про відмову в ухваленні додаткового судового рішення
16 вересня 2019 рокуЛьвів№ 857/3573/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді- Мікули О.І.,
суддів - Качмара В. Я., Курильця А. Р.,
з участю секретаря судового засідання - Михальська М. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду заяву Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про ухвалення додаткового судового рішення у справі за апеляційними скаргами Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невнесення (невключення) його у списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та ненадання відповідного списку ГУ МВС України у Львівській області з метою здійснення перерахунку та виплати пенсії за вказаний період та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області внести (включити) його у вказані списки та надати відповідний список ГУ МВС України у Львівській області з метою виготовлення довідки про грошове забезпечення, здійснення перерахунку та виплати пенсії за вказаний період; зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виготовити довідку про його грошове забезпечення та надати її Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати йому пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії на підставі наданої довідки про грошове забезпечення від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року, яка не оскаржувалася в апеляційному порядку, залишено без розгляду позовну заяву в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої довідки про грошове забезпечення від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невнесення (невключення) Мачити Адама Адамовича у списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та ненадання відповідного списку ГУ МВС України у Львівській області з метою здійснення перерахунку та виплати пенсії за вказаний період. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області внести (включити) ОСОБА_1 у списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та надати відповідний список ГУ МВС України у Львівській області з метою виготовлення довідки про грошове забезпечення, здійснення перерахунку та виплати пенсії за вказаний період. Зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виготовити довідку про грошове забезпечення для ОСОБА_1 та надати її Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідачі оскаржили його в апеляційному порядку.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2019 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення; апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області задоволено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №130/6266/18 в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виготовити довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 та надати її Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку і виплати йому пенсії та стягнення судового збору з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області скасовано, та прийнято постанову, якою в задоволенні позову в цій частині відмовлено. У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №130/6266/18 залишено без змін.
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області подало заяву про ухвалення додаткового судового рішення, мотивовану тим, що судом апеляційної інстанції у постанові від 20 червня 2019 року у справі №130/6266/18 не розподілено судовий збір оплачений апелянтом за подання апеляційної скарги у розмірі 1057,20 грн. Враховуючи наведене, просить винести додаткове рішення, яким вирішити питання щодо судових витрат.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи у відсутності учасників справи за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Відповідно до положень ч.4 ст.229 КАС України фіксація судового розгляду технічними засобами не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви, колегія суддів вважає, що вищевказана заява про ухвалення додаткового рішення не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з п.3 ч.1, ч.3 ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Заявник - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно п.1 ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Тобто, з врахуванням у спірних правовідносинах аналогії закону суб'єкту владних повноважень не можуть компенсуватися витрати на сплату судового збору, правову допомогу, витрати, пов'язані із прибуттям до суду, та інші судові витрати, крім зазначених вище витрат на доказування, оскільки суб'єкт владних повноважень повинен нести усі ризики, пов'язані з прийняттям ним рішень, вчиненням дій чи допущенням бездіяльності, у тому числі необхідність відстоювати правомірність своєї поведінки в адміністративному суді.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних відносинах із владою.
Таким чином, судові витрати у виді судового збору суб'єкту владних повноважень поверненню не підлягають.
Враховуючи ту обставину, що Головним управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, не здійснювались, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
З врахуванням наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про ухвалення додаткового рішення в частині розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст.139, 229, 252, 321, 325 КАС України, суд,-
У задоволенні заяви Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про ухвалення додаткового рішення у справі №857/3573/19 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О. І. Мікула
судді В. Я. Качмар
А. Р. Курилець
Повне судове рішення складено 16 вересня 2019 року.