Справа № 947/20858/19
Провадження № 3/947/5778/19
19.09.2019 року м. Одеса
Суддя Київського районного суду м.Одеси Борщов І.О., за участю особи, щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 та представника в/ч 9997 - юрисконсульта Буданова М.П., розглянувши у приміщені суду об'єднану справу про адміністративне правопорушення за трьома протоколами б/н від 23.08.2019, складеними прокурором військової прокуратури Одеського гарнізону Південного регіону України лейтенантом юстиції Росінським О.В. щодо
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , проходить військову службу за контрактом на посаді начальника авіаційного пошуково-рятувального забезпечення і парашутно-десантної підготовки - інструктор льотно-методичного відділу військової частини НОМЕР_1 , військове звання - лейтенант,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КпАП України,
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника авіаційного пошуково-рятувального забезпечення і парашутно-десантної підготовки - інструктора льотно-методичного відділу військової частини НОМЕР_1 , в порушення ст.ст.9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-ХІV, ст.ст.1, 2, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 N 551-XIV, розділу ІІ «Правил пошуково-рятувального забезпечення польотів державної авіації України», затверджених наказом Міністерства оборони України від 29.12.2016 №736, діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів законів та інструкцій, допустив недбале ставлення до військової служби в умовах особового періоду, розпочатого на підставі Указу президента України від 17.03.2014 №303/2014, затвердженого Законом України від 17.03.2014 №1126, яке виразилося в тому, що він з 29.03.2018 до 07.08.2019 не вжив належних заходів щодо проведення практичних стрибків з парашутом із командиром вертольоту екіпажу (на Ми-9) авіаційної ланки (на Ми-8, Ми-9) військової частини НОМЕР_1 молодшим лейтенантом ОСОБА_2 , який з 18.07.2018 до 23.05.2019 виконував польоти на повітряному судні Ми-8; старшим льотчиком - штурманом вертольоту екіпажу (на Ми-9) авіаційної ланки (на Ми-8, Ми-9) військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_3 , який з 29.03.2018 до 07.08.2019 виконував польоти на повітряному судні Ми-8; а також із старшим льотчиком - штурманом корабля екіпажу (на DA 42) авіаційної ланки (на DA 42, DA 40) військової частини НОМЕР_1 молодшим лейтенантом ОСОБА_4 , який з 04.05.2018 до 07.08.2019 виконував польоти на повітряному судні Ми-8, що могло призвести до травмування або загибелі особового складу у випадку аварійного покидання ними повітряного судна у польоті або після стрибка з парашутом.
Дії ОСОБА_1 були кваліфіковані посадовою особою за ч.2 ст.172-15 КпАП України, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Лейтенант ОСОБА_1 , приймаючи участь в розгляді справи, не визнав провину у скоєному правопорушенні та пояснив, що в силу своїх повноважень він провів наземну теоретичну і практичну підготовку вертолітних екіпажів у повному обсязі, прийняв відповідні заліки, що знайшло своє відображення у відповідних журналах, книгах, відомостях. Організація ж практичних стрибків з парашутом в його обов'язки не входить, оскільки для забезпечення даного заходу необхідні значні матеріальні і людські ресурси, залучення багатьох служб, які йому не підлеглі, і які залучаються наказами адміністрації ДПС України і командира військової частини, а не його, ОСОБА_1 , наказом. У 2019 році згідно додатку 13 до наказу адміністрації ДПС України №112-ос від 10.12.2018р. «Про підготовку особового складу ДПС України у 2019 році» практичні стрибки з парашутом на зборах були сплановані на квітень 2019 року. Відповідальним виконавцем за їх організацію було визначено авіаційне управління Департаменту охорони державного кордону адміністрації Державної прикордонної служби України. З невідомих йому причин дані збори не відбулись і в цьому його вини не має, бо він не має певних організаційно розпорядчих повноважень такого рівня. Щодо невиконання стрибків з парашутом льотним складом у 2018 році - ситуація була аналогічною, а саме: організація зборів була покладена на авіаційне управління ДПС України, спланована на квітень 2018 року, не відбулись з невідомих йому причин. Про перерви льотного складу у виконанні стрибків з парашутом він неодноразово доповідав безпосередньому керівництву письмово, а саме, відображав відсутність практичних стрибків з парашутом у льотних книжках офіцерів та в інших облікових документах. Всі інші заходи з підготовки екіпажів, що проводяться на землі і включають в себе парашутно-десантну та аварійно-рятувальну підготовку, ним виконані у повному обсязі. Крім того, рішення про допуск до польотів приймається не ним, ОСОБА_1 , а його прямими начальниками. Тому, оскільки його безпідставно обвинувачують в халатності, він прохає об'єднану справу про адміністративне правопорушення щодо нього закрити за відсутності в його діях складу правопорушення.
