Номер провадження 2/243/ 367 /2019
Номер справи 243/ 12321 /18
«20» вересня 2019 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання - Кобець О.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Святогірської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про визнання договору укладеним в запропонованій позивачем редакції, -
Святогірська міська рада Донецької області звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним в запропонованій позивачем редакції, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що 17 жовтня 2012 року Святогірською міською радою було прийняте рішення №16-ХХУ-6 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ОСОБА_2 ».
Пунктом 1 Рішення ОСОБА_2 було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки площею 2.9961 га для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АДРЕСА_1 АДРЕСА_2 .
Відповідно до п.2 Рішення Відповідачу надано земельну ділянку площею 2.9961 га, кадастровий номер 1414170500:01:001:0023 в оренду терміном на 5 років для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_2 із земель рекреаційного призначення Святогірської міської ради.
Згідно до п.п.3.3 Рішення Відповідачу було рекомендовано в місячний термін укласти договір оренди у встановленому законом порядку.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, відповідно до ст.2 Закону регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однак, всупереч діючому законодавству Відповідачем протягом тривалого часу не виконувалось Рішення Святогірської міської ради, договір оренди земельної ділянки не укладався, право оренди земельної ділянки Відповідачем не зареєстроване.
27 листопада 2015 року Позивачем було надіслано Відповідачу Лист - попередження за № 1.393/02-31 від 26 листопада 2015 року про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки і проведення його державної реєстрації. Відповіді на зазначений лист не отримано, цей лист Відповідачем проігноровано, що на переконання позивача, свідчить про ухилення відповідача від укладання договору та виконання Рішення Святогірської міської ради.
Приписами ст. 641 Цивільного кодексу України пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
На підставі вищенаведеного, керуючись діючим законодавством України, 02 жовтня 2018 року Позивачем направлено Відповідачу для розгляду та підписання Договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 підписаний в.о. міського голови, секретарем міської ради Божко Г.В. в двох примірниках на 14 аркушах із проханням у місячний термін розглянути вищезазначений договір, підписати та зареєструвати у встановленому діючим законодавством України право оренди земельної ділянки і спрямувати до Святогірської міської ради один примірник договору оренди земельної ділянки з копією Витягу про реєстрацію речового права.
Однак, незважаючи на те, що станом на 05 грудня 2018 року на адресу Позивача не надходило підписаного зі сторони Відповідача вказаного договору, не виконано рішення Святогірської міської ради від 17 жовтня 2012 року №16-ХХУ-6 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ОСОБА_2 ». Відповідач продовжує користуватися земельною ділянкою, кадастровий номер 1414170500:01:001:0023 по
АДРЕСА_2 1 та 2 статті 640 ЦК України визначено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акту цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Згідно з ч.2 ст. 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору, яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
У зв'язку вищенаведеним, для захисту своїх прав, як власника земельної ділянки Святогірська міська рада вимушена звернутися до суду з позовною заявою та після конкретизації позовних вимог і недопущення неоднозначного їх тлумачення просить суд визнати Договір оренди земельної ділянки №141411807 укладеним в наступній редакції: «
Договір оренди земельної ділянки №____________
м. Святогірськ, Донецької області "________"________201__
Орендодавець Святогірська міська рада, в особі в.о. міського голови, секретаря міської ради Божко Тетяни Василівни, яка діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку,
та Орендар громадянка ОСОБА_2 , яка діє на підставі паспорту громадянина України,
з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець на підставі рішення Святогірської міської ради від 17.10.2012 №16- ХХУ-6 “Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки гр. ОСОБА_2 ” надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель рекреаційного призначення Святогірської міської ради з кадастровим номером 1414170500:01:001:0023, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,9961 га , в тому числі за земельними угіддями: капітальна одноповерхова - 0,1580 га, тимчасова - 0,0546 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,0033 га, під зеленими насадженнями - 0,4542 га, інші - 2,3260 га.
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлові будівлі та споруди бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які належать на праві власності ОСОБА_2 , відповідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП "Бюро технічної інвентаризації" м. Слов'янська за №19630832 від 23.07.2008.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 21.08.2018 відповідно витягу №2- 15-10-8107 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 16682667,93 (шістнадцять мільйонів шістсот вісімдесят дві тисячі шістсот шістдесят сім гривень 93 копійки) гривень.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
6. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: відсутні.
Строк дії договору
7. Договір укладено на 5(п'ять) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
Орендна плата
8. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, у розмірі 5(п'ять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, що на дату укладення договору складає: 834133,40 (вісімсот тридцять чотири тисячі сто тридцять три гривні 40 копійок) гривень щорічно.
9. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
10. Орендна плата сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення, яке видається платникові до 1 липня поточного року органом державної податкової служби.
11. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
12. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.
Умови використання земельної ділянки
13. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
14. Цільове призначення земельної ділянки: землі рекреаційного призначення, відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель.
