Справа № 359/8287/19
Провадження № 3/359/2940/2019
Протокол № 0382/12500/19
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
13 вересня 2019 м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В. розглянув, за участю представника митниці Клімова С.Г., за участю представника за договором особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвоката Кормушина Ю.О., адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Харків, постійно проживає в АДРЕСА_1 , працює: приватний підприємець (програміст), паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.01.2014, орган, що видав: 6390,
03.08.2019 о 05 год. 18 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянина України ОСОБА_1 , що відлітав до Німеччини м. Франкфурт літаком авіакомпанії «LUFTHANSA», рейсом LH1493, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення з митної території України, тобто своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення. «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
Громадянин України ОСОБА_1 звернувся на «червоний коридор» з приводу декларування валюти понад 10 000 євро, в митній декларації пасажир заявив 20596 доларів США та 200 гривень.
Однак, документів необхідних відповідно до п.18 Постанови Правління НБУ №5 від 02.01.2019 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», не мав.
З правилами переміщення валюти пасажир був ознайомлений. Так само, як повернення її проводжаючому або покласти на рахунок у банку.
Після чого громадянин України ОСОБА_1 залишив «червоний коридор» та повернувся в зал аеропорту терміналу «D» ДП МА «Бориспіль».
Через деякий час громадянин України ОСОБА_1 був зупинений на «зеленому коридорі», який відповідно до п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, самостійно обрав для проходження митного контролю «зелений коридор» та задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що у нього 20596 доларів США та 200 гривень.
Після цього пасажиру було запропоновано пред'явити всю готівку. В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю), пасажиром було видано готівку в розмірі 20506 доларів США та 200 гривень, що знаходилась в одному з відділень рюкзака громадянина (ручна поклажа). Пасажир також пред'явив заповнений бланк декларації.
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина України вказана валюта належить йому особисто.
Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, яка є меншою еквіваленту 10 000 євро.
З виявленої суми пасажиру було пропущено 11036 доларів США (що за курсом НБУ на 03.08.2019 становить 9999 євро). За протоколом про порушення митних правил вилучено 9470 доларів США та 200 гривень. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці в присутності пасажира. Вся готівка була перевірена на приборі «ДОКУТЕСТ» для визначення справжності.
Таким чином, своїми діями громадянин України ОСОБА_1 , під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином України ОСОБА_1 , який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для фізичних осіб, відповідно до Постанови Правління НБУ №3 від 02.01.2019 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанови Правління НБУ №5 від 02.01.2019 «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв'язку з цим, інспектором митниці, на місці виявлення правопорушення в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП НОМЕР_2 Бориспіль, 03.08.2019 складено протокол про порушення митних правил №0382/12500/19.
На підставі ст. 511 МК України за протоколом №0382/12500/19 вилучено: долари США, згідно курсу НБУ на 03.08.2019 за 100 доларів США 2534-9919 гривень, кількістю 9470, вартістю 240063 гривень 73 копійок. Гривень 200.
Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, судом - не встановлено.
У судове засідання громадянин України ОСОБА_1 не з'явився. Повідомлення про дату, час та місце розгляду адміністративної справи про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України було розміщено у передбаченому законом порядку на веб-сайті: https://court.gov.ua/sud1005 Бориспільського міськрайонного суду Київської області. Причини неявки правопорушника суду не відомі. Разом з цим, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності у судове засідання забезпечив явку свого представника за договором, адвоката Кормушина Ю.О. У зв'язку з чим, відповідно до вимог Митного кодексу України, суддя прийшов до висновку про можливість розгляду справи у відсутності особи, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил та за участю його представника за договором.
