19 вересня 2019 року справа № 580/2328/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), просить:
-визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області про повернення помилково сплачених грошових зобов'язань єдиного податку з фізичних осіб №866/23-00-51 13-0813 від 28.02. 2019 року;
-зобов'язати ГУ ДФС у Черкаській області повернути помилково сплачені грошові зобов'язання єдиного податку з фізичних осіб в сумі 12189, 09 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є фізичною особою-підприємцем на спрощеній системі оподаткування (КВЕД 69.10 «Діяльність у сфері права»), а також є адвокатом на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Зазначає, що його діяльність як фізичної особи-підприємця збігається з адвокатською діяльністю, він регулярно сплачує єдиний податок, заборгованості не має. Зазначено про безпідставність відмови у поверненні надмірно сплачених коштів, оскільки є особою з інвалідністю II групи та не повинен його сплачувати.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому зазначено, що фізична особа- підприємець ОСОБА_1 перебував на спрощеній системі оподаткування єдиного податку, що підтверджується свідоцтвом платника єдиного податку Серії НОМЕР_1 до моменту припинення підприємницької діяльності з 24.02.2011 по 29.11.2018. Зазначено, що податковим кодексом не передбачено жодних пільг для категорії платників по сплаті єдиного податку, незалежно від соціального статусу, майнового стану, а сплачені позивачем щомісячні авансові внески, передбачені для платників єдиного податку, правомірно та в межах чинного податкового законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з такого.
ОСОБА_1 , як фізична особа - підприємець, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований 24.02.2011 за видом діяльності КВЕД 69.10 «Діяльність у сфері права», припинена підприємницька діяльність - 29.11.2018.
При цьому, ОСОБА_1 э адвокатом у відповідності до свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю № 403 від 14.02.2011, виданого Черкаською ОКДК адвокатури.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого управлінням праці та соціального захисту населення Шполянською РДА від 07.07.2010, ОСОБА_1 є інвалідом II групи - інвалід війни.
Згідно свідоцтва платника єдиного податку Серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 з 01.01.2012 перебував на спрощеній системі оподаткування, ставка єдиного податку - 15% (II група).
14.02.2019 року позивач звернувся з заявою до Смілянського управління ГУ ДФС у Черкаській області про повернення на його рахунок помилково сплачених коштів єдиного податку з фізичних осіб в сумі 12189, 09 грн, за 2016, 2017, 2018 роки.
28.02.2019 за № 866/23-00-51-13-0813 Головним управлінням ДФС у Черкаській області листом відмовлено у поверненні помилково сплачених коштів єдиного податку, посилаючись на те, що Податковим кодексом України пільг по сплаті єдиного податку не передбачено для жодної категорії платників незалежно від соціального статусу.
Непогоджуючись з даним рішенням позивач звернутися до суду.
Суд звернув увагу, що ОСОБА_1 сплачував єдиний податок, що вбачається з облікових карток платника за 2015-2018 роки.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про таке.
Пунктом 23 частини першої ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551- XII із внесеними змінами та доповненнями, особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняними встановлено, що особам (стаття 7) надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів відповідно до податкового та митного законодавства.
Відповідно до пп. 30.1-30.3 ст. 30 ПК України, податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Згідно п. 30.4 ст. 30 ПК України, платник податків вправі відмовитися від використання податкової пільги (крім податкових пільг з податку на додану вартість) чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.
Податкова пільга надається шляхом: а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору; в) встановлення зниженої ставки податку та збору; г) звільнення від сплати податку та збору.(п. 30.9 ст. 30 ПК України).
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом війни в останнього наявна податкова пільга у вигляді звільнення від сплати в даному випадку єдиного податку.
Суд з'ясував, що позивач заяв ні про зупинення ні про відмову від податкової пільги до контролюючого органу не подавав.
Підпунктом 294.1 статті 294 ПК України передбачено, що податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік.
Згідно з п.п. 295.1 ст.295 ПК України, платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Відповідно до п.п. 2 п. 299.10 ст.299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Згідно з п.п.298.2.1 п.298.2 ст.298 ПК України для відмови від спрощеної системи оподаткування суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву.
Підсумовуючи викладене, ОСОБА_1 при наявності у нього податкової пільги на сплату єдиного податку, сплачував останній, а тому спірна відмова Головного управління ДФС у Черкаській області про повернення помилково сплачених грошових зобов'язань єдиного податку з фізичних осіб №866/23-00-51 13-0813 від 28.02.2019 є неправомірною.
При цьому, факт відсутності відмови позивача від спрощеної системи оподаткування не впливає на наявність пільг та відсутності обов'язку позивача сплати єдиного податку(відсутня заява про відмову від пільг).
Що ж стосується повернення помилково сплаченого грошового зобов'язання єдиного податку з фізичних осіб в сумі 12189, 09 грн. суд зазначає.
Згідно п. 43.1 ст. 43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. (п. 43.3 ст. 43 ПК України).
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Судом з'ясовано, відмова ГУ ДФС у Черкаській області на заяву ОСОБА_1 про повернення помилково сплачених коштів від 14.02.2019 не містить відомостей щодо наявності у позивача податкового боргу з інших податків та зборів, адміністрування яких віднесено до ДФС.
Таким чином, з урахуванням положень ст. 43 ПК України, суд вважає за необхідне, -зобов'язати ГУ ДФС у Черкаській області виготовити висновок щодо повернення помилково сплачених відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтовані.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, відшкодування витрат, понесених позивачем зі сплати судового збору, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області про повернення помилково сплачених грошових зобов'язань єдиного податку з фізичних осіб №866/23-00-51-13-0813 від 28.02. 2019 року.
Зобов'язати ГУ ДФС у Черкаській області виготовити висновок щодо повернення ОСОБА_1 помилково сплачених відповідних сум коштів єдиного податку з фізичних осіб з відповідного бюджету.
В решті задоволення позову відмовити
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя П.Г. Паламар