Рішення від 09.09.2019 по справі 360/2169/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

09 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2169/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Ірметової О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Попової Н.І.,

позивача: не прибув

представника позивача: Слєсарєва І.Е.,

представника відповідача -

Сєвєродонецької міської ради: Мови В.І.,

відповідача - секретаря міської ради: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради, секретаря міської ради Ткачука В'ячеслава Петровича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач 1), секретаря міської ради Ткачука В'ячеслава Петровича (далі - відповідач 2) в якому позивач просить:

- визнати протиправним і скасувати Рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання №3693 від 15.05.2019 “Про скасування рішення 54 - сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 В.”;

- визнати протиправним і скасувати Рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 3694 від 15.05.2019 “Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 .”;

- визнати протиправним і скасувати розпорядження міського голови №150-К від 15.05.2019 “Про звільнення міського голови ОСОБА_1 .”;

- поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 16.05.2019 та допустити негайне виконання судового рішення;

- стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.

В обґрунтування позову зазначено, що 22 грудня 2018 року на 54-ій (позачерговій) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання Сєвєродонецькою міською радою було прийнято незаконне рішення №3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ”.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі №360/2/19 за позовом ОСОБА_1 про поновлення на роботі позовні вимоги задоволенні повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради №3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.”; поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23.12.2018.

На думку позивача, не бажаючи поновлювати порушені права позивача та фактично виконувати судове рішення, 15.05.2019 Сєвєродонецькою міською радою, ще до ухвалення судом рішення про поновлення позивача на посаді міського голови, були прийняті ряд рішень, а саме: №3693 “Про скасування рішення 54 - сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.”; №3694 “Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_2 В.”

Після чого, секретар міської ради Ткачук В.П. підписав розпорядження міського голови №150-К від 15.05.2019 “Про звільнення міського голови Казакова В.В.”

На думку позивача, дані рішення були прийняті Сєвєродонецькою міською радою та секретарем міської ради Ткачуком В ОСОБА_3 з грубим порушенням вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Регламенту Сєвєродонецької міської ради VII скликання, з порушенням порядку скликання, проведення сесії та ухвалення рішень, у відсутність підстав, у зв'язку з чим підлягають скасуванню.

10 липня 2019 року від представника відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 124-127) в обґрунтування якого зазначено, що Сєвєродонецька міська рада мала повноваження на скасування рішення №3009 майже після його виконання, оскільки це рішення було скасована тому, що прийняте воно було з порушеннями процедури. Висновки позивача про те, що приймаючи рішення №3693 “Про скасування рішення 54 - сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 22.12.2018 № 3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.” Сєвєродонецька міська рада не переслідувала мету поновлення порушених прав ОСОБА_1 , а ставила за мету перешкоджання судочинству та правам позивача на судовий захист, надумані та не підтверджується належними доказами. Також відповідач вважає, що рішення №3694 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.” та розпорядження міського голови №150-К “Про звільнення міського голови ОСОБА_4 В ОСОБА_5 В.” цілком законне та обґрунтоване, оскільки прийняте Сєвєродонецькою міською радою в рамках своєї компетенції та з урахуванням вимог щодо процедури прийняття таких рішень. Підставою для прийняття рішення № 3694 від 15 травня 2019 року м. Сєвєродонецьк “Про дострокове притінення повноважень міського голови ОСОБА_6 Васильовича” були систематичні порушення ним прав депутатів Сєвєродонецької міської ради, норм Конституції України, Законів України, прав і свобод громадян, не виконує надані йому повноваження, що привело до постійного обурення громади м.Сєвєродонецька та депутатів Сєвєродонецької міської ради.

