Справа № 446/2314/18
13.09.2019 року Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
за участі: прокурора ОСОБА_3
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кам'янка-Бузька кримінальне провадження №12018140220000473, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.11.2018 року, за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, працюючого вчителем в Кам'янка-Бузькій ЗОШ № 1, з вищою освітою, уродженкою смт. Добротвір Кам'янка-Бузького району Львівської області та жительки АДРЕСА_1 , раніше не судима,
у вчиненні ними кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України, -
ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-1 КК України, за наступних обставин: відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларації відповідно до цього Закону. Відповідно до частини першої статті 3 такими суб'єктами є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме депутати місцевих рад. Відповідно до частини 1 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1 частини 1 статті 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Окрім того,згідно абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність,зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Так, ОСОБА_4 , являючись депутатом сьмого скликання 2015-2017 рр. Прибужанівської сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області, будучи суб'єктом декларування згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», повноваження якого припинені 03.01.2018 р., діючи умисно, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язок подання до Єдиного державного реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, згідно абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», не виконала таких вимог шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Вказане підтверджується інформацією Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно якої в період з 21.03.2017 по 20.09.2018 ОСОБА_4 не вчинила жодних дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» для подачі декларації за відповідний рік.
Обвинувачена ОСОБА_4 у судовому засіданні вину в інкримінованому ї1 кримінальному правопорушенні визнала у повному обсязі та щиро розкаявся у скоєному, зазначила, що зробили для себе належні висновки.
При цьому повністю підтвердила обставини, вчиненого нею злочину, відповідно до викладеного в обвинувальному акті, та зазначила , що знала про обов'язок подання до Єдиного державного реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, але не виконала таких вимог шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Суд дійшов до переконання, що вина ОСОБА_4 доведена повністю. Її дії вірно кваліфіковані за ст. 366-1 КК України, як в умисному неподанні суб'єктом декларування - особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
Трудовий колектив ЗОШ 1-3 ст. № 1 ім. Івана Франка м. Кам'янка-Бузька Львівської області звернувся до суду з клопотанням про звільнення її від кримінальної відповідальності в зв'язку з передачею на поруки цього трудового колективу.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження та дослідивши письмові матеріалів справи суд дійшов такого.
Відповідно до частини 1 статті 47 Кримінального Кодексу України особу, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Як зазначив Верховний Суд у своїй Постанові від 13 лютого 2018 року у справі № 161/13242/16 /надалі - Постанові/, таке доводить, що звільнення від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки може мати місце за сукупності таких умов:
1)особа вчинила злочин вперше;
2)діяння належить до злочинів невеликої або середньої тяжкості;
3)особа, яка вчинила злочин, щиро розкаялася;
4)колектив підприємства, установи чи організації звернувся з клопотанням про передачу йому на поруки такої особи;
5)особа, яка вчинила злочин, не заперечує проти закриття кримінальної справи за цією нереабілітуючою підставою.
Як далі зазначено у Постанові, звільнення особи від кримінальної відповідальності є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї заходів кримінально-правової репресії.
Під час розгляду цієї справи судом встановлено наступне:
1. Матеріали справи свідчать, та сторони не заперечують того, що ОСОБА_5 вчинила злочин вперше.
2. Вчинене нею діяння підпадає під ознаки злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України, санкція якої передбачає максимальне покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до статті 12 цього Кодексу такий злочини відносяться до категорії злочинів невеликої тяжкості.
3. Під час судового розгляду кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_4 щиро розкаялась у вчиненому злочині.
4. В цьому випадку трудовий колектив ЗОШ 1-3 ст. № 1 ім. Івана Франка м. Кам'янка-Бузька Львівської області звернувся до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності із передачею її на поруки цьому колективу.
При цьому рішення про подання такого клопотання було прийнятим на зборах трудового колективу підприємства, що були проведені 29 січня 2019 року за участі усіх членів трудового колективу, за таке звернення члени трудового колективу проголосували одностайно.
5. Сама ОСОБА_4 не заперечує проти закриття кримінального провадження за такою обставиною.
Приймаючи рішення, суд враховує й те, що частина перша статті 8 Кримінально-процесуального Кодексу України передбачає, що кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права.
Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством, як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості.
Окремим виявом справедливості є питання відповідності репресивних заходів вчиненому діянню; категорія справедливості передбачає, що репресивні заходи повинні бути домірними вчиненому. Справедливе застосування норм права означає те, що репресивні заходи мають перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність таких заходів ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави.
Наведені вище обставини у своїх сукупності ж поза розумним сумнівом дозволяють прийти до висновку про те, що належний вплив на ОСОБА_4 є можливим без застосування до неї заходів кримінально-правової репресії, а за такого - про необхідність її звільнення від кримінальної відповідальності в зв'язку з передачею на поруки колективу ЗОШ 1-3 ст. № 1 ім. Івана Франка м. Кам'янка-Бузька Львівської області.
Отже, заявлене клопотання підлягає задоволенню, обвинувачена - звільненню від кримінальної відповідальності, а провадження у справі - закриттю.
Керуючись ст. 289 КПК України, суд, -
Клопотання трудового колективу ЗОШ 1-3 ст. № 1 ім. Івана Франка м. Кам'янка-Бузька Львівської області - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, що передбачено ст. 366-1 КК України за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки трудового колективу ЗОШ 1-3 ст. № 1 ім. Івана Франка м. Кам'янка-Бузька Львівської області виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Провадження у справі про обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненні злочину, що передбачений ст. 366-1 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскарженою до Львівського апеляційного суду через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області протягом 15 днів.
Суддя :