Представник за договором особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Кормушин Ю.О. у судовому засіданні долучив до матеріалів справи письмові пояснення громадянина України ОСОБА_1 , які підтвердив у повному обсязі, повідомивши суду, що громадянин України ОСОБА_1 , свою вину в порушені митних правил України, передбачених ст. 471 МК України визнає у повному обсязі, але це сталося у зв'язку з тим, що він неналежним чином не поцікавився митними правилами України, та думаючи про те, що грошові кошти ним задекларовані не маючи при собі довідки з банку про зняття готівки протягом місяця, не є порушенням митного законодавства. Так 03.08.2019 ОСОБА_1 відлітав з України до США з пересадкою в Німеччині м. Франкфурт. Під час проведення митного контролю пасажирів в зоні «Відліт», до нього після перетину «зеленої лінії» підійшли працівники митної служби та запитали про кількість наявної в нього готівки, на що останній відповів, що має 20 596 доларів США та 200 гривень. Разом з цим, ОСОБА_1 звернувся на червоний коридор, де надав декларацію на суму 20 596 доларів США та 200 гривень, а також надав дві довідки про розмір заробітної плати на підтвердження походження коштів. Проте у нього вимагали виписку з банку про зняття готівки та обмін валюти, надати яких він не міг, оскільки кошти знімав протягом двох років систематично та обмінював на долари США. На запропонований працівниками митниці варіанти вирішення даного питання, а саме покласти кошти в банк або віддати комусь, він не міг оскільки банк о 5 годині ранку не працює, а його в аеропорт ніхто не проводжав. Враховуючи те, що ОСОБА_1 , обов'язково мав відлітати, для підписання трудового контракту та вразі не прибуття він міг втратити роботу, що і змусило ОСОБА_1 , пройти по зеленому коридору, так як декларацію у нього брати відмовилися. Проте, на майбутнє він буде більш уважним та цікавитися митним законодавством країн, до яких планує подорож, а також необхідність документів для оформлення декларації. Грошові кошти в сумі 9470 доларів США та 200 гривень, є для ОСОБА_1 , значними коштами, а тому їх конфіскація суттєво вплине на його життя. Крім того, представник зауважив, що ОСОБА_1 , офіційно працює програмістом. Тимчасово вилучені інспектором митниці валюта є заробітною платою ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою з місця роботи і випискою з банку по картковому рахунку. Про вказані обставини свідчить той факт, що грошові кошти не були приховані та на вимогу працівників прикордонної служби пред'явити всю готівку, ОСОБА_1 , надав всі грошові кошти які були в нього. Ця обставина зафіксована в протоколі. Крім того, представник зауважив, що 11.07.2012 батьки ОСОБА_1 , розлучилися. У нього є молодший брат та сестра. Квартира в якій вони всі проживали належала батьку, стало питання, де їм проживати та враховуючи те, що мати ОСОБА_1 , коштів не мала, а брат з сестрою на той час були неповнолітніми, ОСОБА_1 , змушений був на той час взяти кошти в борг щоб викупити квартиру. Так власного житла ОСОБА_1 немає, а сім'я у них велика, яка повністю перебуває на його утримані. Мама його працює в реєстратурі поліклініки i отримує дуже маленьку заробітну плату. Брат i сестра тільки закінчили навчання i в пошуках роботи. ОСОБА_1 у зв'язку із складання протоколу про порушення митних правил не встигнув на літак, вчасно не прибув до роботодавця, та втратив роботу запропоновану в США. Враховуючи вищезазначене представник за договором просив суд врахувати сукупність обставин, що пом'якшують відповідальність правопорушника та практику Європейського суду з справ людини. Крім того до матеріалів справи долучив документи які підтверджують вищезазначені пояснення та легалізацію походження валюти. Отже просить суд призначити ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену валюту, яку він законним шляхом отримав та яка має легальне джерело доходу, повернути ОСОБА_1
Представник митниці протокол підтримав та зазначив, що громадянин України ОСОБА_1 , скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв'язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Суддя заслухавши думку представника митниці, пояснення представника за договором особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до висновку, що в діях громадянина України ОСОБА_1 , вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил №0382/12500/19 від 03.08.2019, громадянин України ОСОБА_1 , своїми діями засвідчив факти, що мають юридичне значення, так як він обрав зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за митну територію України.
Відповідно до Постанови Правління НБУ №3 від 02.01.2019 «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей», п. 5 фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Пунктом 6 даної постанови закріплено, що фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, з моменту перетину останнім «зеленої лінії», що позначає закінчення «зеленого» коридору.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин України ОСОБА_1 , перетнув «зелену лінію», що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення «зелений коридор», таким чином перемістив через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі, що перевищує 10 000 євро.