Згідно з рішенням Сєвєродонецької міської ради від 21 липня 2016 року №573 “Про преміювання, встановлення надбавок, надання матеріальної допомоги та допомоги на оздоровлення міському голові ОСОБА_1 ”, відповідно до п.4 цього рішення на термін дії повноважень Сєвєродонецької міської ради VII скликання преміювання міського голови ОСОБА_4 В ОСОБА_7 . здійснювати в порядку, встановленому до посадових осіб місцевого самоврядування, на підставі розпоряджень міського голови. Відповідно до п.4.20 ст.42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключне право у видавати розпорядження належить міському голові, а згідно з п.б.5 регламенту роботи виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 15 листопада 2011 року (із змінами та доповненнями) №1509, розпорядження підписуються міським головою або виконуючім його обов'язки його заступником. Відповідно п.1.2 до ст.23 Закону України “Про запобігання корупції”, посадовим особам забороняється безпосередньо або через інших осіб, вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких осіб від юридичних або фізичних осіб, якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкування такої особи. Відповідно Закону України “Про запобігання корупції”, до подарунків належать також грошові кошти. На час підписання розпоряджень від 14 березня 2017 року №66-К “Про преміювання міського голови Казакова В.В. за І квартал 2017 року”, від 05 квітня 2017 року №93-К “Про додаткове преміювання міського голови Казакова В.В.”, від 24 квітня 2017 року №111-К “Про преміювання міського голови Казакова В ОСОБА_8 за квітень 2017 року”, від 19 травня ня 2017 року №148-К “Про преміювання міського голови ОСОБА_1 за травень 2017 року”, від 23 червня 2017 року №187-К “Про преміювання міського голови ОСОБА_1 за червень 2017 року”, від 20 липня 2017 року №230-К “Про преміювання міського голови Казакова В.В, за липень 2017 року”, від 19 серпня ня 2017 року №290-К “Про преміювання міського голови Казакова В.В. за серпень 2017 року”,. від 18 вересня 2017 року №340-К “Про преміювання міського голови Казакова В.В. за вересень 2017 року”,. від 22 листопада 2017 року №430-К “Про преміювання міського голови Казакова В ОСОБА_8 за листопад 2017 року”, від 19 грудня 2017 року №464-К “Про преміювання міського голови Казакова ОСОБА_9 за грудень 2017 року”, - міський голова ОСОБА_1 . виконував свої повноваження, не знаходився у відрядженні, відпустці, лікарняному, а виконуючий обов'язки першого заступника міського голови Зарецький С.В. знаходився в підпорядкуванні міського голови Казакова В.В. Таким чином з боку міського голови Казакова В.В. вбачається порушення антикорупційного законодавства. - одержання неправомірної вигоди (неправомірна вигода - грошові кошти одержанні без законних на те підстав). Також, відповідно до розпорядження міського голови від 22 серпня 2017 року №436 “Про внесення змін до розпорядження міського голови від 21.04.2017 “Про затвердження підпорядкування виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради за керівництвом міської ради” міський голова ОСОБА_10 В. підпорядкував відділ внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю міської ради першому заступнику міського голови, що є порушенням рішення Сєвєродонецької міської ради від 06.02.2017 №1224 “Про внесення змін до рішення 24-ої сесії Сєвєродонецької міської ради 7-го скликання від 26.01.2017 №1204 “Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради на 2017 рік”. Відповідно до зазначеного рішення відділ внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю міської ради підпорядковується секретарю ради та керуючому справами виконкому міської ради.

Також, відповідно до розпорядження міського голови від 22 серпня 2017 року №436 “Про внесення змін до розпорядження міського голови від 21.04.2017 “Про затвердження підпорядкування виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради за керівництвом міської ради” міський голова ОСОБА_10 В. підпорядкував відділ внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю міської ради першому заступнику міського голови, що є порушенням рішення Сєвєродонецької міської ради від 06.02.2017 №1224 “Про внесення змін до рішення 24-ої сесії Сєвєродонецької міської ради 7-го скликання від 26.01.2017 №1204 “Про затвердження структури та загальної чисельності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради на 2017 рік”. Відповідно до зазначеного рішення відділ внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю міської ради підпорядковується секретарю ради та керуючому справами виконкому міської ради.

