Справа № 826/14550/18
17 вересня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Марчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про зупинення провадження за апеляційною скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, Верховна Рада України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, Верховна Рада України в якому просив:
1) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття ним Порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру»;
2) зобов'язання відповідача невідкладно (але в строк, не більш як 30 днів з моменту отримання копії судового рішення) прийняти рішення про встановлення і затвердження Порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки не вчинив дій щодо виконання вимог ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року з приводу визначення умов і порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури; позивач вважає, що така бездіяльність порушує його право на належний рівень пенсійного забезпечення, оскільки Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило у перерахунку пенсії через відсутність відповідного нормативно-правового акта.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2019 року - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Кабінет Міністрів України щодо невиконання пункту 16 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII.
Зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити прийняття нормативно-правового акта про умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду умотивовано тим, що в межах розглядуваних спірних правовідносин Кабінет Міністрів України не вчинив відповідних дій на виконання вимог Закону, а тому така поведінка носить характер протиправної бездіяльності.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Кабінетом Міністрів України - подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати його та прийняти нове рішення про повну відмову у задоволенні позовних вимог.
Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права та надано невірну правову оцінку діям відповідача. Вказує на відсутність факту бездіяльності Кабінету Міністрів України та Прем'єр міністра України у зв'язку з тим, що проекти актів Уряду готуються, зокрема, міністерствами та іншими органами влади; на вимог статті 86 Закону України «Про прокуратуру» Міністерством соціальної політики України розроблено проект постанови «Про затвердження Порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури», однак, Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Пенсійним фондом України не погоджено вказаний проект постанови, оскільки його реалізація потребуватиме додаткових видатків із Державного бюджету, які не передбачені у бюджеті Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент призначення позивачу пенсії підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані ч.ч.13,18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII.
Відповідно до ч.ч.13,18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно п. 3 розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII у статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» частину вісімнадцяту викладено у такій редакції:»Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII цей Закон набирає чинності з 01 січня 2015 року, крім пункту 42 розділу I цього Закону, який набирає чинності з 25 квітня 2015 року.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII встановлено Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Отже, наведені правові норми вказують, що у місячний строк з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, а саме з 01 січня 2015 року, Кабінет Міністрів України зобов'язаний забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, пп. 1 п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом Закон України «Про прокуратуру», крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 462, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
В свою чергу, відповідно до ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII також визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з аналізу наведених правових норм вбачається, що Кабінет Міністрів України зобов'язаний забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, зокрема, щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
17 вересня 2019 року представником відповідача було подано клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697.
Так, із офіційного веб-сайту Конституційного Суду України стало відомо, що в порядку конституційного провадження Конституційним Судом України розглядається справа за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697.
У зазначеному вище конституційному провадженні ОСОБА_2 зазначає, зокрема, що «делегування Уряду» повноважень щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури суперечить пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України.
Також у даному конституційному провадженні Другий сенат КСУ завершив дослідження матеріалів справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшов до закритої частини пленарного засідання для ухвалення рішення у справі.
В свою чергу, як вбачається з інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України 11 вересня 2019 року, розгляд даної справи буде продовжено на одному з наступних пленарних засідань.
Статтею 150 Конституції України передбачено, що до повноважень Конституційного Суду України належить, зокрема, вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України.
Статтею 151-1 Конституції України передбачено, що Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України. Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпано.
Крім того, за статтею 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Таким чином, з огляду на наявність в провадженні Конституційного Суду України справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 та твердження позивача, що КМУ було допущено протиправну бездіяльність саме у зв'язку з невиконанням ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 та не розробленням Порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, а також беручи до уваги той факт, що у випадку визнання неконституційною норми ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697, у КМУ будуть відсутні законодавчі підстави для необхідності розроблення Порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури і, як наслідок, неможливість відновлення порушених прав позивача, колегія суддів вважає, що існують об'єктивні підстави, що унеможливлюють розгляд справи № 826/14550/18 до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Відтак, з метою об'єктивного розгляду справи вбачається доцільним зупинити провадження у даній адміністративній справі до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697.
Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі, зокрема, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 статті 236 КАС України - про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Керуючись ст. ст. 236, 246, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
Провадження в справі за апеляційною скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 травня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, Верховна Рада України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - зупинити до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697.
Зобов'язати учасників справи повідомити суд про припинення існування обставин, що сталі підставою для зупинення даного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: В.В. Файдюк
Судді: Є.І. Мєзєнцев
Є.В. Чаку