Таким чином, вина правопорушника доведена і підтверджується письмовими доказами: даними протоколу про порушення митних правил №0382/12500/19 від 03.08.2019 (а.с.2-6); даними протоколу опитування правопорушника від 03.08.2019 (а.с.7-10); даними доповідної записки головного державного інспектора ВМО №1 митного поста «Аеропорт-Бориспіль» Київської митниці ДФС ОСОБА_2 (а.с.11-12); копією паспорту громадянина України ОСОБА_1 (а.с.13); копією посадочного квитка (а.с.14); описом предметів із переліком затриманої валюти згідно протоколу про митне порушення (а.с.15-20), та встановлена судом.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17.07.1997 Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення яке вчинив громадянин України ОСОБА_1 , полягало у переміщенні через митний кордон України не задекларованих митному органу коштів в сумі 20596 доларів США та 200 гривень, що підлягає обов'язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України вивезення готівкової іноземної валюти із України в принципі не обмежена, обмежена лише сума, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, яка може бути вивезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення яке вчинив громадянин України ОСОБА_1 , полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за, що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України за дане правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
Разом з тим, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв'язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.
З матеріалів справи не вбачається, що громадянин України ОСОБА_1 раніше судимий, або притягується до кримінальної чи адміністративної відповідальності. За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Вивезення даної суми із території України пасажиру допускається, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин України ОСОБА_1 , полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
Так, у п. 28 рішення «Гирлян проти Росії» від 09.10.2018 (скарга № 35943/15) суд повторює, що для того, щоб бути пропорційним, втручання повинно відповідати серйозності порушення і санкції з огляду на тяжкість злочину, за яке воно призначене для покарання - в даному випадку недотримання вимоги декларації - а не серйозність будь-якого передбачуваного порушення, яке насправді не було встановлено, наприклад, злочин відмивання грошей або ухилення від сплати податків (див. Ісмаїлов, § 38, Grifhorst, § 102, і Boljeviж, § 44).
Питання захисту власності є актуальним на усьому загальноєвропейському правовому просторі, адже виключно законами України визначається правовий режим власності пункт 7 частини першої статті 92 Конституції України.
Рішення ЄСПЛ від 11.07.2019 «Садоча проти України» (скарга №77508/11), яким було констатовано порушення Україною статті 1 Першого протоколу до Конвенції. Суд установив, що конфіскація всієї незадекларованої під час проходження митного контролю суми грошей наклала на заявника індивідуальний та надмірний тягар і була непропорційною до вчиненого правопорушення.
Разом з цим Європейський суд з прав людини зазначав, що його рішення, які до речі є джерелом права в Україні, фактично слугують не лише для вирішення справ, направлених до Суду, але, взагалі, для роз'яснення, захисту та розвитку правил, встановлених Європейською конвенцією з прав людини («Конвенція»), що сприяє дотриманню державами зобов'язань, які вони взяли на себе як Договірні Сторони (Ireland v. the United Kingdom, § 154). Таким чином, місія системи, створеної Конвенцією, полягає у визначенні питань державної політики в загальних інтересах, що підвищує стандарти захисту прав людини та розширює судову практику в сфері прав людини у всьому суспільстві держав-членів Конвенції (Konstantin Markin v. Russia [ВП], § 89).
Страсбурзький суд вказав, що Стаття 1 Протоколу № 1 гарантує право власності. У справі Marckx v. Belgium, §§ 63-64, Суд вперше зазначив, що: «... Визнаючи, що кожен має право на мирне користування своєю власністю стаття 1, по суті, гарантує право власності. Це чітке враження було залишене словами «власність» і «використання власності» зі свого боку, однозначно підтверджують це: розробники постійно говорили про «право власності» або «право на власність».
Отже, з огляду на практику Європейського суду, за вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянин України ОСОБА_1 , підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
При цьому, суддя звертає увагу, що представник митниці, у судовому засіданні, не довів і навіть не стверджував, що одного такого адміністративного стягнення не достатньо для досягнення бажаного стримуючого і карного впливу і запобігання порушень вимог про декларування. Пояснення представника митниці щодо застосування конфіскації обґрунтовуються виключно тим, що таке додаткове адміністративне стягнення передбачене санкцією ст. 471 МК України, як обов'язкове.