Також, міський голова ОСОБА_1 вчинив кримінальні правопорушення, шо підпадають під дію ст.172 Кримінального кодексу України (Грубе порушення законодавства про пращо) та ст.366 Кримінального кодексу України (службове підроблення). Зазначені розпорядження були скасовані в судових інстанціях.

На підставі вищевикладеного відповідач 1 вважає, що всі доводи позивача, на які він посилається у позові, надумані, безпідставні та необґрунтовані та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Відповідач 2 не скористався правом надання заперечень на позов.

Ухвалою від 29 травня 2019 року про відкриття провадження у справі вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (а.с. 1-2).

18 червня 2019 року підготовче засідання перенесено на 08 липня 2019 року (а.с. 56).

08 липня 2019 року підготовче засідання відкладено на 11 липня 2019 року (а.с. 116).

Ухвалою від 11 липня 2019 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 календарних днів (а.с. 136).

Ухвалою від 08 серпня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 04 вересня 2019 року о 14 год. 00 хв. (а.с. 151-152).

Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач 2 в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року № 119 “Про реєстрацію ОСОБА_1 Сєвєродонецьким міським головою Луганської області” зареєстрований Сєвєродонецьким міським головою Луганської області (а.с. 85).

Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 02 грудня 2015 року № 1 “Про підсумки виборів міського голови, які відбулись 15 листопада 2015 року” визнано повноваження ОСОБА_1 як новообраного Сєвєродонецького міського голови (а.с. 10).

Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 10 травня 2019 року № 3542 “Про затвердження нової редакції Регламенту роботи міської ради VII скликання” затверджено нову редакцію Регламенту роботи Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання (а.с. 95-113).

Рішенням п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова Валентина Васильовича”, заслухавши інформацію, надану депутатами Сєвєродонецької міської ради (додаток 1), в зв'язку з чисельними порушеннями Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_11 Васильовичем Конституції України, Законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, керуючись частиною другою статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи результати таємного голосування, Сєвєродонецька міська рада: прийняла до відома інформацію, надану депутатами Сєвєродонецької міської ради (додаток 1); достроково припинила повноваження міського голови Казакова Валентина Васильовича; обов'язки міського голови поклала на секретаря міської ради з 22 грудня 2018 року; надала секретарю міської ради право вчиняти дії від імені Сєвєродонецької міської ради без довіреності, у тому числі підписувати фінансові документи, у тому числі для подання в установи Державного казначейства та банківські установи тощо; уповноважила депутата Гавриленка А ОСОБА_12 представляти права та законні інтереси Сєвєродонецької міської ради в усіх судових заснуваннях при розгляді заяв (скарг, позовів тощо) щодо законності прийняття цього рішення з наданням йому усіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених КАС України, КПК України, Цивільним кодексом України (а.с. 11, 86).

Рішенням Шістдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання №3693 від 15 травня 2019 року “Про скасування рішення 54 - сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 22.12.2018 №3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.” о 09 год. 41 хв., скасовано рішення п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 22.12.2018 №3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова Валентина Васильовича” і визнано його нечинним з 22.12.2018, та зазначено, що вважати повноваження міського голови Казакова В ОСОБА_5 В. такими, що не були припинені з 22.12.2018; вирішено відділу бухобліку та звітності міської ради виплатити ОСОБА_1 , середній заробіток за час його вимушеного прогулу з 22.12.2018 по 15.05.2019; контроль за виконанням даного рішення покладено на секретаря міської ради Ткачука ОСОБА_13 та постійну комісію з питань законності, депутатської діяльності і етики міської ради, що також підтверджується протоколом поіменного голосування Сєвєродонецької міської ради від 15.05.2019 (а.с. 17, 23, 90).

Також, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова Валентина Васильовича”. Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23 грудня 2018 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23 грудня 2018 року по 15 травня 2019 року у розмірі 67258,10 грн з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів, (а.с. 16).

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року, розпорядженням секретаря міської ради Ткачука В.П. від 15 травня 2019 року, поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23.12.2018 (а.с. 93).

