Справа № 320/6548/18
про залишення апеляційної скарги без руху
16 вересня 2019 року м. Київ
Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Ключкович В.Ю., перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням, Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області подало вперше апеляційну скаргу 12.03.2019, яка була ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2019 залишена без руху у зв'язку з несплатою судового збору у розмірі 1762, 00 грн.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2019 апеляційну скаргу повернуто скаржнику.
22.08.2019 Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області подало повторно апеляційну скаргу, сплативши судовий збір у розмірі 13470, 54 грн. (згідно платіжного доручення №2358 від 23.04.2019).
Перевіривши апеляційну скаргу, суд вважає, що вона не може бути прийнята до апеляційного провадження та підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку. Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження, якщо скаржником у строк , визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційного оскарження визнані судом неповажними.
Як вбачається з матеріалів справи, копію оскаржуваного рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області отримало 28.02.2019 (що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, ас. 251, т.1), тобто, останнім днем для подання апеляційної скарги на таке рішення фактично є 30.03.2019.
Звертаючись до суду апеляційної інстанції повторно з апеляційною скаргою від 22.08.2019 (що підтверджується відбитком штемпеля на конверті з ШКІ 0315122397069), тобто з пропуском 30-денного строку на оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року, який відраховується з дня отримання копії такого рішення, апелянт до апеляційної скарги додає клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, у якому зазначає, що первинна апеляційна скарга подана в межах строку на її подання, однак, скаржник був позбавлений можливості сплатити судовий збір, у зв'язку з відсутністю коштів на відповідних рахунках у зв'язку з безспірним списанням коштів, а наразі такий судовий збір сплачено, а тому пропуск такого строку стався з поважних причин.
Розглянувши доводи такого клопотання, колегія суддів приходить висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Суд апеляційної інстанції наголошує, що відсутність у суб'єкта владних повноважень коштів на сплату судового збору не є поважною причиною пропуску строку на апеляційне оскарження.
Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 13.11.2018 у справі 804/958/17, від 17.10.2018 у справі № 808/2282/15, від 01.10.2018 у справі № 813/4076/15, від 20.04.2018 у справі № 822/2337/17, від 17.10.2018 у справі № 810/1802/17, від 02.10.2018 у справі № 805/3544/17-а та, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, є обов'язковими для колегії суддів при розгляді вищевказаного клопотання апелянта.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що з 16 березня 2018 року набули чинності зміни до п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - Порядок), відповідно до яких зупинення операцій по рахунках органами Державного казначейства України не є перешкодою для проведення такого платежу, як сплата судового збору.
Так, у відповідності до п. 25 Порядку безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку, крім платежів: за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України; із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору; за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв; з рахунків із спеціальним режимом використання; за рахунок позик/грантів за міжнародними договорами; у випадку, встановленому абзацом другим пункту 30 цього Порядку.
Таким чином, починаючи із 16 березня 2018 року Головне управління ДФС у Київській області має можливість сплачувати судовий збір навіть у разі зупинення операцій на рахунках відповідно до листів органів Державної казначейської служби України.
Також, суд зазначає, що апелянт у клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження не наводить жодних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, які б могли бути розцінені судом як поважні, тобто такі, які об'єктивно зумовили зволікання апелянта із поданням належним чином оформленої апеляційної скарги, зокрема, вже після того, як Головним управлінням ДФС у Київській області було сплачено судовий збір за подання такої апеляційної скарги (згідно платіжного доручення №2358 судовий збір у розмірі 13470, 54 грн. (що перевищує розмір судового збору, визначений судом в ухвалі Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.04.2019) було сплачено ще 23.04.2019, а з апеляційною скаргою скаржник звернувся лише через чотири місяці після сплати судового збору - 22.08.2019).
Відтак, оскільки апеляційна скарга подана до Шостого апеляційного адміністративного суду 22.08.2019, тобто з пропуском 30-ти денного строку на апеляційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року (останнім днем для звернення до суду з апеляційною скаргою, фактично, є 30.03.2019), та апелянтом не подано заяву про поновлення строку, у якій би було вказано обставини, які підтверджували б поважність пропуску строку для подачі апеляційної скарги, це є перешкодою в прийнятті апеляційної скарги Головного управління ДФС у Київській області до провадження суду апеляційної інстанції, та у відповідності до ч. 3 ст. 298 КАС України апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, а апелянту необхідно надати строк для усунення недоліків.
Керуючись ч.3 ст. 298, п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України, суд -
У задоволенні клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019 року відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без руху.
Роз'яснити апелянту, що протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку у якій вказати інші підстави для поновлення строку.
У разі неусунення недоліків у вищезазначений строк, до апеляційної скарги будуть застосовані наслідки визначені п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя В.Ю. Ключкович