11 вересня 2019 рокум. Ужгород№ 260/289/19
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача з невиконання рішення суду по справі № 260/289/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Управління МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Закарпатській області про визнання протиправними і незаконними дій УМВС України в Закарпатській області (в особі ліквідаційної комісії) щодо не направлення до Пенсійного фонду України в Закарпатській області та позивачу належним чином посвідчених відомостей (наказу) про встановлення нової вислуги років і нового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача їх вчинити.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії щодо не урахування у вислугу років ОСОБА_1 періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015. Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії обчислити ОСОБА_1 вислугу років для призначення пенсії з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015. Та стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 08592170) судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
За результатами апеляційного перегляду вказаного рішення, постановою суду апеляційної інстанції від 18 липня 2019 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду залишено без змін та 18 липня 2019 року рішення набрало законної сили.
05 вересня 2019 року до Закарпатського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява в порядку ст.383 КАС України, відповідно до якої позивач просить:
1) визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ МВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії щодо виготовлення та направлення на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2019, по справі №260/289/19, довідки №1543/106/05/2-2019 від 31.07.2019 про вислугу років для призначення пенсії без урахування періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015.
2) зобов'язати відповідача Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2019, по справі №260/289/19 виготовити та надати позивачу наказ /довідку/ про встановлення вислуги років для призначення пенсії станом на 06.11.2015 року у календарному та пільговому обчисленні з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015, яка станом на 06.11.2015 у календарному обчисленні складає - 29 років 04 міс. 17 днів, у пільговому обчисленні складає - 30 років 04 міс.10 днів.
3) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі голови Ліквідаційної комісії подати до суду у десятиденний строк звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 по справі № 260/289/19.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 4 ст. 383 КАС України, заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
Враховуючи приписи ч.5 ст.383 КАС України, заяву розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши обставини щодо виконання рішення суду у цій справі та наявності підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача у порядку визначеному ст.383 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення цієї заяви, виходячи з такого.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
За змістом частини 1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Із зазначено вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.
Відповідно до ч. 1 ст.383 КАС України особа - позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 6 ст.383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Положенням ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Частиною 5 ст.249 Кодексу адміністративного судочинства України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
З системного аналізу вищезазначених норм права вбачається, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст.383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Як встановлено судом, Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 №260/289/19 видано довідку від 31.07.2019 року №1543/106/05/2-2019 згідно якої вислуга років для призначення пенсії ОСОБА_1 станом на 25.12.2008 у календарному обчисленні склала - 22 роки 09 місяців 12 днів ( з яких 01 рік 10 місяців 29 днів - зарахований час навчання у Харківському юридичному інституті), у пільговому обчисленні - 23 роки 09 місяців 05 днів. Та вказано, що стаж його державної служби за період роботи з 01.04.2009 до 06.11.2015 складав 06 років 07 місяців 05 днів.
Судом встановлено, що 15.08.2019 Закарпатським окружним адміністративним судом по справі №260/289/19 позивачу видано виконавчий лист №260/289/19/2019 від 14.08.2019, за яким 16.08.2019 року відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №59832118 із зобов'язанням боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
На зазначену постанову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії до виконавчої служби направило вищезгадану довідку за №1543/106/05/2-2019 від 31.07.2019.
Враховуючи що довідка від 31.07.2019 не містить повного нового розміру вислуги років (з врахуванням рішення суду), з метою відновлення порушених прав стягувача, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області боржнику направлена вимога виконавця від 21.08.2019 №5-1824/59832118, якою боржника зобов'язано виконати рішення суду в строк до 28.08.2019.
Листом від 28.08.2019 представник боржника повідомив про те, що рішення суду виконане в повному обсязі і будь-яких інших розрахунків та обчислень із зазначенням порядку їх здійснення рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 не передбачено.
На підставі вказаного, позивач звернувся до суду 05.09.2019 року із заявою у порядку статті 383 КАС України.
Отже, як встановлено судом, відповідачем на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.04.2019 №260/289/19 видано довідку від 31.07.2019 року №1543/106/05/2-2019 згідно якої вислуга років для призначення пенсії ОСОБА_1 станом на 25.12.2008 у календарному обчисленні склала - 22 роки 09 місяців 12 днів ( з яких 01 рік 10 місяців 29 днів - зарахований час навчання у Харківському юридичному інституті), у пільговому обчисленні - 23 роки 09 місяців 05 днів. Окремо зазначено щодо стажу його державної служби за період роботи з 01.04.2009 до 06.11.2015, який складав 06 років 07 місяців 05 днів (а.с.130). Тобто відповідачем зазначено загальну вислугу років у календарному та пільговому обчисленні обчислену аналогічно наказу від 08.01.2013 №2о/с, виданого позивачеві до звернення з адміністративним позовом (а.с.20). Окремо зазначено щодо стажу його державної служби за період роботи з 01.04.2009 до 06.11.2015, який складав 06 років 07 місяців 05 днів та, як вбачається з вказаної довідки, всупереч приписам статті 17Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та висновків наведених судом у рішенні від 03.04.2019 року №260/289/19, такий стаж не зараховано до вислуги років позивача.
Суд вказує, що оскільки рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії обчислити ОСОБА_1 вислугу років для призначення пенсії з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015, відтак відповідачем протиправно не зазначено у довідці виданій на виконання рішення суду від 31.07.2019 року №1543/106/05/2-2019 загальний розмір вислуги років з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015.
На підставі викладеного суд констатує, що оскільки рішенням суду від 03.04.2019 року встановлено, що на позивача поширюються норми визначені статтею 1-2 Закону України №2262-ХІІ, відтак відповідачем порушено приписи частини другої статті 17 Закону України №2262-ХІІ, відповідно до якої до вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статті 1-2 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Враховуючи викладене, а також той факт, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року у справі №260/289/19 набуло законної сили та є обов'язковим до виконання, заяву ОСОБА_1 , подану в порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає обґрунтованою та така підлягає до задоволення. Суд вважає необхідним встановити Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській строк у продовж 10-ти календарних днів з дня отримання ухвали для надання довідки з обчисленням ОСОБА_1 вислуги років для призначення пенсії з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015.
Додатково слід зазначити, що перевірка достовірності обчислення вислуги років для призначення пенсії покладено на органи Пенсійного фонду України.
Керуючись ст.ст. 249, 252, 256, 294, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 подану в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача з невиконання рішення суду по справі № 260/289/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії у продовж 10-ти календарних днів з дня отримання окремої ухвали обчислити ОСОБА_1 вислугу років для призначення пенсії з урахуванням періоду проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах державної служби з 01.04.2009 по 06.11.2015.
Надіслати окрему ухвалу на адресу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли невиконанню рішення суду від 03.04.2019 у справі №260/289/19.
Про вжиті заходи повідомити Закарпатський окружний адміністративний суд не пізніше десяти календарних днів з дня отримання окремої ухвали.
Попередити Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, що невиконання або недобросовісне виконання рішення суду тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.Ю. Дору