Рішенням Шістдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання №3694 від 15 травня 2019 року “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова Валентина Васильовича” о 10 год. 23 хв., в зв'язку з чисельними порушеннями Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_11 Васильовичем Конституції України, Законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, керуючись частиною другою статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи результати таємного голосування, Сєвєродонецька міська рада: достроково припинила повноваження міського голови Казакова Валентина Васильовича; обов'язки міського голови поклала на секретаря міської ради Ткачука В.П. з 15 травня 2019 року; надала секретарю міської ради право вчиняти дії від імені Сєвєродонецької міської ради без довіреності, у тому числі підписувати фінансові документи, у тому числі для подання в установи Державного казначейства та банківські установи тощо; уповноважила депутата Гавриленка ОСОБА_14 представляти права та законні інтереси Сєвєродонецької міської ради в усіх судових заснуваннях при розгляді заяв (скарг, позовів тощо) щодо законності прийняття цього рішення з наданням йому усіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених КАС України, КПК України, Цивільним кодексом України; уповноважено секретаря міської ради Ткачука В.П. подати державному реєстратору відповідні документи та заяву для внесення змін до відомостей про юридичну особу (Сєвєродонецька міська рада), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; доручено секретарю міської ради Ткачуку В.П. підписати дане рішення; контроль за виконанням цього рішення покладено на секретаря міської ради ОСОБА_15 та постійну комісію з питань законності, депутатської діяльності і етики, що також підтверджується протоколом поіменного голосування Сєвєродонецької міської ради від 15.05.2019 (а.с. 18-19, 24, 91-92).

На виконання зазначеного рішення, розпорядженням секретаря міської ради Ткачука В.П. №150-к від 15 травня 2019 року “Про звільнення міського голови Казакова В.В.”, звільнено 15.05.2019, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень міського голови м.Сєвєродонецька ОСОБА_1 , ст.79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (а.с. 20, 94).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років (частина друга статті 141 Конституції України).

Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР “Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування” та відповідно до частин першої, п'ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Відповідно до статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III “Про службу в органах місцевого самоврядування” (далі - Закон № 2493-III), який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно з абзацом другим статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах.

Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в порядку, встановленому Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” (абзац другий частини першої статті 10 Закону № 2493-III).

Статтею 20 Закону № 2493-III визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). […] Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом. […]

Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону № 280/97-ВР визначено основні терміни, використані в цьому Законі, що мають таке значення: загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.

Згідно з частинами першою, другою статті 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Згідно з статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В зазначеному рішенні Конституційний Суд України вказав, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). […] Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Згідно з пунктом 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” або Закону України “Про правовий режим воєнного стану”. Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови. Таке клопотання розглядається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев'яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного сільського, селищного, міського голови (частина третя статті 42 Закону № 280/97-ВР).

Згідно з пунктами 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова. У разі якщо на час проведення першої сесії відповідний сільський, селищний, міський голова не зареєстрований відповідно до закону про місцеві вибори, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п'яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради.

Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частини четверта, п'ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (частина дев'ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” (частина тринадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”. До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п'ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).

Згідно з пунктами 1-4 частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” та інших законів.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”. На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).

Статтею 79 Закону № 280/97-ВР врегульовані питання дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми (частина третя статті 79 Закону № 280/97-ВР).

Згідно з пунктом 3 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади: з підстав, зазначених в абзаці першому частини другої цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.

Статтею 2.2 Регламенту Сєвєродонецької міської ради VIІ скликання, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради від 10 травня 2019 року № 3542 (далі - Регламент Сєвєродонецької міської ради), який діяв на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що наступні сесії ради скликаються міським головою або іншими особами, згідно чинному законодавству та цього Регламенту. Чергова сесія Ради призначається, як правило, на останній четвер кожного місяця.