15. Умови збереження стану об'єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки, земельну ділянку використовувати за цільовим призначенням.
Умови повернення земельної ділянки
16. Після припинення дії договору Орендар у місячний термін повертає Орендодавцеві земельну ділянку за актом приймання-передачі у стані, не гіршому порівняно з тим. у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
17. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
18. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
19. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
20. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
21. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 №1051. не зареєстровані.
Інші права та обов'язки сторін
22. Права Орендодавця. Святогірська міська рада має право вимагати від Орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування;
- додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
- своєчасного внесення орендної плати;
- збільшення орендної плати у разі прийняття відповідних законодавчих та нормативних актів щодо збільшення розміру земельного податку та з інших мотивів, визначених у цьому договорі;
- вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за її використанням.
23. Обов'язки Орендодавця. Святогірська міська рада зобов'язана:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
24. Права Орендаря:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
- отримувати продукцію і доходи;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;
- за письмовою згодою Орендодавця передати орендовану земельну ділянку або її частину у суборенду без зміни цільового призначення.
25. Обов'язки Орендаря:
- приступити до використання земельної ділянки в строки, встановленні договором оренди землі;
- використовувати земельну ділянку відповідно до цільового призначення та умов її надання;
- своєчасно вносити орендну плату за землю;
- дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
-у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, надати копію відповідному органу державної податкової служби;
- по закінченні терміну оренди, припиненні чи розірванні договору звільнити в місячний термін земельну ділянку, привести в належний стан та повернути Орендодавцю з оформленням акту приймання - передачі земельної ділянки.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
26. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частин несе Орендар.
Страхування об'єкта оренди
27. Згідно з цим договором об'єкт оренди підлягає страхуванню на весь період ді цього договору.
28. Страхування об'єкта оренди здійснює Орендар.
29. Сторони домовилися про те, що у разі невиконання свого обов'язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об'єкти оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.
Зміна умов договору і припинення його дії
30. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
31. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
32. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
33. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
34. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
35. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
36. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вон доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
37. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.
Реквізити сторін
Орендодавець
Святогірська міська рада
Ідентифікаційний код 04053001
р/р 33218815005077, код платежу
18010900, ГУДКСУ
у Донецькій області, ЗКПО 37803368
МФО 899998,
Місцезнаходження: 84130, Донецька обл.
м. Святогірськ, вул. Володимира Сосюри, 8
Орендар
ОСОБА_2 ,
Ідентифікаційний номер НОМЕР_2
паспорт НОМЕР_3
виданий Слов'янським МВ УМВС
України в Донецькій області
06 березня 1998 року
Місце проживання:
АДРЕСА_4
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
В.о. міського голови, секретар Домбровська Ольга Олексіївна
міської ради Божко Тетяна
Василівна », а також
стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Святогірської міської ради Донецької області судові витрати по справі у сумі 1762,00 грн.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідач ОСОБА_2 у наданому Відзиві на позовну заяву зазначила, що не визнає пред'явлені позовні вимоги та заперечує проти задоволення вимог позивача, оскільки вважає, що Договір оренди землі № 141418 не відповідає чинному законодавству, а його істотні умови дійсності.
В пункті 4 Договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 21 серпня 2018 року відповідно витягу № 2-15-10-8107 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 16682667,93 грн.
Проте, згідно п. 1.2.5. Технічної документації із землеустрою, як затверджена рішенням Святогірської міської ради від 17.10.2012 № 16-ХХУ-6 нормативно грошова оцінка земельних ділянок, що підлягає вилученню - земельної ділянки в цілому складає 1101426,28 грн.
Вартість землі зазначеної в технічній документації в розмірі 1101426,28 грн. є дійсною та встановлена відповідно до вимог законодавства водночас будь-яка технічна документація щодо встановлення вартості зазначеної землі в розмірі 16682667,93 грн., відсутня, яким чином розрахована вказана сума, невідомо, будь-які документи щодо зміни вартості землі їй не надавались.
У зв'язку з чим, вважає, що істотні умови проекту Договору щодо вартості земельної ділянки є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України.
Пунктом 8 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5 (п'ять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, що на дату укладення договору складає: 834133,40 грн. щорічно.
Вважає визначену суму орендної плати незаконною, оскільки вказаний розмір орендної плати розраховано з урахування 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка складає 16682667,93 грн. а відповідно до технічної документації вартість землі складає 1101426,28 грн.
Таким чином істотні умови Договору щодо встановленого розміру орендної плати у сумі 834133,40 грн. не відповідають дійсності та вимогам законодавства.
Зазначає, що не отримувала проект вказаного Договору оренди земельної ділянки, який їй надсилався, як зазначає позивач, у вигляді пропозиції укласти договір (оферта) зі Святогірською міською радою на користування землею. У зв'язку з чим, була позбавлена можливості щодо спрямування своїх заперечень щодо незгоди з істотними умовами договору для його укладання.
