Справа № 367/3950/19
Провадження №3/367/1600/2019
Іменем України
11 вересня 2019 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Кафтанов В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідент. номер НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого депутатом Гостомельської селищної ради;
за ч. 2 ст.172-6 КУпАП,-
Згідно з даними протоколів від 14.05.2019 року, ОСОБА_1 будучи депутатом Ірпінської міської ради VII скликання, не подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані після отримання доходу від продажу квартир.
Прокурор Книгиницька 3.О ОСОБА_2 просила застосувати привід до ОСОБА_1 та заперечувала проти закриття провадження за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився з невідомих суду причин, про причини неявки не повідомив.
Так, ОСОБА_1 відповідно до протоколу № 17 від 30.10.2015 року, безперервного засідання Гостомельської селищної виборчої комісії Київської області Мамчура С.О. обрано в одномандатному виборчому округу № 11 депутатом Гостомельської селищної ради.
Відповідно до рішення № 01-01-VII від 02.11.2015 року за Гостомельської селищної ради Київської області «Про результати виборів депутатів VII скликання Гостомельської селищної ради та Гостомельського селищного голови за ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Гостомельської селищної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до пункту 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до абз. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності до ч. 1 ст. 65 Закону за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону Національне агентство з питань запобігання корупції (далі НАЗК) з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти, які згідно з ч. 5 ст. 12 Закону підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Згідно з ч. 2 ст. 52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів працездатних осіб, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це НАЗК. Зазначена інформація вноситься до Реєстру та оприлюднюється на офіційному веб-сайті НАЗК.
Рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зі змінами, внесеними рішенням НАЗК від 18.08.2016 року № 1) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап - з 00 год. 00 хв. 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
2) другий етап - з 00 год. 00 хв. 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстру), затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог та форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом, був зобов'язаний з 01.01.2017 року у десятиденний строку разі суттєвої зміни у майновому стані, а саме отримання доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року письмово повідомити про це НАЗК.
Встановлено, що 05.09.2017 року в м. Ірпені Київської області між ОСОБА_1 (обдарований) та ОСОБА_3 (дарувальник) укладено договір дарування об'єкту нерухомого майна квартири загальною площею 59,3 кв. м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
За цим договором обдарований набув нерухоме майно оціночна вартість якого склала 180 000 грн. 00 коп. Вказаний договір 05.09.2017 року посвідчено приватним нотаріусом Ірпінського нотаріального округу Київської області та зареєстровано в реєстрі за № 2266.
Також, 05.09.2017 року в м. Ірпені Київської області між ОСОБА_1 (обдарований) та ОСОБА_3 (дарувальник) укладено договір дарування об'єкту нерухомого майна квартири загальною площею 75,0 кв. м., що розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
За цим договором обдарований набув нерухоме майно оціночна вартість якого склала 200 000 грн. 00 коп. Вказаний договір 05.09.2017 року посвідчено приватним нотаріусом Ірпінського нотаріального округу Київської області та зареєстровано в реєстрі за № 2267.
Також, 05.09.2017 року в м. Ірпені Київської області між ОСОБА_1 (обдарований) та ОСОБА_3 (дарувальник) укладено договір дарування об'єкту нерухомого майна квартири загальною площею 38,9 кв. м., що розташована за адресою: АДРЕСА_4 .
За цим договором обдарований набув нерухоме майно оціночна вартість якого склала 150 000 грн. 00 коп. Вказаний договір 05.09.2017 року посвідчено приватним нотаріусом Ірпінського міського нотаріального округу Київської області та зареєстровано в реєстрі за № 2268.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік» визначено прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом 01 січня 2017 року в сумі 1600 грн.
Отже, відповідальність за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП настає за умови неповідомлення або несвоєчасне повідомлення у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, тобто перевищує суму (1600 х 50 = 80 000) 80 000 гривень.
Таким чином, ОСОБА_1 набувши майно на суму 530 000 грн. 00 коп., що становить 331,25 прожиткових мінімумів працездатних осіб, установлених на 01 січня 2017 року, що потребує здійснення додаткових заходів фінансового контролю, передбачених ч. 2 ст. 52 Закону, тому у нього виник обов'язок, передбачений цією нормою, а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна письмово повідомити про суттєві зміни в майновому стані НАЗК. Зазначена інформація вноситься до Реєстру та оприлюднюється на офіційному веб-сайті НАЗК.
Відповідно до положень статей 251 - 253 Цивільного кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, що має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок повідомити НАЗК про суттєві зміни в майновому стані упродовж періоду з 00 год. 00 хв. 06.09.2017 року по 23 год. 59 хв. 15.09.2017 року.
16.09.2017 року в 00 год. 00 хв. ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений ч. 2 ст. 52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни в майновому стані.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи обізнаним щодо вимог Закону, усвідомлюючи обов'язок повідомляти у десятиденний термін про суттєві зміни у майновому стані, несвоєчасно повідомив про суттєві зміни у майновому стані, а саме з приводу придбання майна, квартир оціночна вартість яких склала 530 000 грн. 00 коп.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті (https://portal.nazk.gov.ua), повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, які виникли у зв'язку з придбанням майна, квартири згідно договору дарування, ОСОБА_1 не повідомив взагалі.
З приводу не повідомлення НАЗК про суттєві зміни у майновому стані які виникли в зв'язку з придбання квартир за адресою: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_5 , ОСОБА_1 в телефонній розмові відмовився прибути до УЗЕ в Київській області ДЗЕ НП України, для надання пояснень.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи депутатом Гостомельської селищної ради Київської області, являючись відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 даного Закону, пункту 1 рішення НАЗК від 10.06.2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та пункту 6 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, не повідомив про суттєві зміни у майновому стані, які виникли у зв'язку з придбанням об'єкту нерухомого майна (квартир) 05.09.2017 згідно договорів дарування оціночна вартість яких склала 530 000 грн. 00 коп., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення № 677, 678, 679 (а.с. 1), днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП є 14.05.2019 року.
З урахуванням того, що на момент розгляду протоколу тримісячні строки накладення адміністративного стягнення минули, то адміністративне провадження підлягає закриттю на підставі ч. 3 ст. 38 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, суд вважає, що провадження по даній справі необхідно закрити, оскільки на момент розгляду справи закінчилися строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 38 КУпАП.
Суд враховує науково-консультативний висновок науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України про те, що під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
Керуючись ст.ст. 38, 247, 284 КУпАП,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 172-6 КУпАП на підставі ч. 3 ст. 38 КУпАП провадження по справі закрити, у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В.В. Кафтанов