Статтею 2.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради визначено, що у разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості ним скликати сесію ради, сесія скликається секретарем міської ради у випадках: 1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені цим Регламентом; 2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених у статті 2.4, 3) якщо посада міського голови є вакантною чи він відсторонений від виконання повноважень міського голови відповідно до закону.

Відповідно до статті 2.4 Регламенту Сєвєродонецької міської ради позачергова сесія міської ради може бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради.

У разі якщо міський голова, секретар ради не скликають сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради (стаття 2.6 Регламенту Сєвєродонецької міської ради).

Згідно з статтею 2.8 Регламенту Сєвєродонецької міської ради сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених статтею 2.3 - секретар ради. У випадку, передбачених статтею 2.6, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради, призначений більшістю від присутніх депутатів.

Статтею 2.16 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що засідання ради відкриває, веде і закриває міський голова чи секретар ради, а у випадках, передбачених статтею 2.6 Регламенту, депутат, визначений міською радою.

Головуючий на сесії відповідно до статті 2.15 Регламенту Сєвєродонецької міської ради:

1. Забезпечує виконання законодавчих актів України і цього Регламенту.

2. Керує засіданням ради, слідкує за додержанням кворуму сесії та прийнятого порядку її роботи.

3. Надає слово доповідачам, співдоповідачам і виступаючим на сесії в послідовності їх заяв; в разі порушення Регламенту має право попередити і зупинити виступаючого.

4. Надає (за погодженням з депутатами) слово для виступу в дебатах з питання, що розглядається, особам, які запрошені на сесію і записалися для виступу. При цьому депутати мають право на першочерговий виступ.

5. В разі необхідності змінює черговість надання слова виступаючим згідно з Регламентом.

6. Може за погодженням з депутатами продовжити час для виступу, а також змінити черговість виступів з поясненням мотивів змін.

7. Оголошує письмові запити, особисті заяви і довідки депутатів, надає депутатам слово для усних запитів, запитань та довідок, а також зауважень щодо ведення сесії, порядку денного.

8. Проводить голосування з питань, порядку денного і оголошує його результати.

9. При грубому порушенні порядку у сесійній залі, за поведінку, яка перешкоджає роботі ради, головуючий має право поставити на голосування міської ради питання щодо випровадження порушника з зали засідання за згодою більшості від присутніх.

10. Підписує протокол засідання сесії.

11. Організує проведення консультацій з постійними комісіями, депутатськими фракціями та групами з метою подолання розбіжностей і вирішенню інших питань, які виникають в ході роботи сесії.

Статтею 2.16 Регламенту Сєвєродонецької міської ради не передбачено повноважень головуючого на сесії призначати пленарні засідання ради.

З системного аналізу Закону № 280/97-ВР та Регламенту Сєвєродонецької міської ради слідує, що скликати сесію міської ради мають право:

1) міський голова;

2) секретар міської ради у разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості ним скликати сесію ради;

3) депутати міської ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійна комісія ради, якщо міський голова, секретар міської ради не скликають сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними.

Суд зазначає, що доказів звернення депутатів до секретаря міської ради про скликання позачергової сесії та доказів надання міським головою відповідної відмови у скликанні сесії, представником відповідача не надано.

Таким чином, правові підстави, передбачені частиною дев'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР, для скликання та проведення шістдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання були відсутні.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що зі змісту статті 46 Закону № 280/97-ВР слідує, що у виняткових випадках рішення про скликання сесії ради може бути доведено до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Отже, у вказаному випадку на сесії ради можуть бути розглянуті лише ті питання, розгляд яких потребував такого виняткового способу скликання сесії. Позачергова сесія відповідно до повідомлення на офіційному веб-сайті Сєвєродонецької міської ради скликалась для розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В. Питання про скасування рішення 54-ї сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22.12.2018 №3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.” включено до порядку денного безпосередньо під час проведення пленарного засідання, що було встановлено під час дослідження протоколу 64 позачергової сесії від 15.05.2019 (а.с.162-173) та архівного запису 64 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради, проведеної 15.05.2019 (https://www.youtube.com/channel/UCvi1lYc9lWighbLmkwBO8lQ/featured).

