справа № 2-а-2011/09/0470
19 листопада 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шлай А.В.,
при секретарі Поліщук А.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, стягнення суми, зобов'язання вчинити дії, стягнення суми, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання неправомірною відмови Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації від виплати їй допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у відповідності до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»; стягнення з відповідача на користь позивача недораховану суму допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку починаючи з дня народження дитини та до цього часу у розмірі 9753,61 грн.; зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації призначити їй відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» щомісячну допомогу по догляду за сином ОСОБА_2 до досягнення ним трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей до 6 років, з наступним підвищенням виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку.
Сторони до суду не прибули, надіславши заяви про розгляд справи за їх відсутності, у зв'язку з чим розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України.
У письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначив про пропуск позивачем строку на звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості за період з 01.01.2007 року по 25.10.2007 року та відмовити у їх задоволенні з цих підстав. Дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років є правомірними, оскільки вчинені у відповідності з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та постановами Кабінету Міністрів України. У 2008 році стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зазнала змін, які не визнані неконституційними, тому виплати позивачу нараховуються та виплачуються правильно.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, встановив, що ОСОБА_1 є матір'ю малолітніх дітей - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 02 серпня 2006 року, виданий виконавчим комітетом Дмитрівської сілької ради Петропавлівського району Дніпропетровської області; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 12 березня 2008 року, виданий виконавчим комітетом Дмитрівської сілької ради Петропавлівського району Дніпропетровської області. Згідно довідки № 79 від 22.09.2008 року, виданою УПСЗН Петропавлівською райдержадміністрацією Дніпропетровської області ОСОБА_1 перебуває на обліку з 01.04.2007 року та отримала допомогу у 2007 році по догляду за першою дитиною до досягнення нею трирічного віку у таких розмірах: з квітня по липень 2007 року - 554,03 грн., з яких допомога по догляду за дитиною -129 грн. 03 коп., серпень 2007 року - 132,64 грн., вересень 2007 року - 134, 45 грн., жовтень 2007 року - 136,13 грн., листопад 2007 року - 140,05 грн., з грудня 2007 року по лютий 2008 року - 144,10 грн., березень 2008 року - 984,10 грн. У 2008 році отримала допомогу по догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку з квітня по вересень 2008 року - 1114, 10 грн., з яких допомога по догляду за дітьми 274,10 гривень.
Відповідно до положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" позивач має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За наведених обставин, відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 09 липня 2007 року по грудень місяць 2007 року включно.
Позивач також спорює правомірність здійснених відповідачем нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у 2008 році. Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-УІ, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Таким чином, вимоги позивача щодо визнання незаконними дій відповідача по нарахуванню, виплаті зазначеної допомоги у 2008 році та стягнення заборгованості задоволенню не підлягають.
Окрім того, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року не було визнано неконституційним положення абз. 2 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено одноразову виплату при народженні дитини у розмірі 8500 грн. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У такому порядку відповідач і здійснював зазначені виплати, що підтверджується довідкою. Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове використання цих видатків. Суд вважає,що Закон України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, оскільки є основним та головним фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні. Тому, при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватись абз. 2 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а не ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Таким чином, дії відповідача щодо призначення позивачу допомоги при народженні дитини є правомірними і у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги до догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та виплатити заборгованість з урахуванням сум, що отримані нею згідно ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
У задоволенні решти позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку, встановленому ч.5 ст. 186 КАС України без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена у повному обсязі 24 листопада 2009 року.
Суддя А.В. Шлай