Справа № 240/4600/19
18 вересня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Сторчака В. Ю. Іваненко Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження під час розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, питання про апеляційних розгляд справи в судовому засіданні,
02 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Житомирській області, в якому просила визнати протиправним і скасувати рішення відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням з 28 квітня 2017 року інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби; зобов'язати УСБУ в Житомирській області нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності 2 групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності, а саме 28 квітня 2017 року, відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №499, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач оскаржила його в апеляційному порядку.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2019 року відкрито апеляційне провадження у справі, а ухвалою від 24 липня 2019-справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, відповідно до положень п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Під час апеляційного розгляду колегією суддів встановлено, що в матеріалах справи знаходиться два листи Управління Служби безпеки України в Житомирській області, зі змісту яких вбачається, що відомості зазначені у них містять суперечності.
Так, із листа від 26.04.2018 №57/15/П-158/276 слідує, що ОСОБА_1 отримала ОГД в зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №499 (далі Порядок №499).
Однак, при цьому, в листі від 18.02.2019 № 57/27/П-26/276 зазначено, що позивачу виплачено ОГД в зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі Порядок №975).
Крім того, у справі (а.с.22) наявна копія висновку від 22.12.2014, з якого вбачається, що ОСОБА_1 отримала ОГД в зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, відповідно до Порядку №499 (зі змінами, внесеними Порядком № 975).
Між тим, з аналізу постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 слідує, що до останньої вносились зміни лише постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2011 № 815 "Про внесення змін до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб".
Розбіжності виявлені у вищезазначених документах, позбавляють суд можливості визначити, який нормативно-правовий акт застосовувався відповідачем при виплаті позивачу ОГД в зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Водночас, колегія суддів зазначає, що встановлення даної обставини має суттєве значення для результату розгляду даної справи.
Відповідно до вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом з тим, одним із засобів доказування в адміністративній справі є пояснення сторін та третіх осіб.
Також, за правилами ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до положень частини 2 статті 197 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.
Отже, колегія суддів вважає, що з метою всебічного, повного та об'єктивного дослідження обставин справи, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року у даній адміністративній справі необхідно розглянути за загальними правилами КАС України, тобто у судовому засіданні та визнати явку сторін в судове засідання, обов'язковою. При цьому, необхідно зобов'язати відповідача надати суду для огляду належним чином завірені документи, які б містити інформацію відповідно до якого Порядку позивачу виплачено ОГД, з зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Керуючись ст.ст.72, 77, 243, 325 КАС України, суд
розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, призначити до розгляду в судовому засіданні на 02 жовтня 2019 року о 13:00. в приміщенні Сьомого апеляційного адміністративного суду (м. Вінниця, вул. Соборна,48/Оводова,34), про що повідомити осіб, які беруть участь у справі.
Визнати обов'язковою явку сторін у судове засідання на 02 жовтня 2019 року о 13:00.
Зобов'язати відповідача надати суду для огляду належним чином завірені документи, які б містити інформацію відповідно до якого Порядку (№499 чи №975) позивачу виплачено ОГД, з зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності
Копію ухвали направити сторонам у справі.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Сторчак В. Ю. Іваненко Т.В.