Отже, на шістдесят четвертій (позачерговій) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання було розглянуто та вирішено питання, яке не було внесено на розгляд цієї сесії Сєвєродонецької міської ради у встановленому законом порядку.

Крім того, відповідно до ч.11 ст. 46 Закону №280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, тобто скликання сесії ради для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.

Таким чином, в даному випадку секретар міської ради Ткачук В.П. не мав права вести шістдесят четверту (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради, що свідчить про незаконність проведення такої сесії.

З огляду на викладене, шістдесят четверта (позачергова) сесія Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання скликана, відкрита та проведена депутатами міської ради за відсутності передбачених законом підстав, тобто незаконно, її пленарні засідання призначені неповноважною особою та прийняті на пленарних засіданнях рішення підписані неповноважною особою, внаслідок чого рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 15 травня 2019 року № 3694 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова Валентина Васильовича” та рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 15 травня 2019 року № 3693 “Про скасування рішення 54-сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22.12.2018 №3009 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.” є протиправними та підлягають скасуванню.

Оскільки рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 15 травня 2019 року № 3694 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова Валентина Васильовича” прийнято на незаконній шістдесят четвертій (позачерговій) сесій, у рамках даної адміністративної справи суд не надає правову оцінку наявності/відсутності підстав, передбачених абзацом першим частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР, з яких повноваження міського голови були припинені достроково за рішенням міської ради.

Щодо законності розпорядження секретаря міської ради Ткачука В.П. №150-К від 15 травня 2019 року “Про звільнення міського голови Казакова В.В.”, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону №280/97-ВР, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.

Частиною 3 ст. 50 Закону №280/97-ВР визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Частиною 3 ст. 50 Закону №280/97-ВР визначено вичерпний перелік повноважень секретаря міської ради, до яких не входить прийняття розпорядження про звільнення міського голови.

З аналізу зазначених норм вбачається, що секретар міської ради обмежений в повноваженнях приймати рішення щодо прийняття будь-яких розпоряджень, окрім під час виконання тимчасового виконання обоа'язків голови міської ради.

Суд зазначає, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2019 по справі № 360/2/19, секретар міської ради Ткачук В.П. видав розпорядження № 149-К від 15.05.2019 (а.с.21). Дане розпорядження підписано Ткачуком В.П. саме як секретарем міської ради.

Також у цей же день ОСОБА_15 видано розпорядження № 150-К від 15.05.2019 про звільнення міського голови Казакова В.В. на рідставі рішення 64 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради № 3694 від 15.05.2019 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_4 Валентина Васильовича". Дане розпорядження підписано ОСОБА_15 саме як секретар міської ради (а.а.20).

З огляду на зазначені вище норми суд дійшов висновку, що при прийнятті розпорядження №150-К від 15.05.2019 секретар міської ради Ткачук В.П. діяв не в межах своїх повноважень.

Отже, розпорядження секретаря міської ради Ткачука В.П. №150-К від 15.05.2019 “Про звільнення міського голови Казакова В.В.” є незаконним, та підлягає скасуванню.

Крім того, під час дослідження доказів: протоколу 64 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради від 15.05.2019 та архівного запису 64 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради, проведеної 15.05.2019 (https://www.youtube.com/channel/UCvi1lYc9lWighbLmkwBO8lQ/featured) встановлено, що у засіданні сесії міської ради 15.05.2019 не оголошувалася перерва між розглядом питань щодо скасування рішення 54 сесії Сєвєродонецької міської ради від 22,12,2018 № 3009 "Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.", за наслідками якого прийнято рішення № 3693 від 15.05.2019, яке оскаржується позивачем, та питання про дострокове припинення повноважень иіського голови Казакова В.В, за наслідками якого прийнято рішення № 3694 вд 15.05.2019, яке оскаржується позивачем, та питання про внесення змін до окремих штатних розписів виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради на 2019 рік.

