Справа № 2-А-391
2009 р.
3 грудня 2009 року. Центрально - Міський районний суд м. Кривого Рогу у складі: головуючого судді: Філатова К.Б.,
при секретарі: Кононенко В.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу про визнання дій посадових осіб неправомірними -
Позивач звернувся з адміністративним позовом, в якому вказав, що він є учасником ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, інвалідом 3-ї групи захворіння, яке пов'язане з ліквідацією наслідків чорнобильської катастрофи. Відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” він має право на додаткову пенсію в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Крім того, як інвалід третьої групи, він має право на пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком. В 2006-2009 роках відповідач нараховував йому пенсію в меншому розмірі, про що він не знав. Просить визнати дії відповідача незаконними, такими, що обмежують його, позивача, конституційні права та стягнути з відповідача на його користь недоотриману ним основну та додаткову пенсію в загальному розмірі 88011 гривень.
Представник відповідача позов не визнав, суду пояснив, що всі сплати позивачеві здійснювалися відповідно до діючого законодавства. Просить в позові відмовити.
Вислухавши сторони, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 3 групи захворювання, яке пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу.
За період з 01.01.2006 по 01.06.2009 року позивач отримував основну пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно заяви позивача від 03.01.2006 року.
Пенсія позивачу була призначена як інваліду 3-ї групи, захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та розрахунок пенсії проводився із заробітку одержаного в зоні відчуження на підставі довідки підприємства про заробіток для обчислення пенсії та 60 % втрати працездатності згідно 3 групи інвалідності.
Розмір додаткової пенсії ОСОБА_2 за період 2006 - 2007 років розраховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ".
Пунктом 2 цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 і додаткової пенсії, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провадиться, виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Згідно статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1-ї категорії призначається в таких розмірах: інвалідам 3 групи - 50 % мінімальної пенсії за віком.
Додаткова пенсія розраховувалась таким чином, 19,91 грн. ? 50% = 9,96 грн.
Розмір додаткової пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2008 року розраховувався відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-УІ і складав 70,50 грн. (15 % ? 470 грн. - розмір прожитк. мінімуму).
З 22.05.2008 по 30.04.2009 року додаткова пенсія ОСОБА_2 розраховувалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян " і складала з 22 05.2008 - 72,15 грн. (15 % х 481 грн. - розмір прожитк. мінімуму); з 01.07.2008 - 72,30 (15 % ? 482 грн.).
Вищезазначені розміри основної і додаткової пенсії підтверджуються розпорядженнями на перерахунок пенсій з 23.01.2006,12.09.2007, 01.01.2008, що додаються.
Управління ПФУ в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу у 2006-2009 роках здійснювало розрахунок пенсії ОСОБА_2 вірно, згідно документів пенсійної справи та на підставі діючого законодавства України.
2. Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2, З, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Розміри пенсій зазначеним особам визначені статтями 50, 51 та 54 зазначеного Закону.
Згідно ч. 4 ст. 54 Закону розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Не взято до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Дана частина статті 54 Закону і застосовувалась при розрахунку пенсії ОСОБА_2 у період 2006-2009 років.
Також, частиною 5 ст. 54 даного Закону встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
У 2008 році з прийняттям Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28 грудня 2007 року № 107-УІ, в статті 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підпунктами 12 і 15 пункту 28 Розділу II Державного бюджету України були внесені такі зміни:
"Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам III групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
У травні місяці 2008 року зміни внесені підпунктами 12 і 15 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. № 107-УІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року.
Згідно п. 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Разом з тим, Кабінет Міністрів України приймає Постанову № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності з 22 травня 2008 року.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08 установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 1: інвалідам НІ групи - 15 відсотків.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу здійснювало призначення та перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі документів пенсійної справи та з урахуванням діючого законодавства України.
3. Крім того, частиною 5 ст. 54 Закону України "Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Наведеною нормою Закону питання обчислення пенсії за цим Законом віднесені до відома Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і Законів України, актів Президента України, здійснює інші повноваження, визначені конституцією та Законами України. Згідно зі статтею 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Таким чином, приймаючи постанови № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року Кабінет Міністрів України діяв в порядку, в межах і спосіб, передбачений Конституцією і законами України.
4. В позові також вказано, що вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно із статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак, позивачем не враховано, що відповідно до ч. З цієї ж статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений абзацом першим статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом.
Згідно зі статтею 9 вищевказаного Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
До даного переліку, який є вичерпним, не відноситься пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, так як даний вид пенсії регулюється спеціальним Законом, а саме, ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач не відноситься до вищезазначеної категорії пенсіонерів, тому ч. 1 ст. 28 Закону не застосовується, а оскільки законодавчо не встановлено розмір з якого обраховується величина мінімальної пенсії за віком для даної категорії громадян, то і не має правових підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи наведене, положення ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовуються при призначенні пенсії за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також необхідно зазначити, що в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не визначено величини мінімальної пенсії за віком для даної категорії осіб.
Разом з тим, в статті 19 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІП "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"" вказано, що виключно законами України визначаються: мінімальний розмір заробітної плати, мінімальний розмір пенсії за віком, неоподаткований мінімум доходів громадян.
З вищевикладеного видно, що вимоги позивача щодо встановлення розміру пенсії в залежності від мінімальної пенсії за віком не відповідають нормам чинного законодавства.
5. У відсутності необхідних змін до законодавчих актів, якими були б значно збільшені виплати пенсіонерам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС звинувачується Пенсійний фонд, дії та бездіяльність якого визнаються неправомірними. Пенсійний фонд є виконавчим, а не законодавчим органом і здійснює свою діяльність відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до частини 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики.
Згідно ч. 2 даного Положення Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
6. Крім того, стаття 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що фінансування витрат пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Згідно зі статтею 95 конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Частиною другою статті 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в України положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України.
Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного-призначення.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 5 статті 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань.
Пенсійний фонд діє на підставі Положення "Про Пенсійний фонд України", здійснює свої повноваження на підставі п. 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України, бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пункт 9 Положення "Про Пенсійний фонд України" передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
На підставі статті 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до Законів України.
Стаття 19 Конституції України передбачає що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено
законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи
місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і
способом, передбаченим законодавством України.
Враховуючи, що Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводиться із Державного Бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України, в діях управління Пенсійного фонду не вбачається будь-яких порушень законодавства.
Керуючись ст. 167 ч. 4 КАС України, ст. ст. 6, 19, 95, 116, 117 Конституції України, ст. ст. 4, 23, 51 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 9, 28, 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", ст. 49, ч. 1, 5 ст. 54, 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI, ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії " від 05.10.2000р. № 2017-Ш, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ", постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ", ч. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року № 1261 суд -
ОСОБА_2 в позові відмовити.
Рішення може бути оскаржене до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку надання заяви про апеляційне оскарження, а саме, якщо заява про апеляційне оскарження не буде подана до районного суду на протязі 10 днів з дня проголошення рішення. Якщо буде надано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде надана на протязі двадцяти днів з дня надання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку. В випадку подання апеляційної скарги, рішення, якщо воно не відмінено, набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: К.Б. Філатов