Постанова від 18.09.2019 по справі 377/634/19

ПОСТАНОВА

іменем України

Справа №377/634/19

Провадження №3/377/205/19

18 вересня 2019 року суддя Славутицького міського суду Київської області Теремецька Н.Ф., за участю секретаря судового засідання - Прядко Н.М.,

прокурора Cосюри О.М.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

захисника Левченка М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Речиця Чорнобильського району Київської області, громадянки України, працюючої на Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильська АЕС» на посаді техніка 1 категорії, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , -

УСТАНОВИЛА:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 790 від 15.08.2019 року ОСОБА_1 , обіймаючи посаду комірника ДСП «Чорнобильська АЕС», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом відповідальності за вчинення корупційного правопорушення згідно з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на яку поширюється його дія, і примітки до ст. 172-6 КУпАП, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та пункту 1 Рішення НАЗК від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» несвоєчасно, без поважних причин, 07 квітня 2018 року подала щорічну декларацію за 2017 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 свою вину у вчиненні корупційного правопорушення не визнала та просила закрити провадження у справі. В судовому засіданні пояснила, що у 2017 році працювала комірником на ДСП «ЧАЕС». Декларацію про доходи за 2017 рік подала на сайт

НАЗК 07.04.2018 року у зв'язку з тим, що вона була проінформована про те, що декларацію про доходи потрібно подати тільки завідуючим складами, а комірникам не потрібно. В кінці березня 2018 року її повідомили про те, що їй теж необхідно подати декларацію, вона її подала, але з запізненням, проте вважає, що вона не є суб'єктом декларування, оскільки не виконувала організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що він працює провідним професіоналом з антикорупційної діяльності на ДСП «ЧАЕС». Керівники підрозділів ДСП «ЧАЕС» повідомляли його про осіб, які виконували організаційно-розпорядчі та адміністративно- господарчі функції, а він в свою чергу повідомляв їх про необхідність своєчасно подати декларацію. Вважає, що ОСОБА_1 , яка працювала комірником на цьому підприємстві, виходячи із змісту п.2.1.4 -2.1.9 її посадової інструкції, була посадовою особою юридичної особи публічного права, оскільки наділена адміністративно-господарськими функціями.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення свідка, думку прокурора, який просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти стягнення у межах санкції статті, думку захисника, який просив закрити провадження у справі, оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, вважаю правильним зробити наступний висновок.

Як вбачається з наказу (розпорядження) генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» «Про переведення на іншу роботу» № 228лс від 20.03.2013 року, ОСОБА_1 з 20.03.2013 року переведено з посади чергового адміністратора групи з обслуговування будинків та споруд на посаду комірника ЦПВЯП (цеху по поводженню з відпрацьованим ядерним паливом)(а. с. 20).

Згідно запису № 14 в трудовій книзі ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , на підставі наказу № 228лс від 20.03.2013 року, ОСОБА_1 20.03.2013 року переведено на посаду комірника цеху по поводженню з відпрацьованим ядерним паливом (а. с. 40).

Відповідно до наказу генерального директора ДСП «ЧАЕС» № 636 ос від 27.04.2018 року «Про переведення на іншу роботу» ОСОБА_1 з 01.06.2018 року переведено з посади комірника ЦПВЯП (цех по переробці відходів та ядерного палива)на посаду техніка 1 категорії ЦПВЯП (а. с. 18).

Права та обов'язки ОСОБА_1 на час перебування на посаді комірника цеху по поводженню з відпрацьованим ядерним паливом ДСП «Чорнобильська АЕС», закріплені в посадовій інструкції 8Д-ЦООЯТ, затвердженої директором технічним - головним інженером ОСОБА_3 ( а.с. 43-55).

Витягом з акредитованого центру сертифікації ключів підтверджено, що ОСОБА_1 електронний цифровий підпис отримала 21.03.2018 року в акредитованому центрі сертифікації ключів АТ КБ «ПРИВАТБАНК»( а.с. 56).

Як вбачається з скріншоту Єдиного державного реєстру декларацій за офіційним посиланням на веб-ресурс https://public.nazk.gov.ua, ОСОБА_1 07.04.2018 року подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (а. с. 57-61).

Згідно таблиці послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 року по 11.10.2018 року, останньою вчинено наступні дії, зокрема: 06.04.2018 року о 09 год. 34 хв. переглянула список документів у розділі «Мої документи», 06.04.2018 року о 09 год. 35 хв. створено чернетку у розділі «Декларація», 06.04.2018 року о 10 год. 24 хв. натиснута кнопка «Зберегти чернетку» у розділі «Декларація», 06.04.2018 року о 10 год. 26 хв. та о 10 год. 27 хв. переглянула список документів у розділі «Мої документи», 07.04.2018 року об 11 год. 13 хв., об 11 год. 46 хв. та о 12 год. 07 хв. натиснута кнопка «Подати документ» у розділі «Декларація», 07.04.2018 року о 12 год. 08 хв. декларацію успішно подано, 07.04.2018 року о 12 год. 08 хв. переглянуто список документів у розділі «Мої документи» (а. с. 14-16).

Відповідно до повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасне подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 93, складеного 17.04.2018 року провідним професіоналом з антикорупційної діяльності ОСОБА_2 , НАЗК було повідомлено, що комірник Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» ОСОБА_1 несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік (а. с. 13).

Частиною першою ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як зазначено у п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Вирішуючи питання чи є ОСОБА_1 посадовою особою юридичної особи публічного права, необхідно виходити з такого.

Згідно з п. 3 «Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням НАЗК від 11.08.16 р. № 3, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Як вбачається із змісту п. 2.1.4 - 2.1.9 посадової інструкції 8Д-ЦООЯТ комірника цеху по поводженню з відпрацьованим ядерним паливом ДСП «Чорнобильська АЕС», затвердженої директором технічним - головним інженером ОСОБА_3 , до обов'язків ОСОБА_1 входило виконувати роботи по прийманню, зберіганню і відпуску товарно-матеріальних цінностей в коморі цеху по поводженню з відпрацьованим ядерним паливом, організовувати зберігання товарно-матеріальних цінностей, вести їх облік, списувати товарно-матеріальні цінності на потреби підприємства при наданні керівниками дільниць звітних документів про їх витрати, дотримуватися правил оформлення і здачі прибутково-видаткових документів, складати встановлену звітність, своєчасно виписувати і приймати матеріальні цінності із центрального складу в кількості, необхідній для потреб цеху, видавати матеріальні цінності на ділянки цеху на вимогу начальника ЦООЯТ і заступника начальника цеху ЦООЯТ.

Аналіз вказаних положень посадової інструкції комірника свідчить про те, що комірник не наділений повноваженнями приймати рішення щодо управління та розпорядження майном, яке перебуває в державній власності.

З урахуванням наведеного, посада комірника не пов'язана з виконанням адміністративно-господарських функцій, оскільки до обов'язків комірника не входять обов'язки з управління або розпорядження державним майном, комірник не наділений повноваженнями щодо установлення порядку зберігання товарно-матеріальних цінностей, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями.

Виходячи з викладеного, ОСОБА_1 не є посадовою особою юридичної особи публічного права, а відтак не є суб'єктом відповідальності за правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому на неї не поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, доводи прокурора про те, що ОСОБА_1 , працюючи на посаді комірника, була посадовою особою юридичної особи публічного права, не ґрунтуються на положеннях закону та матеріалах справи.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Законних підстав для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вказане у протоколі адміністративне правопорушення, передбачене ч.1.ст.172-6 КУпАП, немає, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 279, 280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. Ф. Теремецька