Рішення від 12.09.2019 по справі 640/20227/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12 вересня 2019 року № 640/20227/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доЛіквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві

прозобов'язання вчинити дії

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві, у якому просив суд:

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в м. Києві невідкладно виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням всіх складових грошового забезпечення (основних та додаткових видів) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 та від 07 листопада 2007 року №1294 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням капітана поліції - 1800,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 1935,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби (100%) - 6235,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48,2%) - 3005,27 грн.; премія (17,5%) - 2708,17 грн., з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що премії, винагороди, допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які були включені до складу грошового забезпечення позивача при визначенні розміру його пенсії з моменту її призначення.

Відповідач у встановлений строк надав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських», з метою впорядкування структури і умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 «Про Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 29 квітня 2016 року №669/28799.

Надбавки та доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2015 року №1294 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2015 року №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» до перерахунку пенсій не включаються.

Позивач надав відповідь на відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З грудня 2005 року ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років.

Позивачу призначено пенсію у відповідності до грошового утримання за постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яке визначено у грошовому атестаті №43 від 09 грудня 2013 року.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2008 року №45, ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку №34442 від 22 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, копію якої за запитом позивача направлено, також, і на його адресу.

Як вбачається з матеріалів справи, для перерахунку пенсії позивачу в довідку №34442 від 22 березня 2018 року не включено всі складові грошового забезпечення позивача, зокрема надбавку до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань (48,2%), надбавку за специфічні умови проходження служби (100%) та щомісячну премію (17,5%).

З такою позицією відповідача позивач не погодився, вважаючи її такою, що звужує його права і законні інтереси, тому звернувся із адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з даними Головного управління Національної поліції у м. Києві, виплата надбавок, які отримував позивач в свій час при проходженні служби в міліції, у грудні 2015 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції у м. Києві не здійснювались.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань та надбавка до посадового окладу за специфічні умови проходження служби, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі №Пз/9901/1/18.

У даному рішенні Верховний Суд зауважив, зокрема, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у видачі довідки з включенням до складу грошового забезпечення позивача надбавку до посадового окладу за виконання особливо важливих завдань (48,2%), надбавку за специфічні умови проходження служби (100%) та щомісячну премію (17,5%), що фактично не виплачувались поліцейським за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Щодо посилань позивача на скасування деяких положень постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, суд зазначає наступне.

Постанова Кабінету Міністрів України №130 від 21 лютого 2018 року визначає саме порядок проведення перерахунку, а не є підставою для проведення такого перерахунку особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В той же час, підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 є прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), як судом вже зазначалось.

Таким чином, посилання позивача на скасування деяких пунктів постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року не спростовують доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а відтак відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач виконав покладений на нього обов'язок.

Керуючись статтями 2, 72-77, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві в повному обсязі.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко