 281 «Товари».

Одночасно зі складанням видаткової накладної № 44, 16 жовтня 2018 року ТзОВ «Захід Електро Груп» помилково склало податкову накладну № 5 на суму 696576,00 грн., в т.ч. ПДВ-116096 грн. В податкові накладній в графі «Номенклатура товарів/послуг продавця» зазначено «лінійна комірка10 кВ з вимикачем ВБ-4П-1250А», в графі «кількість» зазначено « 2» шт.

15 листопада 2018 року Товариство надіслало податкову накладну №5 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, реєстрація податкової накладної була зупинена.

В квитанції № 1 до податкової накладної № 5 від 16 жовтня 2018 року зазначено, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 16.10.2018 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам гш.1.6 п.1 Критеріям ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”.

Як вбачається з пояснень, ТзОВ «Захід Електро Груп» помилково склало податкові накладні двічі на одну й ту операцію, а саме: перший раз 06.07.2018 та 30.07.2018 - на передоплату за товар в сумі 696576,00 грн.; другий раз 16.10.2018 - на відвантаження товару вартістю 696576,00 грн.

Податкові накладні від 06.07.2018 та від 30.07.2018 були зареєстровані в ЄРПН, а реєстрація в ЄРПН податкової накладної від 16.10.2018 була зупинена і Товариство у відповідності до п.201.16 ст.201 ПК України не вчиняло дії для її розблокування.

У зв'язку зі складанням податкової накладної № 5 від 16.10.2018 повторно на одну і ту ж господарську операцію та враховуючи, що податкові зобов'язання у зв'язку з реалізацією лінійних комірок вже були відображені в Податковій декларації за липень 2018 року, ТзОВ «Захід Електро Груп» не включило її в податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2018 року і не збільшило повторно свої зобов'язання з ПДВ на суму 116096 грн.

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2018 року ТзОВ «Захід Електро Груп», за результатами якої був складений акт від 14.12.2018 за №1132/13-01-54-12/40172601.

В акті перевірки зазначено, що в податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2018 року ТзОВ «Захід Електро Груп» задекларувало: податкові зобов'язання - 355288,00 грн.; податковий кредит - 36093 1,00 грн.; від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту - 5643,00 грн. При цьому, відповідно до даних Єдиного реєстру податкових накладних ТзОВ «Захід Електро Груп» в жовтні 2018 року виписало 10 податкових накладних на загальну суму ПДВ 469020,00 грн.

У висновку до акта перевірки зазначено: до податкових зобов'язань в податковій декларації за жовтень 2018 року не включена податкова накладна № 5 від 16.10.2018 на суму 696576,00 грн., в т.ч. ПДВ- 116096,00 грн. Таким чином, ТзОВ «Захід Електро Груп» порушило вимоги п. 187.1 ст. 187, п.200.1 ст.200 ПК України та занизило суму податкового зобов'язання в сумі 116096 грн., що, відповідно, призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, яке сплачується до державного бюджету на суму 110453,00 грн. та завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту на суму 5643,00 грн.

За результатами проведеної камеральної перевірки, на підставі акта перевірки від 14.12.2018 за №1132/13-01-54-12/40172601 ГУ ДФС у Львівській області винеено податкове повідомлення-рішення від 04 січня 2019 року № 0001125412, яким ТзОВ «Захід Електро Груп» визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 138066,25 грн., в тому числі основний платіж - 110453,00 грн., штрафні (фінансові) санкції -27613,25 грн., та податкове повідомлення-рішення від 04 січня 2019 року № 0001105412, яким ТзОВ «Захід Електро Груп» визначено суму завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) кредиту, в розмірі 5643,00 грн.

Позивач не погоджується з податковими повідомленнями-рішеннями від 04 січня 2019 року № 0001125412 та від 04 січня 2019 року № 0001105412, оскаржив останні в судовому порядку.

Суд при вирішенні спору по суті, виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України регламентує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У відповідності до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (а саме ДФС України), в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до пункту 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При здійсненні операцій з постачання товарі/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (підпункт 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України в редакції, чинній до 01.01.2018 ).

У випадку складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг, яка фактично не здійснювалася, та реєстрації її в ЄРПН платник податку з метою виправлення допущеної помилки має право згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ скласти розрахунок коригування до помилково складеної податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг, з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених ; документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПК України.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджений Міністерством фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289.

До податкової декларації з податку на додану вартість вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку (абзац другий 1 розділу III Порядку).

Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (абзац перший пункту 6 розділу ІІІ Порядку).

Як вбачається в декларації за жовтень 2018 платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній. Тому, обсяги постачання товарів/послуг та сума податку на додану вартість, вказані в податковій накладній від 16.10.2018 № 5, що була складена без факту здійснення господарської операції, (тобто не підтвердженій первинними документами), і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в декларації.

