Постанова від 05.09.2019 по справі 756/11334/19

05.09.2019 Справа № 756/11334/19

Справа №: 756/11334/19

провадження №: 3/756/5305/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

"05" вересня 2019р. суддя Оболонського районного суду м.Києва Жежера О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-25/820 від 12 серпня 2019 року, ОСОБА_1 порушив встановлений законом порядок надання внесків на підтримку політичної партії, відповідальність за яке передбачена ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП).

Так, за результатами аналізу Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» за І квартал 2019 року встановлено, що 27.02.2019 на розрахунковий рахунок політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» в АТ «Правекс-Банк» (р/р НОМЕР_1 ) надано внесок від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) у розмірі 701 600,00 грн. 00 коп.

На підтвердження інформації стосовно надання ОСОБА_1 зазначеного вище внеску, який відображено у Звіті політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», надано банківську виписку, згідно з якою 27.02.2019 від ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» надано внесок через АТ «УКРБУДІНВЕСТБАНК» за розрахунковим документом №19454250 у розмірі 701 600,00 грн. з призначенням платежу «благодійний внесок».

ДФС України листами від 12.06.2019 № 11594/5/99-99-17-02-16 та від 06.08.2019 №15457/5/99-99-17-02-16 повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції, що станом на 27.02.2019 за даними інформаційної системи органів ДФС за фізичною особою ОСОБА_1 обліковується податковий борг у сумі 66 229,20 грн.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.

Вищезазначене порушення зафіксоване в Акті про проведення аналізу Звіту політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2019 року від 01 липня 2019 року та Висновку про результати аналізу Звіту політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 02 липня 2019 року № 264, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 05 липня 2019 року № 1898.

В судове засідання ОСОБА_1 та його представник - адвокат Кириленко І.І. не з'явилися, надали письмове пояснення по справі та просили закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 Пояснення мотивоване тим, що ОСОБА_1 не визнає свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення, так як станом на дату внесення коштів на підтримку політичної партії він не знав та не міг знати про наявність у нього непогашеної податкової заборгованості, оскільки не був у встановленому законом порядку повідомлений про наявність у нього податкового боргу на час здійснення внеску. ОСОБА_1 у 2019 році не отримував жодного податкового повідомлення-рішення яке б стало підставою для появи податкового боргу 27.02.2019. Так, 25.03.2019 представником ОСОБА_1 було отримано у відділенні Укрпошти відправлення №0103324117419 з якого ОСОБА_1 стало відомо про існування Акту опису майна №192/26-15-17-03-23 від 15.02.2019 року, яким було передано в податкову заставу автомобіль марки: RENAULT DUSTER 1461, рік випуску: 2018, ДНЗ: НОМЕР_3 , тобто не податкове повідомлення-рішення, а саме акт передачі в податкову заставу автомобіля. 26 березня 2019 року ОСОБА_1 з'ясував причину видачі Акту опису майна №192/26-15-17-03-23 від 15.02.2019 року та сплатив кошти по земельному та транспортному податку, що підтверджується квитанцією №ПН6563 від 26.03.2019р. та квитанцією №ПН6567 від 26.03.2019р. та в цей же день 26 березня 2019 року на адресу в.о. Начальника ГУ ДФС у м.Києві Ільяшенка М.В. представником ОСОБА_1 було подано заяву про зняття обтяження рухомого майна.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п. 54.3 ст. 54 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених ПКУ або іншим законодавством, тобто згідно з п. 54.3 ст. 54 ПКУ - сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом та платник податків не несе відповідальність за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 ПКУ, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (абзац перший п. 57.3 ст. 57 ПКУ).

Відповідно до вимог п.п. 266.10.1 п.266.10 ст. 266, п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267, п. 287.5 ст. 287 ПКУ податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортний податок та плата за землю фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

В судове засідання не прибули представник Київської місцевої прокуратури №5, а також представник Департаменту з питань запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, про день, час та місце розгляду адміністративного матеріалу були повідомлені своєчасно та належним чином про що свідчать відповідні судова повістка та лист на ім'я останніх. Заступник керівника Київської місцевої прокуратури № 5 Катишев К., направив на адресу суду лист з прохання розглядати адміністративний матеріал у відсутності представника прокуратури, вказуючи, що їх участь не є обов'язковою.

З огляду на наведене вважаю за можливе розглянути адміністративний матеріал за відсутності учасників процесу.

Дослідивши матеріали справи та пояснення представника - адвоката Кириленка І.І., встановлено наступне.

Відповідно до ст.212-15 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.

З досліджених матеріалів справи, зокрема, акту про проведення аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати ї зобов'язання фінансового характеру «Опозиційна платформа - За життя», висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати ї зобов'язання фінансового характеру «Опозиційна платформа - За життя», виписки банку політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» за 27.02.2019 року та з інших наданих матеріалів до справи, вбачається, що 27 лютого 2019 року, маючи податковий борг в сумі 66 229 грн. 20 коп., надав внесок на підтримку політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» на загальну суму 701 600,00 грн.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.

Згідно з п. 14.1.175 ст. 14ПКУ податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Подані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять даних на підтвердження того, що: а) мала місце процедура узгодження грошового зобов'язання; б) платнику було встановлено строк для погашення такого зобов'язання, відтак він знав і повинен був знати про його існування.

ОСОБА_1 у строк встановлений законом не було надіслано податкове повідомлення - рішення, яке містить суму грошового зобов'язання та строк для його оплати, грошове зобов'язання не було узгодженим, оскільки, відповідно до п. 14.1.175 п.п. 14.1 ст. 14 ПКУ, особа вважається такою, що має податковий борг з моменту набуття податкового зобов'язання статусу узгодженого, а не з моменту відображення відповідної інформації у відповідних відкритих джерелах ДФС України (об'єктивна сторона правопорушення), та відсутні докази про те, що ОСОБА_1 мав прямий чи непрямий умисел на вчинення адміністративного правопорушення (суб'єктивна сторона).

З наданих матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 було відомо про наявність податкового боргу на час надання внеску на підтримку політичної партії «Опозиційна платформа - За життя».

В протоколі про вчинення адміністративного правопорушення зазначено, що днем виявлення правопорушення вважається 01.07.2019 року дата складання Акту про проведення аналізу Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

До часу виявлення правопорушення (01.07.2019 року) політична партія «Опозиційна платформа - За життя» 26.06.2019 року платіжним дорученням № 3 було повернуто внесок в розмірі 701 600,00 грн., про що керівництво політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» повідомило НАЗК листом від 27.06.2019р. №64 та надало копію платіжного доручення №3 від 26.06.2019. В платіжному дорученні №3 від 26.06.2019 в графі «призначення платежу» зазначено - «відмова від внеску ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 …»

Згідно статті 280 КУпАП орган при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини пом'якшуючі або обтяжуючі відповідальність, чи заподіяна шкода, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно положень ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо припускала настання цих наслідків.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченогост.212-15 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Встановлено, що матеріали справи містять лише листи ДФС України, якими констатовано наявність у ОСОБА_1 податкового боргу в сум 701 600 грн. 00 коп. та не містять належних доказів про обізнаність ОСОБА_1 про існування цього податкового боргу та про належне повідомлення ОСОБА_1 про наявність заборгованості.

Таким чином, матеріалами справи та в судовому засіданні не встановлено, що ОСОБА_1 надав внесок на підтримку політичної партії, усвідомлюючи про наявність у нього податкового боргу.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, враховуючи, що зібрані у справі докази не можуть бути визнані достатніми для доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, та в судовому засіданні не встановлено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП - закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись статтями 212-15, 221, 245, 247, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Жежера О.В.