Постанова від 17.09.2019 по справі 420/771/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2019 р. Категорія: 111010000м.ОдесаСправа № 420/771/19

Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.

час і місце ухвалення: 13:05:47, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Семенюка Г.В.

суддів: Потапчука В.О. , Шляхтицького О.І.

при секретаріВишневській А.В.

за участю сторін:

ГУ ДФС, ДФСТарановський Р.В. (довіреність)

ТОВ СК «Укрферрі»Подчаха О.В. (адвокат, ордер)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС України в Одеській області на Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа: Головне управління ДФС України в Одеській області в якому просив: - визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України, яке викладене у листі-відповіді №36796/6/99-99-12-03-02-15 від 12.11.2018 року про відмову збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень; - зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "Укрферрі" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість, мотивуючи його тим, що рішення ДФС України, яке викладене у листі - відповіді №36796/6/99-99-12-03-02-15 під 12.11.2018 року, про відмову збільшити у системі електронного адміністрування ПДВ суму, на яку ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" має; право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1469034,00 гривень прийнято всупереч вимогам пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України в зв'язку з чим с протиправним та підлягає скасуванню.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної фіскальної служби України, яке викладене у листі - відповіді №36796/6/99-99-12-03-02-15 від 12.11.2018 року, про відмову збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "УКРФЕРРІ" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1 469 034, 00 гривень. Зобов'язано Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Товариство з обмеженою відповідальністю "Судноплавна компанія "УКРФЕРРІ" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 1 469 034, 00 гривень та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Не погодившись з Рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що реєстраційна сума в системі електронного адміністрування може бути збільшена на суму від'ємного значення, що задекларована платником податку виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, та не підлягає перерахунку у зв'язку з подальшим уточненням показників такої звітності шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 20.02.2015 року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронну податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року (реєстраційний номер документу 9019890723), у якій в рядку 19 задекларовано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 3191920,00 гривень. Вказане від'ємне значення було віднесено до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду) (рядок 20.2 декларації) (а/с. 19-22).

Довідкою №2830/15-53-15-414/20957025 від 27.04.2015 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" підтверджені відомості, вказані у декларації за січень 2015 року (а/с. 75-86).

20.03.2015 року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронну податкову декларацію з ПДВ за лютий 2015 року (реєстраційний номер документу 9045476687) у якій в рядку 26 задекларована сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на початок звітного (податкового) періоду в розмірі 3191920,00 гривень. З вказаної суми 740505,00 гривень було віднесено до суми залишку від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 30), а сума в розмірі 2451415,00 гривень була віднесена до рядка 31 "сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 26 наступного звітного (податкового) періоду)" (а/с. 24-27).

Довідкою № 3217/15-53-15-414/20957025 від 15.05.2015 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" підтверджені відомості, вказані у декларації за лютий 2015 року (а/с. 87-104).

20.04.2015 року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронну податкову декларацію з ПДВ за березень 2015 року (реєстраційний номер документу 9073529579) у якій в рядку 26 задекларована сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на початок звітного (податкового) періоду в розмірі 2451415.00 гривень. З вказаної суми 1469034,00 гривень було віднесено до суми залишку від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 30), а сума в розмірі 982381,00 гривень була віднесена до рядка 31 "сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 26 наступного звітного (податкового) періоду)" (а/с. 32-35)

Довідкою №4306/15-53-15-414/20957025 від 19.06.2015 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" підтверджені відомості, вказані у декларації за березень 2015 року (а/с. 105-118).

09.07.2015року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронний уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період березень 2015 року (реєстраційний номер документу 9141930088). Відповідно до вказаного розрахунку була зменшена на 1469034,00 гривень сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періоді, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 30) та на 1469034,00 гривень збільшена сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу (рядок 27) (а/с.43-48).

20.07.2015 року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" подано електронну податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року, у якій в рядку 24 (сума від'ємного значення, що зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 22.1+ рядок 23.3) (переноситься до рядка 20.1 наступного звітного (податкового) періоду) та в -графі 31 (сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів па кінець поточного звітного (податкового) періоду) відображено показник " 0" гривень (а/с. 63-66).

19.08.2015 року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" був подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронний уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період березень 2015 року (реєстраційний номер документу 9174811811). Відповідно до вказаного розрахунку були збільшені на 1 469 034, 00 гривень показники наступних рядків декларації за березень 2015 року: рядку 20 "від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку " 20.2. сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу, па яку платник має право зареєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних"; рядку 21 "від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду"; рядку 22 "сума від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 23 "сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V кодексу на момент подання податкової декларації; рядку 23.3. "сума від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду"; рядку 24 "сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" (а/с.56-61).

19.08.2015 року ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" подано до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області електронний уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період червень 2015 року (реєстраційний номер документу 9174785193). Відповідно до вказаного розрахунку були збільшені на 1469034,00 гривень показники наступних рядків декларації за червень 2015 року: рядку 20 "від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 21 "від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду"; рядку 22 "сума від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 23 "сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V кодексу на момент подання податкової декларації; рядку 23.3. "сума від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду"; рядку 24 "сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" (а/с.68-73).

10.06.2016 року за результатами позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Судноплавна "Укрферрі" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року складено Акт № 3505/15-53-14-02/20957025 (за підписом старшого державного ревізора-інспектора відділу координації, звітності та аналізу управління аудиту ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області Гук Р.С., головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ДПІ у Приморському районі м. Одеси Норель О.А., головного державного ревізора відділу контрольно-перевірочної роботи управління податків і зборів з фізичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Попенкова Л.А.), яким встановлені наступні порушення: - п.44.1, п. 44.2, ст. 44, пп.134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року , п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 року, п.5, п.6, п7, п.11, п.12,п .13, п.14, п.20 Наказу Міністерства фінансів України "Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" від 31.12.1999 року ф318 (зі змінами та доповненнями); п.5, п.7, п.8 Наказу Міністерства фінансів України "Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів" від 10 серпня 2000 року №193 (зі змінами та доповненнями), в результаті чого за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року встановлено завищення задекларованого від'ємного значення об'єкту оподаткування податку на прибуток (збиток) на суму 269952 грн., в тому числі по податковому періоду: - 2015 рік на суму 269952 грн.; - п.2.3, п.2.8, п.3.5, п. 5.1 Постанови Правління Національного Банку України "Положення про ведення касових операцій в національні валюті в Україні" від 15.12.2004 року №637 (із змінами та доповненнями), ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі на суму 94753 грн. (а/с. 119-169).

03.08.2018 року за вих. №12983 за підписом в.о. Президента ТОВ "Укрферрі" Маламуд Н.Н. та головного бухгалтера Писаревського О.Є. на адресу Начальника Головного управління ДФС в Одеській області Мілютіна Г.В. направлено лист-звернення, яким підприємство просило збільшити реєстраційну суму в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 2451415,00 грн. (1469034, 00 грн. згідно із Декларацією за березень 2015 року та 982381,00 грн. згідно із Декларацією за липень 2015 року) для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а/с. 170-171).

04.09.2018 року Головним управлінням ДФС в Одеській області, за підписом першого заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області Н. Гулакова на адресу В.о. Президента ТОВ "Укрферрі" Маламуд Н. направлено лист-відповідь (вих. № 12687/10/15-32-12-03-06) щодо результатів розгляду листа ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" від 03.08.2018 року, в якому зазначено наступне: "Після "обнуління" показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно в рядках 24 та 31 податкової декларації за червень 2015 року та не перераховується надалі у зв'язку із уточненням показників такої звітності.

Результати уточнення показників звітності за червень 2015 року у частині збільшення рядка 24 декларації з ПДВ підлягають відображенню в податковій декларації того звітного періоду, в якому було подано уточнюючий розрахунок.

Також слід зазначити, що фахівці ГУ ДФС в Одеській області не мають можливості впливати на збільшення або зменшення суми податку в системі електронного адміністрування ПДВ, так як дана операція виконується в автоматичному режимі на рівні ДФС України" (а/с. 172-173).

