Справа № 285/3288/19
провадження № 2-а/0285/67/19
16 вересня 2019 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Коцюба О.М., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - державного виконавця Новоград-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження та постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №59913902 від 28.08.2019 року,
Позивач 13.09.2019 року звернувся до Новоград-Волинського міськрайонного суду як адміністративного суду з вказаним позовом та просив скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження та постанови про стягнення витрат виконавчого провадження ВП №59913902 від 28.08.2019 року.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
Відповідно до положень ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Одночасно у положеннях ст. 20 КАС України розмежована предметна юрисдикція між місцевими загальними судами та окружними адміністративними судами як адміністративними судами.
Суд погоджується з позицією позивача, що вказану справу слід розглядати адміністративним судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, однак вказані вимоги не належать до предметної юрисдикції Новоград-Волинського міськрайонного суду як адміністративного суду.
Оскаржувані дії відповідача не підпадають під ч. 1 ст. 20 КАС України.
Тому, враховуючи положення ч. 2 ст. 20 КАС України, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 ст. 20 КАС України, суд приходить до висновку, що дана справа підсудна Житомирському окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Нормами КАС України питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд іншого суду, якщо при поданні позову до суду було порушено предметну юрисдикцію, не врегульовано, тому суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону і при передачі даної справи до Житомирського окружного адміністративного суду керуватися положеннями ст. 29 КАС України, якими визначено підстави і порядок передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого при порушенні територіальної юрисдикції (підсудності).
Оскільки дана справа відноситься до предметної юрисдикції Житомирського окружного адміністративного суду, суд вважає за необхідне передати цю справу на розгляд вказаному суду відповідно до вимог предметної підсудності.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 20, 29 КАС України, суд
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 - державного виконавця Новоград-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження та постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №59913902 від 28.08.2019 року передати до Житомирського окружного адміністративного суду (вул. Мала Бердичівська АДРЕСА_1 23, Житомир, АДРЕСА_2 ).
Ухвала може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 15 днів з дня її винесення.
Дата підписання ухвали 16.09.2019 року.
Суддя: О.М. Коцюба