вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
"05" липня 2019 р. Справа №370/405/19
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Косенко А.В., розглянувши у приміщенні суду у смт Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення до бюджету надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області (далі - Управління, позивач) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , (далі - відповідач), про повернення до бюджету надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в якому вказав, що 10.08.2017 року управлінням було отримано від ОСОБА_1 заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.08.2017 р. та інші документи необхідні для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі наданих документів 14.08.2017 року відповідачу було призначено державну допомогу із 01.08.2017 р. по 28.12.2017 р. в сумі 817,45 грн. та із 29.12.2017 р. по 31.01.2018 р. в сумі 1067,45 грн. щомісячно.
Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір соціальної допомоги із 01.12.2017 р. по 28.12.2017 р. - 989,03 грн. та із 29.12.2017 р. по 31.01.2018 р. - 1239,03 грн.
В подальшому Управлінням при перевірці достовірності наданої відповідачем інформації щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, встановлено, що дитина відповідачки із 26.07.2017 р. знаходиться на повному державному утриманні у Військовому інституті телекомунікацій. Про вказаний факт відповідач під час звернення до позивача щодо призначення допомоги не повідомила.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі-Порядок № 250) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні (пункт 6 Порядку № 250).
На підставі вищезазначеного обсяг надміру виплачених коштів, які виникли та підлягають поверненню до державного бюджету склав 5522 гривень 06 копійки. Відповідачем було повернуто частину суми, яка підлягала поверненню до державного бюджету та на сьогоднішній день сума, що підлягає стягненню з Відповідача складає 3522 гривні 06 копійки, яку позивач і просить стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 04.03.2019 року позовну заяву Управління прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи постановлено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи. Встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і відповідності до вимог ст. 178 ЦПК України.
Копію ухвали суду від 04.03.2019 року та позовну заяву з додатками відповідач отримала 29.05.2019 року, поштове відправлення (№0800104578663). У встановлений судом строк відзиву на позов не подала, заперечень щодо викладених Управлінням обставин і доказів на їх підтвердження не надала.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
10.08.2017 року ОСОБА_1 подала до управління заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.08.2017 р. та інші документи необхідні для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с. 4-8).
14.08.2017 р. на підставі наданих документів відповідачу було призначено державну допомогу із 01.08.2017 р. по 28.12.2017 р. в сумі 817,45 грн. та із 29.12.2017 р. по 31.01.2018 р. в сумі 1067,45 грн. щомісячно (а.с. 9).
На підставі Розпорядження від 21.11.2017 р. Управлінням було здійснено перерахунок та установлено розмір соціальної допомоги із 01.12.2017 р. по 28.12.2017 р. - 989,03 грн. та із 29.12.2017 р. по 31.01.2018 р. - 1239,03 грн. (а.с. 10, 11).
Головний державний соціальний інспектор згідно Положення про головного державного інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року № 1091, Положення про відділ державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Макарівської райдержадміністрацїї, посадової інструкції головного спеціаліста-державного соціального інспектора відділу державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Макарівської райдержадміністрації, затвердженої 08.06.2016 року № 15-к перевіряє достовірність та повноту інформації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.
На підставі перевірки, 03.04.2018 р. Управлінням складено Акт, яким було встановлено, що ОСОБА_2 (дитина Відповідачки) із 26 липня 2017 року знаходиться на повному державному утриманні у Військовому інституті телекомунікацій (а.с. 12, 14). Про вищезазначений факт Відповідач під час вищезазначеного звернення до Управління не повідомила.
Згідно розрахунку позивача обсяг надміру виплачених коштів, які виникли та підлягають поверненню до державного бюджету склав 5522 гривень 06 копійки (а.с. 13). Відповідачем було повернуто частину суми, яка підлягала поверненню до державного бюджету та на сьогоднішній день сума, що підлягає стягненню з Відповідача складає 3522 гривні 06 копійки.
Якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку (п. 28 Порядку).
Вирішуючи вимоги за позовом, суд керується наступним.
Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі-Закон).
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі-Порядок № 250) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні (пункт 6 Порядку № 250).
Відповідно до пункту 49 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначили та виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги визначена ст. 22 вказаного вище Закону, відповідно до якої суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Аналогічна норма міститься і п. 49 Порядку.
Згідно ч. 3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідачем подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, розмір яких залишився не відшкодований складає 3522,06 грн., (відповідно до розрахунку позивача, який суд визнає обґрунтованим), які слід стягнути з відповідача.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у виді судового збору у розмірі 1921 грн., сплату яких судом було відстрочено до ухвалення рішення у справі, слід стягнути з відповідача в дохід держави.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 247, 265, 354-355 ЦПК України суд,
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення до бюджету надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави в особі Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області 3522,06 грн. - надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави (отримувач коштів УК у Мак. р-ні/смт Макарiв/ 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007165, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31216206010385, код класифікації доходів бюджету 22030101) 1921,00 грн., судових витрат.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому ст.ст. 354-355 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 05.07.2019 року.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Макарівської районної державної адміністрації Київської області - адреса: 08001, смт Макарів Київської області, провулок Гетьманський, 2, код ЄДРПОУ 03193459)
ОСОБА_1 : адреса - АДРЕСА_1 8, РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя А.В. Косенко