17 вересня 2019 року справа № 580/2088/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача з 01.01.2018 здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати на момент виходу на пенсію, виходячи із розміру посадового окладу в сумі 9000 грн 00 коп. за 4 групою оплати праці, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2018 № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" на підставі довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 27.07.2018 № 15 у порядку визначеному п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 90% заробітної плати. Позивач звертавсь до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України та із зміною мінімальної заробітної плати, на яку отримав відмову в перерахунку. Вважає, що відповідач порушує його право на перерахунок пенсії.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. Зазначає, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Чинним законодавством з 15.12.2015 не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав і порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу". На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято. Також зазначив, що відмова у перерахунку пенсії призведе до зменшення розміру пенсії позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону Україну "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою, в якій просив перевести його з 01.08.2018 із загальної пенсії на пенсію за віком, яка була призначена відповідно до Закону Україну "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 в розмірі 90 відсотків заробітної плати, виходячи із розміру посадового окладу 9000 грн. у зв'язку із затвердженням Кабінетом Міністрів України нової схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2018 році.
Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області рішенням від 13.03.2019 позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Вказав, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії після набрання чинності новим Законом України "Про державну службу", немає правових підстав для перерахунку. Вказано, що з 01.05.2016 набрав чинності новий Закон України №889-VІІІ "Про державну службу".
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
До 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993.
Відповідно до частин 2 та 5 статті 37 Закону №3723-XII, пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. (стаття 37-1 Закону №3723-XII (в редакції, чинній до 01.01.2015).
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції, чинній до 15.12.2015) також передбачено порядок перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
В подальшому Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, внесено зміни до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" і викладено цю норму у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Постановою Кабінету Міністрів України №1013, норми якої набрали чинності з 15.12.2015, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме, виключено пункт 4, що передбачав умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".
Таким чином, з 15.12.2015 питання щодо умов і порядку перерахунку пенсій державних службовців визначається Кабінетом Міністрів України. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено умов і механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015.
Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії лише в 09.08.2018 року, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015.
Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015, яка набрала чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016 Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням (як призначенням, так і перерахунком) державних службовців. При цьому, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб?єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015, який набув чинності з 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким не передбачено перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар