Рішення від 18.09.2019 по справі 610/2703/19

Справа № 610/2703/19

Провадження №2-а/610/49/2019

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2019 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Тімонової В.М.,

за участю секретаря судового засідання Косолапової Ю.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Зеленського О.С.,

відповідача Лубенської Н.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балаклія Харківської області адміністративну справу № 610/2703/19, провадження № 2-а/610/49/2019 за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенської Наталі Володимирівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

30.08.2019 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенської Наталі Володимирівни, у якій позивач просить: скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення за ст. 64 КУпАП у виді штрафу в сумі 204 грн у справі про адміністративне правопорушення № 254/06-14 від 21.08.2019 року, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що оскаржуваною постановою на нього, як головного лісничого ДП «Балаклійське лісове господарство», накладено адміністративне стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ст.64 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У постанові зазначено, що він, будучи посадовою особою, порушив встановлений порядок використання лісосічного фонду, а саме в кв.89 вд.1 Норцівського лісництва (ВСР-2019) встановлено, що частина дерев, які знаходяться на корню за фактичними діаметрами на висоті 1/3 м та категоріями стану дерев не відповідають діаметрам та категоріям, які зазначені у матеріалах відводу лісосіки (відповідно до нумераційної відомості), вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.105 Лісового кодексу України. Вважає дії державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища щодо складання протоколу №001267 про адміністративне правопорушення від 09.08.2019 року стосовно нього за ст.64 КУпАП та винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 204 грн незаконним, оскільки відсутні подія і склад адміністративного правопорушення. Також зазначив, що у постанові від 21.08.2019 року за № 254/06-14 не зазначено суті правопорушення, а саме: кількості дерев, які знаходиться на корню; категорії стану дерев, підстави відбору для рубки; норми, яку порушену. До протоколу №001267 від 09.08.2019 не долучено жодних документів на підтвердження зазначених державним інспектором обставин. Крім того, на вищевказаних ділянках Норцівського лісництва (квартал 89 виділ 1) відвід зроблений 03.08.2018 року. До 20.08.2018 року він працював провідним інженером з охорони та захисту лісу апарату ДП «Балаклійське лісове господарство», у зв'язку з чим не міг відповідати за можливі порушення, зазначені по Норцівському лісництву ДП «Балаклійське лісове господарство» в кв.89 вд.1 (ВСР 2019) згідно протоколу № 001267. Факт порушення порядку використання лісосічного фонду саме у 2019 році державний інспектор Лубенська Н.В. не підтвердила жодними документами. Вважає протокол і постанову такими, що складені необґрунтовано, не підтверджені жодними документами і не відповідають дійсності.

Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 02.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд справи по суті.

11.09.2019 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просила залишити позовну заяву ОСОБА_1 без задоволення. Зазначила, що 25 липня 2019 року на адресу Державної екологічної інспекції у Харківській області (далі - Інспекція) надійшов лист ДП «Балаклійське лісове господарство» від 25.07.2019 року № 02-05/823 про здійснення Інспекцією позапланової перевірки підприємства на предмет дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, та за додержанням законодавства про природно-заповідний фонд.

Керуючись Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положенням та на виконання наказу від 29 липня 2019 року № 556/11-02 Інспекцією в термін з 30.07.2019 року по 12.08.2019 року проведено позапланову перевірку додержання ДП «Балаклійське лісове господарства» вимог природоохоронного законодавства в частині охорони, захисту, використання та відтворення лісів та за додержанням законодавства про природно-заповідний фонд, при здійсненні господарської діяльності.

За наслідками перевірки Інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 556/11-02/06-06 від 12.08.2019 року.

Актом перевірки зафіксовано, що у Норцівському лісництві в кварталі 89 виділ 1 площа 17,3 га, санітарне рубання вибіркове 2019 року на підставі лісорубного квитка № 535427 від 22.02.2019 року. Під час натурного обстеження зазначеної ділянки виявлено частину не зрубаних дерев, які призначені в рубку відповідно до матеріалів відводу лісосіки та проведено їх обмір стовбура на висоті 1/3 м. За результатами фактичного обміру вказаних дерев було здійснено порівняння з матеріалами відводу, в результаті чого встановлено, що фактичний діаметр нумерних дерев не відповідає діаметру, зазначеному у нумераційній відомості, яка є невід'ємною частиною матеріалів відводу. Зокрема було встановлено, що у складених матеріалах занижений показник на 1 або 2 ступені товщини. Тобто відомості в матеріалах відведення лісосіки в рубку не відповідають фактичним діаметрам насаджень, які заплановані у рубку.

Відповідальною особою за здійснення відводу насаджень та складання вказаних матеріалів є ОСОБА_1 - головний лісничий ДП «Балаклійське лісове господарство», який станом на момент відводу лісосіки у рубку був спеціалістом ланки по відводу і таксації лісосік.