Шкода, яку громадянин України ОСОБА_1 , потенційно міг завдати державі була незначною: він не ухиляється від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він вивозив гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти були вивезені із території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
На підставі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При прийнятті рішення суддя враховує, зазначені пояснення представника за договором особи, яка порушила правила митного законодавства, долучені ним до матеріалів справи документи та встановлені в цілому у судовому засіданні обставини.
Разом з цим, при перевірці вказаних обставин та досліджених документів, судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , офіційно працевлаштований. Являється фізичною особою підприємцем, спеціальність програміст. З 01.01.2011 по 04.08.2019, надав ТОВ «ГлобагЛоджик Україна» послуги у сфері консультування з питань інформатизації згідно Договору №ІТ-00775 від 01.01.2011. Заробітна плата тобто офіційний дохід ОСОБА_1 за період роботи в ТОВ «ГлобагЛоджик Україна» із 01.01.2019 по 30.06.2019 становить 522007 гривень 90 копійок. Вилучена працівниками митниці валюта, є його заробітна плата від офіційного джерела доходу, тобто є для громадянина України приватною власністю, що підтверджується довідкою за місцем роботи головного бухгалтера ТОВ «ГлобагЛоджик Україна» ОСОБА_3 від 16.08.2019 №30277/19, та довідкою здійснених поточних операцій рахунку ОСОБА_1 як користувача Інтернет-банку «UKRSIB online», які посвідчують поточний рух валюти.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно п. 10 ч. 2 Конвенції про захист заробітної плати № 95: «Заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім'ї».
При прийнятті рішення суддя враховує наявність у громадянина України ОСОБА_1 , підтверджуючих походження валюти документів, її розмір та призначення. Так в матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів, а навпаки є відомості, які свідчать про легальне джерело походження такої валюти.
Європейський суд з прав людини у справі «Гирлян проти Росії» (№ 35943/15) від 09.10.2018. Посилаючись на статтю 1 Протоколу № 1 (захист власності) до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод С. ОСОБА_4 звернувся до Європейського суду з прав людини. У скарзі він обґрунтував, що конфіскація була надмірною та непропорційною переслідуваній законній меті, адже гроші були отримані ним на законних підставах. Суд, погодився із доводами, вказаними у скарзі, така жорстка система не в змозі забезпечити необхідний справедливий баланс між вимогами загальних інтересів і захистом права людини на власність. Міра конфіскації поклала на заявника індивідуальне і надмірне навантаження і була неспіврозмірна скоєному злочину.
Розуміння «Пропорційність» - є оціночною категорією і повинна встановлюватися щодо конкретного суб'єкта в кожній окремій справі на підставі тих обставин і фактів, що встановлені судом безпосередньо. Підґрунтям для висновку про додержання балансу інтересів, якщо втручання в право особи на мирне володіння майном має місце, повинен бути результат вивчення спірної ситуаці. З огляду на наведене, застосування конфіскації предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, а саме втручання в право громадянина України ОСОБА_1 , на повагу та захист власності вільного користування та розпорядження коштами. Конфіскація грошових коштів, отриманих громадянином України в наслідок заробітної плати є надмірною оскільки буде непропорційним, не відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника і буде очевидно неспіврозмірним практичній ролі «правопорушення та відповідальності».
Європейський суд з прав людини у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004, зазначив, що позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, inter alia, «інтерес суспільства» та «умови, передбачені законом». Більше того, будь-яке втручання у право власності обов'язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, «справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Пошук такого справедливого балансу пролягає через всю Конвенцію. Далі Суд зазначає, що необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар».
Оцінюючи дотримання права на мирне володіння своїм майном, передбаченого ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Європейський суд з прав людини виходить із оцінки забезпечення «справедливого балансу» дотримання принципу пропорційності (справедливої рівноваги між інтересами суспільства і основними правами окремої людини) (п.п. 69, 73 рішення у справі «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» від 23.09.1982, п.п.31, 34 рішення у справі «ОСОБА2 проти РФ» від 06.11.2008).
Втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно здійснюватися з дотриманням принципу «пропорційності» (principle of proportionality) - «справедливої рівноваги (балансу)» (fair balance) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» не означає обов'язкового досягнення соціальної справедливості в кожній конкретній справі, а передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе «індивідуальний і надмірний тягар».