Вирішуючи питання щодо визначення дати, з якої позивача має бути поновлено на попередній посаді, суд виходить з такого.

Згідно з частинами першою та п'ятою статті 241-1 Кодексу законів про працю України строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.

Відповідно до пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, днем звільнення вважається останній день роботи.

З вище зазначеного можна дійти висновку, що день звільнення працівника вважається його останнім робочим днем.

Отже, оскільки з посади міського голови відповідно до Закону № 280/97-ВР позивач звільнений в день прийняття Сєвєродонецькою міською радою рішення від 15 травня 2019 року № 3694 “Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова ОСОБА_16 Васильовича”, тобто 15 травня 2019 року, який є останнім робочим днем, поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови необхідно з наступного дня після звільнення - 16 травня 2019 року.

Вирішуючи питання щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та періоду його стягнення, суд виходить з такого.

Вимушеним прогулом є час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати (постанова Верховного Суду України від 09 грудня 2015 року по справі № 6-2123цс15).

Згідно з пунктом 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 “Про практику розгляду судами трудових спорів” у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.

Абзацами першим, третім пункту 3 Порядку № 100 врегульовано, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді. Усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку № 100).

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 100 слідує, що згідно з чинним законодавством нарахування середньої заробітної плати за весь час вимушеного прогулу проводиться шляхом множення середньоденної заробітної плати на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню, та визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом цих двох місяців робочі дні на число робочих днів за цей період.

Згідно з довідкою Сєвєродонецької міської ради від 21 серпня 2019 року № 4660, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 становить 509,09 грн.

Суд зазначає, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.05.2019 по справі № 360/2/19 визнано протиправним та скасувано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 «Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова ОСОБА_16 Васильовича». Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23 грудня 2018 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23 грудня 2018 року по 15 травня 2019 року у розмірі 67258,10 грн

Вимушений прогул позивача слід обраховувати з 16 травня 2019 року по день ухвалення судового рішення - 09 вересня 2019 року.

У періоді вимушеного прогулу з 16 травня 2019 року по 09 вересня 2019 року було 80 робочих днів.

Таким чином, середня заробітна плата за весь час вимушеного прогулу за період з 16 травня 2019 року по 09 вересня 2019 року складає 40727,20 грн (80 робочих днів х 509,09 грн (середньоденна заробітна плата) = 40727,20 грн).

Згідно з пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці” задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).

Таким чином, Сєвєродонецька міська рада як податковий агент відповідно до норм Податкового Кодексу України та як страхувальник відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” зобов'язана виплатити позивачеві середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16 травня 2019 року по 09 вересня 2019 року в сумі 40727,20 грн, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.

Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Таким чином, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та виплати йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць підлягають негайному виконанню.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії” (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженого рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору та позовні вимоги задоволені, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Сєвєродонецької міської ради, в розмірі 1536,80 грн, та з секретаря міської ради Ткачука ОСОБА_17 Петровича у розмірі 768,40 грн.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради, секретаря міської ради Ткачука В'ячеслава Петровича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 15 травня 2019 року № 3693 «Про скасування рішення 54-сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22.12.2018 №3009 «Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.».

Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання №3694 від 15 травня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови Казакова В.В.».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження секретаря міської ради Ткачука В.П. № 150-К від 15 травня 2019 року «Про звільнення міського голови Казакова В.В.»

Поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 16 травня 2019 року.

Стягнути з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16 травня 2019 року по 09 вересня 2019 року у розмірі 40727,20 грн (сорок тисяч сімсот двадцять сім гривень 20 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 9163,62 грн (дев'ять тисяч сто шістдесят три гривні 62 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код: 26204220, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, будинок 32) на користь Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір в сумі 1536,80 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять шість гривень 80 коп.).

Стягнути з секретаря міської ради Ткачука В'ячеслава Петровича на користь Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 19 вересня 2019 року.

Суддя О.В. Ірметова