21.09.2018 року за вих. №13000 за підписом фінансового директора ТОВ "Укрферрі" Маламуд Н. Н. та головного бухгалтера Писаревського О.Є. на адресу Державної фіскальної служби України направлено лист-звернення стосовно збільшення реєстраційної суми в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 2451415,00 грн. (1469034, 00 грн. згідно із Декларацією за березень 2015 року та 982381,00 грн. згідно із Декларацією за липень 2015 року) для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначивши, що даному зверненню передувало звернення до Головного управління ДФС в Одеській області (а/с.174 -176).

12.11.2018 року Державною фіскальною службою України, за підписом директора Департаменту податків і зборів з юридичних осіб О. Антіпової на адресу ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" направлено лист-відповідь (вих. №36796/6/99-99-12-03-02-15) щодо результатів розгляду звернення ТОВ від 21.09.2018 року, яким повідомило наступне: "Сума від'ємного значення, задекларована ТОВ "Судноплавна компанія "Укрферрі" в уточнюючому розрахунку до декларації за березень 2015 року не підлягаю під норми пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу і не може бути врахована у СЕА, оскільки збільшення показників реєстраційної суми відбулось разово, та не перераховується надалі у зв'язку з уточненням показників такої звітності.

Крім того, збільшення реєстраційної суми за результатами проведеної перевірки податкової декларації з ПДВ за квітень 2015 року (від 21.05.2015 року № 9101662028) та винесеного податкового повідомлення-рішення форми "В-3" у сумі 982 381 грн. (від 31.07.2015 року № 0000241504), що відобразилося в податковій звітності за липень 2015 року (рядок 20,2) чинним законодавством також не передбачено" (а/с. 177-178).

Не погоджуючись із вищевказаним, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що не забезпечивши автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 1469034,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відповідач допустив протиправну бездіяльність, чим порушив вимоги чинного податкового законодавства, що є підставою для задоволення позовних вимог.

П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:

Відповідно до ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються, зокрема, юридичні особи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Одним з податків є податок на додану вартість.

Відповідно до п.14.1.178, п.14.1.181 ст.14 Податкового кодексу України, податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу; податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Пункт 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачає, що система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (Порядок № 569 далі).

Відповідно до п. 35 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу.

Сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, за рішенням платника податку може бути збільшена на суму непогашених залишків сум податку, заявлених ним до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларованих до бюджетного відшкодування за такі періоди в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, від'ємного значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, та залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларованих платником податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року. Таке рішення платник податку відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації за звітний (податковий) період після 1 лютого 2015 року, в якому воно прийняте. ДФС після проведення камеральної перевірки зазначеної податкової декларації автоматично збільшує суму податку, на яка платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на відповідну суму та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення відображається платником податку у складі податкового кредиту податкової декларації за звітний (податковий) період, в якому воно здійснене.

Після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку: 1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців /чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення. Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджета та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, станом на дату перерахунку. На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення; 2) сума податку, на яка платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункта 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджета в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними (пункти 9-1, 9-2 Порядку №569).

Відповідно до п. 33 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з п. 200.1 ст. 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року: а) або без проведення перевірок, передбачених ст. 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200.1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення. Суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку; б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.

Пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що 1 липня 2015 року зареєстрованим платникам податку автоматично збільшується розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали. Така сума збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали, станом на дату такого перерахунку. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком. Суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 1 липня 2015 року автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету звітного періоду або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на додану вартість вважаються погашеними.

Виходячи з наведених норм, саме заява платника податків є подією, з якою пов'язане збільшення розміру суми податку, на яку платник податків має право зареєструвати податкові накладні, та одночасне збільшення податкового кредиту. Заповнення такої заяви у складі декларації (починаючи з лютого 2015 року) є достатньою підставою для включення заявлених у ній залишків податку на додану вартість до податкового кредиту в цій же декларації.