09 серпня 2019 року відповідачем було складено протокол про адміністративне правопорушення № 001267 стосовно головного лісничого ДП «Балаклійське лісове господарство» ОСОБА_1 за порушення п. 6, 14-25 Санітарних правил в лісах України. Протокол було підписано та отримано ОСОБА_1

21 серпня 2019 року винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №254/06-14, якою визнано головного лісничого ДП «Балаклійське лісове господарство» ОСОБА_1 . винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 64 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 204,00 грн.

У судовому засіданні позивач та його представник просили задовольнити позов, посилаючись на доводи позовної заяви.

Відповідач у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених нею у відзиві.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у позові з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням.

Судом встановлено, що 25 липня 2019 року на адресу Державної екологічної інспекції у Харківській області надійшов лист ДП «Балаклійське лісове господарство» від 25.07.2019 року № 02-05/823 про здійснення перевірки ДП «Балаклійське лісове господарство» відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на предмет дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, та за додержанням законодавства про природно-заповідний фонд (а.с. 34).

29.07.2019 року першим заступником начальника Державної екологічної інспекції у Харківській області було видано наказ № 556/11-02 про здійснення позапланового заходу (перевірки) ДП «Балаклійське лісове господарство» у термін з 30.07.2019 року по 12.08.2019 року (а.с. 35).

Відповідно до зазначеного наказу Інспекцією 29.07.2019 року видано направлення про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому також зазначено перелік посадових осіб, які братимуть участь у заході, у тому числі зазначено державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенську Наталю Володимирівну (а.с. 36).

За результатами проведення позапланової перевірки додержання ДП «Балаклійське лісове господарство» вимог природоохоронного законодавства, Інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 556/11-02/06-06 від 12.08.2019 року. Цим актом перевірки зафіксовано, що у Норцівському лісництві в кварталі 89 виділ 1 площа 17,3 га, санітарне рубання вибіркове 2019 року на підставі лісорубного квитка № 535427 від 22.02.2019 року. Під час натурного обстеження зазначеної ділянки виявлено частину не зрубаних дерев, які призначені в рубку відповідно до матеріалів відводу лісосіки та проведено їх обмір стовбура на висоті 1/3 м. Здійснено порівняння з матеріалами відводу, в результаті чого встановлено, що фактичний діаметр нумерних дерев не відповідає діаметру, зазначеному у нумераційній відомості, яка є невід'ємною частиною матеріалів відводу (а.с. 37-51).

09.08.2019 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенською Н.В. було складено протокол № 001267 про адміністративне правопорушення стосовно головного лісничого ДП «Балаклійське лісове господарство» Вакуленка С.О. про порушення п. 6, 14-25 Санітарних правил в лісах України (а.с. 4). У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 порушив встановлений порядок використання лісосічного фонду, а саме: в кв.89 вд.1 Норцівського лісництва (ВСР-2019) встановлено, що частина дерев, які знаходяться на корню за фактичними діаметрами на висоті 1/3 м та категоріями стану дерев не відповідають діаметрам та категоріям, які зазначені у матеріалах відводу лісосіки (відповідно до нумераційної відомості).

Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 було роз'яснено його права відповідно до ст. 268 КУпАП, повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення 21.08.2019 року о 10.00 годині у приміщенні Державної екологічної інспекції у Харківській області та вручено йому другий екземпляр протоколу, про що свідчить його підпис у протоколі.

Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 254/06-14 від 21.08.2019 року, винесеною державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенською Н.В., позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.64 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 204 грн. В оскаржуваній постанові зазначено, що ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, порушив встановлений порядок використання лісосічного фонду, а саме: в кв.89 вд.1 Норцівського лісництва (ВСР-2019) встановлено, що частина дерев, які знаходяться на корню за фактичними діаметрами на висоті 1/3 м та категоріями стану дерев не відповідають діаметрам та категоріям, які зазначені у матеріалах відводу лісосіки (відповідно до нумераційної відомості), чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.105 Лісового кодексу України (а.с. 5).

Статтею 64 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини та заготівлі живиці

Згідно ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Cтаттею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач довів правомірність постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ст. 64 КУпАП у виді штрафу в сумі 204 грн у справі про адміністративне правопорушення № 254/06-14 від 21.08.2019 року. Судом встановлено, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідач діяв обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні, тому відповідно до ч. 3 ст. 286 КУпАП суд дійшов висновку про залишення рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовної заяви без задоволення.

Беручи до уваги, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 288 КУпАП, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 175 КУпАП, ст.ст. 6, 8, 9, 72, 77, 80, 242-246, 286 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенської Наталі Володимирівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.

Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення № 254/06-14 від 21.08.2019 року, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенською Н.В., якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.64 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 204 грн - залишити без змін.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду у встановленому порядку протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Харківської області Лубенська Наталя Володимирівна, місцезнаходження: 61166, м.Харків, вул. Бакуліна, 6.

Суддя В.М. Тімонова