Таким чином, суд бере до уваги надані покази представника за договором правопорушника та письмові пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, які зазначили, що вилучені кошти інспектором митниці, є для громадянина України ОСОБА_1 , надзвичайно важливою сумою на які він розраховував. Отримані ним кошти є його заощадженнями отриманих в наслідок заробітної плати, оскільки ОСОБА_1 кошти знімав протягом двох років систематично та обмінював на долари США. ОСОБА_1 , не міг того дня 03.08.2019 покласти кошти в банк або віддати комусь, так як банк о 5 годині ранку не працював, а його в аеропорт ніхто не проводжав. Враховуючи те, що осатаній обов'язково мав відлітати, для підписання трудового контракту та вразі не прибуття він міг втратити роботу, що і змусило ОСОБА_1 , пройти по зеленому коридору, так як декларацію інспектор митниці у нього брати відмовилися. Проте, ОСОБА_1 втратив запропоновану йому роботу в США, що підтверджується листом «Глобал Лоджік» від 06.08.2019, оскільки компанія зауважила «Ви не завітали до нас у зазначений час та не виконали вищезгадані зобов'язання до 05.08.2019, ми відкликаємо свою пропозицію у зв'язку із відсутністю впевненості у Вашій надійності».
Грошові кошти в сумі 9470 доларів США та 200 гривень, що тимчасово вилучені працівниками митниці, є для ОСОБА_1 , великою сумою коштів, а тому їх конфіскація суттєво вплине на його життя. Разом з цим, суд встановив 11.07.2012 батьки ОСОБА_1 , розлучилися, що підтверджується рішенням суду. У нього є молодший брат та сестра, які нещодавно закінчили навчання та перебувають у пошуку роботи, що підтверджується довідкою про склад сім'ї. Мама його працює в реєстратурі поліклініки i отримує дуже маленьку заробітну плату, що підтверджується довідками розрахунку її заробітної плати. Квартира в якій ОСОБА_1 проживає разом з матір'ю, братом та сестрою, була викуплена у батька, що підтверджується договором купівлі-продажу. Купівля квартири змусила ОСОБА_1 взяти кошти в борг. Так власного житла ОСОБА_1 немає, а сім'я у них велика, яка повністю перебуває на його утримані. Фактично ОСОБА_1 є годувальником сім'ї. На даний час правопорушник та вся його сім'я, живе за рахунок коштів отриманих ним від його попереднього власного заробітку. Застосування конфіскації буде занадто жорстоким покаранням для правопорушника оскільки сума вилучена у нього валюти є його приватною власністю, які мають легальне походження, а саме він їх отримала від своєї заробітної плати. Дані грошові кошти необхідні йому для забезпечення гідного існування, купівлю їжі, ліків та інше. Конфіскації цих коштів, на які розраховував ОСОБА_1 , ставить його в скрутне матеріальне становище, що в свою чергу поставить його життя та життя його родини під загрозу, а тому це порушує його право на повагу власності, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього «індивідуальний надмірний тягар».
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти буде сприяти лише погіршенню матеріального становища правопорушника та ніяк не сприятиме вихованню громадянина Пакистану та попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріалів справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). Підстав для застосування конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина України ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином, з правопорушника громадянина України ОСОБА_1 , на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил до місця зберігання у розмірі 19 гривень 75 копійок (а.с.26).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 384 гривень 20 копійок.
Керуючись: п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 року), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя,
Визнати винним громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.01.2014, орган, що видав: 6390, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок, що підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Борисп.УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100).
Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил №0382/12500/19, а саме: долари США, згідно курсу НБУ на 03.08.2019 за 100 доларів США 2534-9919 гривень, кількістю 9470, вартістю 240063 гривень 73 копійок. Гривень 200, - повернути громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.01.2014, орган, що видав: 6390.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.01.2014, орган, що видав: 6390, на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 384 гривень 20 копійок.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.01.2014, орган, що видав: 6390, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 820172, р/р: НОМЕР_3 ) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 19 гривень 75 копійок.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: Ю.В. Кабанячий
Постанова суду набрала законної сили ___________________.