Представник в/ч НОМЕР_1 - юрисконсульт військової частини НОМЕР_1 підполковник юстиції Буданов М.П. підтвердив пояснення ОСОБА_1 та також надав певні документи, які виключають вину у формі необережності ОСОБА_1 , який в силу займаної посади і наданих йому владних повноважень не міг організувати і видати наказ на проведення практичних стрибків з парашутом.
Згідно ст.278 КпАП України під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувані необхідні додаткові матеріали, які мають значення для правильного вирішення справи, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду.
Дослідивши зібрані посадовою особою докази, дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 (недбале ставлення до військової служби).
Так, факти проведення ОСОБА_1 наземної підготовки екіпажів повітряних суден, у т.ч. з військовослужбовцями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , підтверджується відповідними наказами, обліковими журналами, відомостями, планами наземної підготовки, персональними льотними книжками тощо. Цими ж документами, а також поясненнями вказаних осіб, підтверджуються факти відсутності у них практичних стрибків з парашутом.
Разом з тим, з наказу Адміністрації ДПСУ №112-ос від 10.12.2018р. «Про підготовку особового складу ДПС України у 2019 році» вбачається, що практичною організацією стрибків визначено Авіаційне управління Департаменту охорони державного кордону Адміністрації Державної прикордонної служби України, а не ОСОБА_1 . Посадова інструкція начальника авіаційного пошуково-рятувального забезпечення і парашутно-десантної підготовки - інструктора льотно-методичного відділу військової частини НОМЕР_1 , також не передбачає таких повноважень ОСОБА_1 .
Згідно п.5.1. Керівництва з парашутно-десантної та аварійно-рятувальної підготовки, затвердженого наказом Головнокомандувача Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України від 17.01.2003 №14, дію якого поширено на ДПС України наказом Адміністрації ДПС України від 13.11.2003 №254, організація проведення стрибків з парашутом включає комплекс заходів командира та штабу військової частини, таких як, прийняття рішення на проведення стрибків з парашутом; постановка завдання командиром військової істини підрозділам, які виконують стрибки з парашутом, та керівному складу підрозділів, що їх забезпечують; попередня підготовка до стрибків з парашутом; контроль готовності особового складу до стрибків з парашутом; готовність ПС, засобів забезпечення та керування стрибками; передстрибкова підготовка; проведення стрибків з парашутом та забезпечення заходів безпеки; розбір стрибків з парашутом. Згідно п.5.3.2. цього ж відомчого акту на підставі прийнятого рішення на проведення стрибків з парашутом командир військової частини ставить завдання керівному складу військової частини, командирам підрозділів забезпечення на організацію, проведення та забезпечення стрибків з парашутом, при цьому вказується окрім іншого, група керівництва стрибками з парашутом.
Відповідно до п.3.2.1 Керівництва з парашутно-десантної та аварійно-рятувальної підготовки право керувати стрибками з парашутом надається керівному складу ПР і ПДС, який має допуск до керівництва. Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 такого допуску не має, що фактично виключає його керівництво стрибками з парашутом.
Тому в діях (бездіяльності) ОСОБА_1 ознаки недбалості (необережної форми вини) відсутні, а тому склад адміністративного правопорушення не утворюється.
Інших доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 і обґрунтованості протоколів про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15, не надано.
При таких даних суд не вбачає наявності усіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КпАП України. У зв'язку з чим відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КпАП України провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.221, 283, 284 КпАП України, суддя
Визнати ОСОБА_1 невинуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КпАП України.
На підставі п.1 ч.1 ст.247 КпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КпАП України, відносно ОСОБА_1 закрити через відсутність його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції протягом десяти діб з моменту її винесення.
Суддя Борщов І. О.