Так, позивачем, разом із декларацією за березень 2015 року направлена заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (Д4), у якій зазначено, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку складає 561519,00 грн., та 1469034,00 грн. сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.

В зв'язку з набранням 29 липня 2015 року чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" всім зареєстрованим в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платникам податків було "обнулено" значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Для обрахунку суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних можуть використовуватись документи, перелік яких є чітко визначеним (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Платник податків самостійно вирішує, коли (в складі якої декларації) подати заяву та відобразити непогашені залишки податку, а також напрям їх використання. При цьому, всі непогашені залишки податку на додану вартість без проведення перевірок, тобто автоматично, в силу заповнення заяви (додатку 2 до декларації), підлягають врахуванню як у збільшення реєстраційної суми, так і податкового кредиту.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 16.04.2019 року по справі № 804/1226/16 (провадження №К/9901/19204/18).

Згідно уточнюючого розрахунку від 19.08.2015 року були збільшені на 1469034,00 гривень показники наступних рядків декларації за червень 2015 року: рядку 20 "від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 21 "від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду"; рядку 22 "сума від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду та від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду; рядку 23 "сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V кодексу на момент подання податкової декларації; рядку 23.3. "сума від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду"; рядку 24 "сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду".

Відповідно до п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно з п.203.1 ст.203 ПК України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 50.1 статті 50 ПК України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Отже, платник податків у разі самостійного виявлення помилок у податковій декларації має право надіслати уточнюючий розрахунок до цієї декларації не пізніше закінчення 1095 дня що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Разом з тим, положення пункту 34 підрозділу 2 Розділу XX ПК України не містять жодних обмежень щодо зарахування до реєстраційної суми від'ємного значення попередніх звітних періодів (до 01.07.2015 року), у тому числі, заборон щодо її коригування у відповідності до приписів пункту 50.1 статті 50 ПК України шляхом подачі уточнюючого розрахунку до податкової декларації внаслідок самостійно виявлених помилок.

Згідно з пунктом 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23.09.2014 № 966 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) до податкової звітності з ПДВ належать: податкова декларація з ПДВ з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Отже, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість, поданий платником податків до контролюючого органу у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період червень 2015 року с однією з форм податкової звітності з податку на додану вартість, а тому сформовані у ньому показники (зокрема рядку 24) повинні бути враховані податковим органом при автоматичному збільшенні суми, на яку ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення, зокрема, за червень 2015 року.

Аналогічна правова позиція неодноразово була висловлена Верховним Судом в наступних постановах: від 02.04.2019 року по справі № 815/3267/16, від 26.03.2019 року по справі № 810/537/16, від 13.11.2018 року по справі № 806/1772/16, від 06.11.2018 року по справі № 826/5414/16, від 16.10.2018 року по справі № 826/14808/16, від 11.10.2018 року по справі 808/1915/17, від 14.08.2018 року по справі № 808/2469/16, від 12.06.2018 року по справі № 813/1467/17, від 17.04.2018 року по справі № 826/7659/16, від 03.04.2018 року по справі № 813/4006/16.

Таким чином, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за звітний період червень 2015 року, поданий ТОВ «Судноплавна компанія «Укрферрі» 19.08.2015 року до контролюючого органу, є однією з форм податкової звітності з ПДВ, а отже сформовані у ньому позивачем показники (зокрема рядок 24) мали бути враховані ДФС України при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач мас право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 1 469 034, 00 гривень.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС України в Одеській області, - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року по справі № 420/771/19, - залишити без змін.

Стягнути до Державного бюджету (стягувачем є Державна судова адміністрація, отримувач коштів УК в м. Одесі/Приморський район/22030101, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок 34315206081007, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір в розмірі 28 815 (двадцять вісім тисяч вісімсот п'ятнадцять) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5).

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст Постанови складено - 18 вересня 2019 року.

Суддя-доповідач Семенюк Г.В.

Судді Потапчук В.О. Шляхтицький О.І.