18 вересня 2019 року справа № 580/2352/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними дій,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними дії про зобов'язання позивача надати для перевірки первинні документи та письмові пояснення, оформлені листом від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210.
Ухвалою суду від 29.07.2019 прийнято позовну заяву до та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на момент отримання від Головного управління ДФС у Черкаській області листа від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210 у ФОП ОСОБА_1 відсутні правові підстави для надання відповідачу запитуваних документів, оскільки у відповідності до положень Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим особам контролюючого органу у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, однак такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. Позивач зазначив, що станом на час отримання від Головного управління ДФС у Черкаській області листа від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210, будь-якого наказу щодо проведення або початку перевірки ФОП ОСОБА_1 він не отримував, тому вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що копію наказу від 07.03.2019 №498 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 » надіслано позивачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак поштовий конверт повернувся на адресу відповідача без вручення за закінченням терміну зберігання, тому у відповідності до положень ст. 42 Податкового кодексу України вказаний наказ вважається врученим платнику податків. Таким чином, запит на отримання від позивача документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210 надісланий з дотриманням вимог податкового законодавства України, тому позов не підлягає до задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Головне управління ДФС України у Черкаській області 27.05.2019 надіслало на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 запит №16215/23-00-13-0210 «Щодо надання первинних документів», згідно якого контролюючий орган зобов'язав позивача надати для перевірки підтверджуючі первинні документи та письмові пояснення, які свідчать про достовірність декларування ФОП ОСОБА_1 показників доходів та витрат, даних по сумах податкового кредиту та податкового зобов'язання відповідно до вимог податкового, валютного та іншого законодавства, зокрема: затверджені копії договорів (угод) з суб'єктами господарювання (покупці та постачальники), на підставі яких здійснювались операції з купівлі-продажу товарів (робіт, послуг); видаткові накладні, акти прийому-передачі виконаних робіт (послуг), товарно-транспортні накладні, документи, що підтверджують міжнародні перевезення, подорожні листи , акти списання запчастин та ПММ; затверджені дані щодо залишків товарно-матеріальних цінностей станом на 01.01.2016, 01.01.2017, 01.01.2018, 01.01.2019 в розрізі номенклатури; банківські виписки в повному обсязі по всіх зареєстрованих банківських рахунках за період з 01.01.2016 по 31.12.2018; копії технічних паспортів транспортних засобів (договорів оренди) та інших об'єктів оподаткування (нерухоме майно) тощо; книгу обліку доходів і витрат, що велась у періоді, що перевіряється, за встановленою формою; затверджені у встановленому порядку відомості по відображенню проведених операцій в податковому обліку, за наявності ведення будь-яких реєстрів бухгалтерського обліку - затверджені дані по відображених операціях та письмові пояснення щодо включення сум складу валових витрат та валових доходів, відображених в деклараціях про майновий стан за 2016-2018 роки; затверджені відомості щодо кредиторської/дебіторської заборгованостей станом на 01.01.2016, 01.01.2017, 01.01.2018, 01.01.2019 в розрізі контрагентів; затверджені дані про застосування на протязі 2016-2018 рів торгівельної націнки (рентабельність) на товари (послуги) при їх реалізації; відомості нарахування та виплати заробітної плати, накази про прийняття/звільнення працівників, трудові договори, договори ЦПХ за 2014-2018 роки, табелі обліку робочого часу, тощо.
На вказаний запит ГУ ДФС у Черкаській області позивачем надано відповідь від 03.07.2019, згідно якої позивачем вказано, що ФОП ОСОБА_1 нічого не відомо про призначення контролюючим органом документальної планової перевірки господарської діяльності позивача та про її початок, тому позивач просив відповідача надіслати йому копію наказу про призначення документальної планової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та після його отримання позивач виконає свій обов'язок, встановлений нормами ст. 85 Податкового кодексу України, шляхом надання у повному обсязі всіх документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки.
Оскільки станом на 22.07.2019 позивачем не отримано від відповідача відповіді на вищевказаний лист, ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до пункту 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є органи доходів і зборів-центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску. забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі-центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політики), його територіальні органи.
Пунктами 20.1.2, 20.1.3, 20.1.4, п. 20.1 ст. 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право:
- для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, в тому числі від благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платника податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність в порядку та на підставах, визначених законом;
- отримувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, у тому числі від органів, які забезпечують ведення відповідних державних реєстрів (кадастрів), інформацію, документи і матеріали;
- проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та /або митного оформлення.
Пунктом 73.3 статті 73 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; печатку контролюючого органу.
Підставами подання контролюючим органом письмового запиту про подання інформації може виступати:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 вказаного Кодексу;
3) виявлено невідповідність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених вказаним Кодексом.
Судом встановлено, що підставою для надіслання позивачу запиту про надання первинних документів від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210 слугував наказ від 07.03.2019 №498 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 », який надіслано позивачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак поштовий конверт повернувся на адресу відповідача без вручення за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 72.1 статті 72 Податкового кодексу України).
Пунктом 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року №524 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 року за № 751/27196 (далі - Порядок №524), встановлено, що затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
При цьому, надіслання рекомендованим листом відповідного наказу вимагає доказів (повідомлення) про його вручення адресату.
З системного аналізу зазначених норм Податкового кодексу України випливає, що проведення, зокрема, невиїзної перевірки, як контрольного заходу3 передбачає такі етапи її проведення: встановлення підстав для проведення перевірки; прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, яке оформлюється наказом керівника цього органу; вивчення наданих платником податків документів та інших матеріалів; оформлення результатів перевірки.
Реалізація зазначених етапів означає наявність податкової перевірки як юридичного факту, на підставі якого керівник податкового органу може зробити висновок про наявність податкового правопорушення та винести податкове повідомлення-рішення.
Як встановлено судом, у матеріалах адміністративної справи відсутні докази на підтвердження факту пред'явлення чи ознайомлення ФОП ОСОБА_1 із наказом від 07.03.2019 №498 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 » станом на час надіслання позивачу запиту від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210, тобто відсутні підтверджуючи факти отримання позивачем наказу про призначення податкової перевірки у встановлений законодавством строк.
Вищевказаний висновок повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 19.02.2019 у справі №825/924/17.
Згідно п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Враховуючи, що станом на час надіслання та отримання позивачем запиту від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210 ФОП ОСОБА_1 не була ознайомлена із наказом 07.03.2019 №498 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 », що виключає обов'язок платника податків надавити у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, тому суд дійшов висновку визнати протиправними дії ГУ ДФС у Черкаській області щодо надіслання позивачу запиту від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210 «Щодо надання первинних документ».
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Черкаській області щодо надіслання фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 запиту від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210 «Щодо надання первинних документ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя В.А. Гайдаш