Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/677/19
Провадження № 3/670/362/19
16 вересня 2019 року смт. Віньківці
Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Волкова О.М.
з участю секретаря Сікорської В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці матеріали адміністративної справи, що надійшла із Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого на посаді майстра філії «Віньковецький райавтодор»,
за ч. 4 ст. 140 КУпАП,
На розгляд Віньковецького районного суду надійшов адміністративний протокол щодо ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Згідно змісту протоколу серії БД № 027329 від 27.08.2019 року, ОСОБА_1 25.08.2019 року о 10.20 год. являючись посадовою особою, яка згідно наказу № 5-ГД від 06.02.2018 року, виданого філією «Віньковецький райавтодор» несе відповідальність за утримання автомобільних доріг, не виконав свої обов'язки, внаслідок чого сталась ДТП, під час якого автомобіль Пежо отримав механічні пошкодження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, пояснивши, що він закріплений за дорогами у Віньковецькому районі, в тому числі Хмельницький-Віньківці-Дашківці, але їх ремонт, в тому числі усунення ямковості здійснюється згідно рознарядки та після виділення коштів із «Хмельницький облавтодор».
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як встановлено Кодексом України про адміністративні правопорушення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, притягуються особи, які здійснили порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Тобто, за цією статтею КУпАП може бути притягненою до відповідальності лише службова або посадова особа, до кола повноважень якої входить дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд та вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху або відновлення безпечних умов для руху.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення -- це офіційний документ, який відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Всупереч цим вимогам Закону, у складеному щодо ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення не викладена об'єктивна та суб'єктивна сторона вказаного складу правопорушення, не сформульовано обвинувачення відповідно до диспозиції ч. 4 ст. 140 КУпАП, суть вчиненого правопорушення виписано так, що незрозуміло, в чому конкретно полягає допущене ним порушення вимог щодо утримання автомобільних доріг та яких конкретно, а посилання на допущені порушення не розкриває суті конкретного порушення, яке ставиться у вину, чим порушується його право на захист.
Крім цього, судом встановлено, що ч. 4 ст. 140 КУпАП є бланкетною нормою, яка відсилає до відповідних нормативно-правових актів, що стосуються правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд.
Оскільки ОСОБА_1 пред'явлено неконкретне обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення,чим грубо порушено його законні права та інтереси, зокрема право на захист, орган поліції допустив істотну неповноту та однобічність дослідження обставин та оформлення матеріалів справи,які не можуть бути усунуті при судовому розгляді справи, та суд позбавлений можливості усунути названі протиріччя, справа підлягає направленню для належного оформлення до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 278, ст. 283 КУпАП, --
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП повернути до Віньковецького ВнП Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Волкова