Загальне поняття договору визначене у ст. 626 Цивільного кодексу України як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.
Тобто, вказана норма надає кожній особі право самостійно вирішувати вступати чи не вступати в договірні відносини на відповідних умовах, які суперечать вимогам закону.
Законодавство України не передбачає обов'язку особи отримати земельну ділянку в постійне користування або укласти договір оренди земельної ділянки, оскільки це є лише його правом.
Договір оренди земельної ділянки укладається в письмовій формі та має містити лише ті умови які не суперечать законам України.
Досягнення згоди між орендарем і орендодавцем за всіма переліченим істотними та іншими умовами, їх оформлення у письмовому тексті договору і його державна реєстрація включають у себе поняття укладання договору оренди земельної ділянки і договір стає обов'язковим до виконання сторонами Запропоновані позивачем умови договору оренди в частині орендної плати з огляду на грошову оцінку земельної ділянки не відповідають вимогам ст. ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», тому договір не може бути укладений в запропонованій позивачем редакції.
Просить суд відмовити у задоволенні вимог Святогірської міської ради Донецької області в повному обсязі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Святогірської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним в запропонованій позивачем редакції не підлягають задоволенню з наступних підстав.
У статті 1 Загальної декларації прав людини проголошено, що всі люди народжуються вільними й є рівними за своєю гідністю та правами. Вони наділені розумом і совістю та повинні діяти один щодо одного в дусі братерства. Кожна людина має всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища (ст. 2).
Згідно зі статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, всі особи є рівними перед судами і трибуналами. Це основоположні міжнародні правові норми з питань рівності прав людини, на які орієнтується всі правові держави світу.
Конституція України закріплює основні засади правового статусу людини і громадянина в Україні, тобто ті провідні ідеї, що покладені в основу змісту й умов реалізації прав та обов'язків людини і громадянина в нашій державі. Передусім це стосується частин 1, 2 ст. 24 Конституції України, відповідно до яких: «Громадяни мають рівні« конституційні права і свободи та є рівними перед законом».
Не може бути привілеїв і обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального поводження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками». Крім того, ч. 2 ст. 21 Конституції України закріплює засаду невідчужуваності та непорушності прав і свобод людини. Відповідно до цієї засади не допускається не тільки відчуження прав і свобод, якими людина володіє, а й обмеження їхнього змісту, створення перешкод для їх реалізації тощо. Дані положення повною мірою поширюються і на передбачені цивільно-процесуальним законом права суб'єктів цивільного провадження.
У загальному розумінні рівність перед законом означає обов'язок всіх додержуватися приписів закону, використовувати закон у своїх інтересах. Закріплення рівності перед законом як засади здійснення правосуддя в цивільних справах означає, що жодна обставина не може стати підставою для надання будь-яких привілеїв або запровадження будь-яких обмежень, що суперечать приписам цивільно-процесуального закону щодо прав і обов'язків всіх суб'єктів провадження.
У відповідності до п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 12 червня 2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» « Відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України та статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до п. п. 10,11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» «Конституційні положення про законність судочинства та рівність усіх учасників процесу перед законом і судом ( ст. 129 Конституції) зобов'язують суд забезпечити всім їм рівні можливості щодо надання та дослідження доказів, заявлення клопотань та здійснення інших процесуальних прав. При вирішенні цивільних справ суд має виходити з поданих сторонами доказів.
Гарантоване право кожного подати будь-який позов до суду, що стосується його цивільних прав і обов'язків, передбачений пунктом 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку Держави.
Також, у відповідності до положень статей 55, 124 Конституції України та статті ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (за змістом частини дев'ятої статті 93 Земельного кодексу України та частини першої статті 2 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено статтею 124 Земельного кодексу України, за змістом частини першої якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частини друга та третя статті 124 Земельного кодексу України).
Згідно з абзацами першим і другим частини другої статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Частиною першою статті 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду врегульований ст. 124 ЗК України та ст. 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на момент звернення з позовом у справі).
Відповідно до вказаних норм особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки, має звернутися з відповідним клопотанням до повноважного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Тобто право ініціювати одержання земельної ділянки у постійне користування або в оренду надано особі, зацікавленій в її одержанні; а розглянути це питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган.
Так, Рішенням Святогірської міської ради № 12-ХХІУ-6 від 21 серпня 2012 року «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ОСОБА_2 » вирішено надати дозвіл ОСОБА_2 на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки площею 2,9961 га для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_2 із земель рекреаційного призначення Святогірської міської ради (а.с. 89).
Святогірська міська рада своїм Рішенням «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ОСОБА_2 » № 16-ХХУ-6 від 17 жовтня 20012 року затвердила ОСОБА_2 Технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки площею 2,9961 га для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 1414170500:01:001:0023 та надала їй вказану земельну ділянку в оренду строком на 5 років для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_2 , із земель рекреаційного призначення Святогірської міської ради, зобов'язано ОСОБА_2 в місячний термін укласти договір оренди у встановленому законом порядку (а.с.5).
На виконання Рішення Святогірської міської ради № 12-ХХІУ-6 від 21 серпня 2012 року «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ОСОБА_2 » була виконана Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ОСОБА_2 для обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 1414170500:01:001:0023, яку було перевірено та внесено до Державного земельного кадастру Державним кадастровим реєстратором Станчук Н.О. Відділу Держземагентства у м. Слов'янську Донецької області 09 жовтня 2013 року (а.с. 80-100).
Згідно п. 1.2.5. Технічної документації із землеустрою, як затверджена рішенням Святогірської міської ради від 17.10.2012 № 16-ХХУ-6 нормативно грошова оцінка земельних ділянок, що підлягає вилученню - земельної ділянки в цілому складає 1101426,28 грн. (а.с. 80-100).
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі», укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Тобто технічною документацією, на законодавчому рівні, законодавством закріплено правило, за яким сторони у договорі оренди землі повинні чітко зазначати розмір орендної плати за користування землею під загрозою визнання такого договору недійсним або неукладеним, оскільки частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Загальне поняття договору визначене у ст. 626 Цивільного кодексу України як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Тобто вказана норма надає кожній особі право самостійно вирішувати, вступати чи не вступати в договірні відносини на відповідних умовах, які не суперечать вимогам закону.
При цьому як Земельний Кодекс України, так і Закон України "Про оренду землі" не передбачають обов'язку певної особи отримати земельну ділянку в постійне користування або укласти договір оренди земельної ділянки, оскільки це є лише його правом. З огляду на таке зобов'язання відповідача укласти договір, обов'язковість укладення ним якого не встановлена законом, є порушенням вимог ст. 19 Конституції України.
Так, відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідач ОСОБА_2 зазначає, що вона не має наміру укладати Договір оренди земельної ділянки, у якому Позивач зазначив вартість спірної земельної ділянки 16682667,93 грн., з тих підстав, що вважає таку вартість земельної ділянки необґрунтованою, оскільки відповідно до розробленої Технічної документації, яка була затвердження Рішенням Святогірської міської ради Донецької області, вартість земельної ділянки по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 1414170500:01:001:0023, складає 1101426,28 грн. з якою вона згодна.
За таких обставин суд не може спонукати відповідача ОСОБА_2 укласти Договір оренди земельної ділянки на невигідних для неї умовах, оскільки сторони при укладанні договору є вільними, а зобов'язання укласти договір на невигідних для сторін умовах не встановлено законом, та є порушенням вимог ст. 19 Конституції України.
Також суд не приймає до уваги посилання Позивача на ті підстави, що 02 жовтня 2018 року Позивачем направлено Відповідачу для розгляду та підписання Договір оренди земельної ділянки № НОМЕР_1 підписаний в.о. Міського голови, секретарем міської ради Божко Г.В. в двох примірниках на 14 аркушах із проханням у місячний термін розглянути вищезазначений договір, підписати та зареєструвати у встановленому діючим законодавством України право оренди земельної ділянки і спрямувати до Святогірської міської ради один примірник договору оренди земельної ділянки з копією Витягу про реєстрацію речового права, а тому відповідно до частин 1 та 2 статті 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції, оскільки надані суду матеріали справи, зокрема Лист щодо направлення та підписання Договору оренди земельної ділянки № 1525/02.01-15 від 28 вересня 2018 року, направлений Святогірською міською радою ОСОБА_3 О., про що свідчать накладна та фіскальний чек, долучені позивачем до свого позову, не містять у собі відомостей, що ОСОБА_2 даний договір було отримано та вона погодилася з його умовами.
Вказані вище доводи, наявні та оцінені судом докази, встановлені судом обставини, в своїй сукупності приводять суд до переконання про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Святогірської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним в запропонованій позивачем редакції у зв'язку з їх недоведеністю та неналежно обраним способом захисту прав.
Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позивачу у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, то суд приходить до переконання, що судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу та покладаються на позивача Святогірську міську раду Донецької області.
На підставі викладеного та керуючись, Законом України «Про оренду землі», ст. ст. 93, 123,124,134 Земельного Кодексу України, ст. ст. 626, 627, 638, 640 Цивільного Кодексу України, ст. ст. 12,13,128,131,133,141,259,264,265,268,280-283 ЦПК України суд -
У задоволенні позовних вимог Святогірської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про визнання договору укладеним в запропонованій позивачем редакції - відмовити у зв'язку з відсутністю підстав.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Повне судове рішення складено 20 вересня 2019 року.
Головуючий:
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова