15 травня 2019 року Справа № 0440/7039/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу №0440/7039/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, в якому позивач (в т.ч. з урахуванням уточненої позовної заяви) просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Дніпропетровської області щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , деяких складових, яка надана до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області;
зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Дніпропетровської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку відносно, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про розмір грошового забезпечення з зазначенням таких складових: посадового окладу - 5900 грн.; окладу за спеціальне звання - 2000 грн.; 50% (посадовий оклад та оклад за звання) надбавка за вислугу років; 50% надбавка за особливі умови; 100% надбавка до окладу; 30% надбавка за безперервну службу; 33,3% премія; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; матеріальної допомоги на оздоровлення, а також із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і не враховувати норми постанов Кабінету міністрів України, які порушують право ОСОБА_1 на законний перерахунок пенсії та мають зворотню дію в часі.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 0440/7039/18.
Подана ОСОБА_1 позовна заява не відповідала вимогам ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, тому ухвалою суду від 21.09.2018 р. була залишена без руху, з встановленням позивачу терміну для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної зави без руху.
На виконання ухвали суду від 21.09.2018р. позивач виправив вказані недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2018р. відкрито провадження по справі №0440/7039/18 за вищезазначеним позовом та ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження згідно ч. 2 ст. 257 та ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України у письмовому провадженні. Крім того, даною ухвалою суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та зобов'язав відповідача та третю особу надати до суду докази.
Ухвалою від 09.11.2018р. судом визнано типовою адміністративну справу №0440/7039/18 та зупинено провадження у даній справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
12.03.2018р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв рішення по справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, яким у задоволенні даного позову відмовлено.
12.12.2018р. Великою палатою Верховного Суду винесено постанову по справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), якою апеляційні скарги - залишено без задоволення, а оскаржуване рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018р. - без змін.
Дане рішення оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 19.01.2019р.
Згідно із наявних у матеріалах справи довідок №80 від 13.02.2019р. та №158 від 08.05.2019р. суддя Барановський Р.А. у період з 02.01.2018р. по 13.02.2019р., а також у період з 14.02.2019р. по 23.04.2019р. - перебував у відпустці.
Ухвалою від 08.05.2019р. судом поновлено провадження по справі №0440/7039/18.
Згідно із статтею 126 Кодексу адміністративного судочинства України сторони були належним чином повідомлені про розгляд справи №0440/7039/18 у спрощеному провадженні з урахуванням положень статті 269 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . Позивач вказує, що з набранням чинності Законом України №900-VІІ від 23 грудня 2015 року, яким внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсіонери Міністерства внутрішніх справ України (МВС України) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських. У червні 2018 року після звернення до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області позивач дізнався про складові грошового забезпечення, які були включені відповідачем у спірну довідку і враховані під час перерахунку пенсії. Так, позивач дізнався, що у відповідну довідку не включено певні складові грошового забезпечення позивача та розмір виплачуваної позивачу премії зменшено. Позивач вважає, що у довідці для перерахунку пенсії повинні бути зазначені збільшені оклади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 та додаткові складові грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р.
Позиція Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області викладена у відзиві на позовну заяву та полягає у безпідставності та необґрунтованості позовних вимог. Так, відповідач зазначив, що позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» має право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. МВС України відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за №103 від 21.02.2018р. визначено порядок проведення перерахунку пенсій та обчислено середні розміри надбавок та премій за посадами, які доведено до ліквідаційних комісій УМВС в областях для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій (листи від 20.04.2017р. за вих. №5551/05/22-2017 та від 12.03.2018р. за вих. №3261/05/22-2018). Відповідно до вказаних вимог відповідачем сформовано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за №83/30144 від 26.03.2018р., до якої включено усі види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р., наказом МВС України №260 від 06.04.2016р., а також премія, яка визначена у середньому по займаній посаді. Відповідач зауважив, що зазначені позивачем у позові складові грошового забезпечення (зокрема, надбавка за особливі умови праці 50%, надбавка до окладу 100%, надбавка за безперервну службу 30%), з яких розраховувалась пенсія позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців за №1294 від 07.11.2007р., осіб рядового і начальницького складу», до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється та не передбачена постановами Кабінету Міністрів №988 від 11.11.2015р. та №260 від 06.04.2016р.
Окрім того, у відзиві на позов відповідач зауважив, що нарахування та виплата грошового забезпечення під час проходження служби ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста групи експертно-криміналістичного забезпечення роботи АНД районного відділу ДМУ НДЕКЦ при УМВС України в Дніпропетровській області здійснювалось безпосередньо НДЕКЦ при УМВС України в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області не має змоги виконати ухвали суду від 16.10.2018р. та надати до суду довідки про отримання ОСОБА_1 нарахувань грошового забезпечення у вигляді одноразової грошової допомоги при звільненні та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Дніпропетровській області.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України відображена у наданих до суду письмових поясненнях, в яких третя особа зазначає, що 21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка вступила в дію 01.03.2018р. Згідно із п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. встановлено провести з 1 січня 2016 року перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015р. При цьому, третьою особою зауважено, що територіальні органи Пенсійного фонду України не уповноважені визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась відповідна довідка.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
26.03.2018р. Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області видано довідку №83/30144 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з якої вбачається, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. та №103 від 21.02.2018р., , за прирівняною посадою поліцейського (п. 17.6 наказу МВС України №138 від 17.02.2017р.) «Старший інспектор з особливих доручень/ Апарат ГУНП» до займаної позивачем на день звільнення зі служби посади «Головний спеціаліст групи експертно-криміналістичного забезпечення роботи АНД районного відділу ДМУ НДЕКЦ при УМВС України в Дніпропетровську» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року становить: посадовий оклад - 2700, 00 грн., оклад за звання «майор поліції» - 2000, 00 грн., надбавка за стаж служби 25% від суми посадового окладу - 1175, 00 грн., премія 2,84 % - 166, 85 грн., а всього - 6041, 85 грн.
Не погодившись із вищезазначеними розрахунками спірної довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2262-ХІІ).
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07.11.2015р. набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015р. (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29.12.2015р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23.12.2015р. (далі - Закон №900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України у постанові «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2018р., яка набрала чинності 02.12.2015р. (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини 2 статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016р.
Відповідно до пункту 2 Постанови №988 - виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.
На виконання вимог статті 94 Закону №580-VIII та постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 04.04.2016р. видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Наказ №260).
Пунктом 2 Наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016р.) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015р.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. (далі - Порядок №45).
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.
Відповідно до абзаців 1-6 пункту 5 Порядку №45 - для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку №45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08.11.2005р. у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) Європейський суд з прав людини дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою №988 та наказом №260, чинним законодавством України, а саме - постановою №1294 та наказом МВС України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» №499 від 31.12.2007р., було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
У відповідності до листа МВС України «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» за вих. №5551/05/22-2017 від 20.04.2017р. - головам ліквідаційних комісій ГУ МВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, а листом «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» за вих. №3261/05/22-2018 від 12.03.2018р. до відповідача було доведено інформацію про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року.
Натомість, відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:
1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Наказу №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Наказу №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
З огляду на вищевказане слід дійти висновку про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та відповідно до вимог абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку №45.
Відтак, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась, а премія підлягає включенню у вказану довідку у визначеному у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12.12.2018р. у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, яку отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, була скасована та не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення.
У постанові від 12.12.2018р. у справі №802/2196/17-а Велика Палата Верховного Суду також вказала, що при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати, чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
З цього приводу судом встановлено, що у виданій відповідачем довідці №83/30144 від 26.03.2018р. про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) вказано середній розмір премії за січень 2016 року, який становить 2,84%.
Вказане підтверджується і додатком до листа МВС України за вих. №3261/05/22-2018 від 12.03.2018р., роздруківка частини якого наявна у матеріалах справи із зазначенням сітки посадових окладів працівників апарату головних управлінь Національної поліції та відсотків середніх розмірів премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року.
В силу норм ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Слід зауважити, що дана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення таких виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань та на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» за №393 від 17.07.1992р. (далі - Порядок №393) - пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Аналізуючи вищенаведені норми Закону №2262-ХІІ та Порядку під час розгляду схожої адміністративної справи за участю сторін пенсіонера-військовослужбовця та органу Пенсійного фонду України, Велика Палата Верховного Суду дійшла наступних правових висновків (постанова від 06.02.2019р. у справі №522/2738/17): Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Саме до таких висновків дійшов Верховний Суд під час розгляду справ №431/4088/16 і №345/2920/17 за участю пенсіонерів-колишніх працівників органів внутрішніх справ (постанови від 28.03.2019р. та від 02.04.2019р.).
Крім того, у тексті іншої постанови від 20.02.2018р. у справі №286/2987/16-а Верховний Суд дійшов висновку, що з аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Таким чином, враховуючи встановлені у справі обставини та беручи до уваги наведені вище правові позиції Верховного Суду (зокрема, щодо правого застосування ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ), що в силу припису ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного суду України є обов'язковими для суду при вирішенні даної справи, суд вважає доводи позивача про наявність підстав для включення до грошового забезпечення, з якого йому була обчислена пенсія по інвалідності, отриманих ним матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, виплата яких здійснювалася не щомісячно, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, адже вказані виплати не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Що стосується такої виплати як вихідна допомога при звільненні, то норма ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст. 9 Закону №2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Так, зокрема ч. 1 статті 9 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2018р. у справі №286/2987/16-а, від 06.02.2018р. у справі №761/28228/15-а, від 03.04.2018р. у справі №235/2874/17 та від 03.05.2018р. у справі №728/1876/17.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про відсутність у з боку відповідача протиправної бездіяльності у вигляді не включення до складеної на ім'я ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за №83/30144 від 26.03.2018р. таких складових грошового забезпечення позивача як «Надбавка за виконання особливо важливих завдань» (надбавка за особливі умови - 50%), надбавка до окладу (100%), надбавка за безперервну службу (30%), премії у розмірі 33,3 %, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин у відповідача не було законних підстав для включення таких сум до складеної на ім'я ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, вказаних виплат.
Стосовно заявленої ОСОБА_1 до суду позовної вимоги щодо зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Дніпропетровської області не враховувати норми постанов Кабінету міністрів України, які порушують право ОСОБА_1 на законний перерахунок пенсії та мають зворотню дію в часі, слід зазначити, що на момент розгляду даної справи положення постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють питання щодо визначення умов та порядку проведення перерахунку пенсії, не визнані нечинними або такими, що не відповідають Конституції України, тому з урахуванням приписів частини 2 статті 19 Конституції України суд не вбачає підстав для задоволення такої позовної вимоги.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України - розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За вищевказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Таким чином, враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.12.2018р. за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про те, що відповідачем правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії оклад за спеціальне звання, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку до окладу, премію, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, одноразову грошову допомогу при звільненні, а тому відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, у зв'язку з чим суд доходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України - у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зазначене у позовній заяві місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49000, м.Дніпро, вул. Троїцька, 20-а; код ЄДРПОУ 08592141) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49023, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Копію рішення суду направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.А. Барановський