Справа № 450/1840/17
Провадження № 1-в/492/4/19
17 вересня 2019 року м.Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Арцизі Одеської області подання інспектора Арцизького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області ОСОБА_3 про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного судом покарання відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Біла Церква Київської області, громадянки України, з середньою освітою, не заміжньої, не працюючої, маючої на утриманні трьох малолітніх дітей, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
засудженої 15 грудня 2017 року вироком Пустомитівського районного суду Львівської області за ч. 2 ст. 185 КК України до 3 роки позбавлення волі, на підставі ст. 75, п. п. 1, 2 ч. 1, п.п. 2, 3 ч. 3 ст. 76 КК України звільненої від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки, -
Інспектор Арцизького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області ОСОБА_3 звернулася до суду з поданням про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням відносно ОСОБА_4 та направлення засудженого для відбування покарання у виді позбавлення волі призначеного вироком Пустомитівського районного суду Львівської області від 15 грудня 2017 року.
Подання обґрунтовується тим, що вироком Пустомитівського районного суду Львівської області від 15 грудня 2017 року, ОСОБА_4 була засуджена за ч. 2 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі. Згідно ст.75 КК України засуджену ОСОБА_4 звільнити від відбування обраного покарання з випробуванням, надавши іспитовий строк 3 (три) роки, якщо вона протягом визначеного судом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на неї обов'язки, передбачені ст.76 КК України, а саме періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації, працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітної та працевлаштуватися, якщо їй буде запропоновано відповідну посаду (роботу).
Однак, засуджена ОСОБА_4 , яка попереджалася, що у разі ухилення від виконання своїх обов'язків вона буде направлена відбувати призначене їй вироком суду покарання, протягом іспитового строку покладені судом обов'язки не виконала, а саме не працевлаштувалася.
Учасники судового провадження в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про місце та час розгляду подання, їх неприбуття в силу абз. 2 ч. 4 ст. 539 КПК України не перешкоджає проведенню судового розгляду.
У зв'язку з неприбуттям учасників судового провадження, судом в силу ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Перевіривши матеріали особової справи засудженого, суд приходить до висновку, що подання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 4 ст. 76 КК України нагляд за особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, здійснюється уповноваженим органом з питань пробації за місцем проживання, роботи або навчання засудженого, а щодо засуджених військовослужбовців - командирами військових частин.Частина 2 ст. 78 КК України передбачає, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов'язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.
Відповідно до положень ст. 166 Кримінально виконавчого кодексу України, у разі якщо засуджений не виконує обов'язки, встановлені цим Кодексом, Законом України «Про пробацію», а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання. Подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання вноситься до суду після застосування уповноваженим органом з питань пробації до засудженого письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання. У разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації застосовує до нього письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання. Систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, є вчинення засудженим протягом іспитового строку трьох і більше таких правопорушень. Письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання застосовується у разі невиконання засудженим хоча б одного з обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, за відсутності об'єктивних обставин, що фактично позбавляють засудженого можливості їх виконувати і документально підтверджені.
Згідно п. п. 5.2, 5.3 Розділу ІV Інструкції про порядок виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, та здійснення контролю щодо осіб, засуджених до таких покарань, затвердженої наказом Державного департаменту з питань виконання покарань та Міністерства внутрішніх справ України від 19.12.2003 року № 270/1560 (далі Інструкція), якщо засуджена особа ухиляється від виконання покладених на неї судом обов'язків чи притягувалась до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку, то такій засудженій особі виноситься застереження у виді письмового попередження про можливість скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання (п. 5.2). Якщо засуджена особа не виконує покладених на неї судом обов'язків після застереження у виді письмового попередження або три і більше разів вчинювала правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про її небажання стати на шлях виправлення, а також коли засуджена особа не з'являється до інспекції два і більше разів без поважних причин (що повинно бути підтверджено матеріалами) або зникла з метою ухилення від контролю за її поведінкою з постійного місця проживання, то інспекція вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлення засудженої особи для відбування призначеного судом покарання (п. 5.3).
В п. 5.4 Інструкції вказано, невиконанням обов'язків вважається, коли засуджена особа не виконала хоча б одного з обов'язків, які було покладено на неї судом (наприклад, не з'являється до інспекції два і більше разів підряд без поважних причин). Подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням надсилається до суду протягом місяця після встановлення таких фактів (частина 3 статті 166 Кримінально-виконавчого кодексу України.
Інспектор Арцизького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області ОСОБА_3 в поданні зазначила, що засуджена ОСОБА_4 протягом іспитового строку покладені судом обов'язки не виконала, а саме не працевлаштувалася. Вказане твердження інспектора Арцизького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області не можна використати як підставу для скасування звільнення від відбування покарання та направлення засудженої ОСОБА_4 для відбування призначеного судом покарання, оскільки ухвалою Арцизького районного суду Одеської області від 14.08.2019 року, змінено обов'язки покладені на засуджену ОСОБА_4 вироком Пустомитівського районного суду Львівської області від 15 грудня 2017 року, яка звільнена від відбування покарання, виключивши обов'язок працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано відповідну посаду (роботу).
Відповідно до ч. 2 ст. 78 КК України та роз'яснень, викладених в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику призначення судами кримінального покарання» № 7 від 24 жовтня 2003 року, суд за поданням органу, який здійснює контроль за поведінкою засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням, може прийняти рішення про скасування звільнення та про направлення засудженого для відбування призначеного покарання, у разі невиконання покладених на нього обов'язків, визначених ст. 76 КК України, або систематичного вчинення правопорушень (три і більше разів), що потягли адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення.
Враховуючи наведене, підстав вважати, що виправлення засудженої ОСОБА_5 можливе лише в місцях позбавлення волі, судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання інспектора Арцизького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області.
Керуючись ст. ст. 76, 78 КК України, ст. 166 КВК України, ст. ст. 369 372, 392 395, 537, 539 КПК України, суд
В задоволенні подання інспектора Арцизького РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області ОСОБА_3 про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням відносно ОСОБА_4 , засудженої вироком Пустомитівського районного суду Львівської області від 15 грудня 2017 року за ч. 2 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільненої від відбування призначеного покарання з випробуванням строком на 3 роки, з покладенням обов'язків, передбачених ст. 76 КК України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Арцизький районний суд Одеської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя
Арцизького районного суду ОСОБА_1