При цьому, як зазначено, зокрема, в індивідуальних податкових консультаціях ДФС України від 10.11.2017 № 2590/6/99-99-15-03-02-15/ІПК від 12.03.2018 № 955/6/99-99-15-03-02-15/ІПК підпунктом "а" підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію якої в ЄРПН було зупинено, підлягала реєстрації у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Розрахунок коригування до податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, може бути зареєстрований лише після реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

Відповідно до п.109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є певні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Як вбачається з квитанції № 1 до податкової накладної № 5 від 16 жовтня 2018 року зазначено, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 16.10.2018 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (а.с.29).

Суд вважає, що у разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному пунктом 201.16 статті 201 ПК України, то реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 117, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

За визначенням термінів, наведеному в пункті 1 Порядок № 117: моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об'єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства; критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 117 податкові накладні / розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, Р<РмЧ1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/ розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5 Порядку № 117).

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 6 Порядку № 117).

Порядком № 117, передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. (пункт 12 Порядку № 117).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. (пункт 13 Порядку № 117).

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (пункт 14 Порядку № 117).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 15 Порядку № 117).

Отже, суд прийшов до переконання, що за платником податків закріплено право надання додаткових документів та/чи пояснень на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, у разі зупинення контролюючим органом процесу реєстрації податкової накладної. У випадку, якщо податкова накладна виписана помилково, її реєстрація зупинена, а для відновлення її реєстрації платник податків не має можливості надати будь-які додаткові документи чи пояснення на підтвердження правомірності формування такої податкової накладної, платник не зобов'язаний вчиняти дії для її розблокування.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що немає необхідності надання позивачем письмових пояснень на підтвердження помилкової реєстрації податкової накладної, оскільки вищевикладене не узгоджується з нормами податкового законодавства.

Вищевикладене, унеможливлює відображення зазначених даних у податковій накладні від 16.10.2018 № 5 при формуванні позивачем своїх податкових зобов'язань. Крім того, жодних пояснень чи документів позивачем до контролюючого органу надано не було, а рішення про реєстрацію податкової накладної відповідачем не приймалося, реєстрація вказаної податкової накладної є зупиненою.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.08.2019 у справі за № 820/5982/17.

Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ ''Захід Електро Груп” склало податкові накладні на дату отримання попередньої оплати від покупця і збільшило податкові зобов'язання у зв'язку з реалізацією лінійних комірок в Податковій декларації за липень 2018 року. Позивач при заповненні Податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2018 року керувався податковими консультаціями ДФС України.

Включення податкової накладної № 5 від 16.10.2018 в Податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2018 року призведе до подвійної сплати позивачем податку на додану вартість по одній і тій же господарській операції та призведе до невідповідності даних податкового обліку даним бухгалтерського обліку. Повторне складання податкової накладної № 5 від 16.10.2018 на одну і ту ж господарську операцію - купівля-продаж «лінійних комірок», та зупинення її реєстрації в ЄРПН не впливає на розрахунки з бюджетом по податку на додану вартість в жовтні 2018 року ані ТзОВ «Захід Електро Груп», ані ПП «Тювик»,

Таким чином, податковий орган дійшов помилкового висновку про протиправність дій позивача щодо не відображення у податковій декларації за жовтень 2018 року податкового зобов'язання з ПДВ, визначеного на підставі помилково поданої податкової накладної від № 5 від 16.10.2018, реєстрація якої була зупинена.

Вищевикладене свідчить про безпідставність висновків податкового органу про заниження суми податкових зобов'язань у розмірі у розмірі 116 096 грн. та протиправність оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.

При вирішенні справи, суд також керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, викладеної, зокрема, в рішенні від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберга таксі Актіеболаг» та «Вулич проти Швеції», в пункті 110 якого суд зазначив, що «... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління», а також щодо права особи на «правомірні очікування»/«законні сподівання» вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу («ОСОБА Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії» від 23 жовтня 1991р. заява №12742/87).

Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду жодних доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності винесення оскаржуваних рішень.

Положення ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, з врахуванням вимог чинного податкового законодавства України, практики Європейського Суду з прав людини як джерела права в Україні, суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень, прийнявши оскаржувані податкові повідомлення-рішення, не дотримався принципу верховенства права та передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати, відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС у Львівській області.

Керуючись ст.ст.14, 72- 77, 139, 241- 247, 250- 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Електро Груп» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.01.2019 № 0001105412.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.01.2019 № 0001125412.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області (79003, м.Львів, вул.Стрийська,35 1, ЄДРПОУ 39462700) за рахунок бюджетних асигнувань на користь «Захід Електро Груп» (82613, Львівська обл., Сколівський район, смт. Верхнє Синьовидне, вул. Зарічна,2; код ЄДРПОУ 40172601) судовий збір в сумі 2155 (дві тисячі сто п'ятдесят п'ять) грн. 63 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.

Повний текст рішення складено та підписано 20 вересня 2019 року