17.09.2019
ЄУН 331/3332/19
Провадження № 3/331/1059/2019
17 вересня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Клименко Л.В., при секретарях судового засідання: Владиченко І.В., Рухловій М.Ю, за участю прокурора Запорізької місцевої прокуратури № 1 Третяк О.А., захисника - адвоката Панцакова С.Ю., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, яка надійшла з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, освіта - вища, сімейний стан - не одружений, неповнолітніх дітей на утриманні не має, обіймає посаду старшого інспектора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях, будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий (2018) рік, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подав її несвоєчасно, а саме, 05.04.2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_1 , свою провину визнав та пояснив суду, що посаду заступника начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях він обіймав з 03.04.2017 року. Щодо несвоєчасного подання ним щорічної електронної декларації за 2018 рок зазначив, що у нього виникли певні труднощі з доступом до особистого кабінету, оскільки закінчився строк дії ЕПЦ та необхідно було замінити адресу електронної пошти. Після вчинення вказаних дій, а саме, 05.04.2019 року він подав декларацію за 2018 рік. Щодо поважності причин несвоєчасного подання ним декларації, просить вказане питання вирішити на розсуд суду.
Захисник - адвокат Панцаков С.Ю. звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження по справі відносно ОСОБА_1 в порядку п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях останнього події і складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що останній не є суб'єктом відповідальності за вчинення вказаного правопорушення, з тих підстав, що установа, у якій ОСОБА_1 обіймав посаду заступника начальника відділу надає соціальні послуги населенню і не є юридичною особою публічного права.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, думку прокурора, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державна організація «Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій і Запорізькій областях» код ЄДРПОУ - 41076819 заснована Міністерством Юстиції України.
На підставі рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 3 (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016 року № 8, від 30.09.2016 року № 57 та від 03.11.2016 року № 106) під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Наказом директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях № 17-к від 30.03.2017 року ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях з 03.04.2017 року.
Згідно посадової інструкції заступника начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях ОСОБА_1 є посадовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими функціями.
Враховуючи наведене, заступник начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях ОСОБА_1 , є посадовою особою юридичної особи публічного права та відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях, відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом декларування, та був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік до 1 квітня 2019 року.
Проте встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public/nazk.gov.ua), ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом заповнення відповідних форм на веб-ресурсі https://public/nazk.gov.ua, а саме 05.04.2019 року.
На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Разом з тим, відповідно до вимог ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.04.2019 року за вих. № 0850-19-21 начальник відділу запобігання корупції М. ОСОБА_2 , повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про несвоєчасне подання декларації за 2018 рік суб'єктом декларування - заступником начальника відділу підтримки та розвитку інфраструктури Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях ОСОБА_1 (а.с. 12).
Таким чином, в даному випадку, датою виявлення правопорушення є 12.04.2019 року.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАПв разі закінчення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, провадження в справі не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Враховуючи викладене, та беручи до уваги, що з моменту виявлення правопорушення минуло понад три місяці, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю, оскільки на момент розгляду справи в суді, строк накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 закінчився.
На підставі викладеного та керуючись п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 38, 245, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена учасниками процесу до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Л.В. Клименко