05 вересня 2019 року м. Київ
справа № 760/14190/17
провадження № 22-ц/824/9019/19
Київський Апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:
головуючого - Іванової І.В.
суддів - Матвієнко Ю.О., Мельника Я.С.
при секретарі - Ярмак О.В.
сторони :
позивач - ОСОБА_1
відповідачі - Міністерство оборони України, Житлова комісія Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур, Київське квартирно-експлуатаційне управління
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Київського квартирно-експлуатаційного управління на заочне рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 27 червня 2018 року у складі судді Букіної О.М., повний текст складений 19.07.2019 року,
встановив:
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, Житлової комісії Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур, Київського квартирно-експлуатаційного управління про скасування рішення в частині зняття з квартирного обліку, виключення відомостей з таблиці, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з серпня 1987 року по 11 жовтня 2010 року позивач проходив військову службу в Збройних силах України.
З 04 листопада 1997 рішенням Житлової комісії Центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України позивача було зараховано на квартирний облік щодо поліпшення житлових умов в м. Києві. Наказом Міністра оборони України від 11 жовтня 2010 № 1080 ОСОБА_1 у зв'язку з проведенням організаційних заходів направлено на військовий облік до Дарницького районного у м. Києві військового комісаріату з залишенням на квартирному обліку. В подальшому, а саме 23 березня 2017 позивач дізнався, що відповідно до рішення Житлової комісії Міністерства оборони України від 14 січня 2015 року його було знято з квартирного обліку.
31 березня 2017 ОСОБА_1 було подано рапорт та необхідні документи, які підтверджують право перебувати на квартирному обліку до Об'єднаної житлової комісії тилу, озброєння та головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України. Однак, 03 липня 2017 позивачу була надана відповідь з пропозицією звернутися до Житлової комісії Міністерства оборони України для відновлення на квартирному обліку.
Позивач вважає, що рішення Житлової комісії Міністерства оборони України прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а тому просив суд скасувати рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку; виключити відомості «Порядковий номер черги: 3894; ПІБ: ОСОБА_1 ; Дата зарахування на облік: 04.11.1997» з таблиці «Список осіб», які відносяться до житлової комісії ЦАМО та ГШ ЗС України, не пройшли переатестацію та підлягають зняттю з квартирного обліку, пункту 3.11 рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року; зобов'язати Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України включити ОСОБА_1 зі складом сім'ї із 4 (чотирьох) осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року.
Заочним рішенням Солом'янського районного суду міста Києва від 27 червня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Скасовано рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку.
Зобов'язано Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України вирішити питання про включення ОСОБА_1 зі складом сім'ї із 4 (чотирьох) осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням Київське квартирно-експлуатаційне управління подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати заочне рішення суду першої інстанції через неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що житлова комісіяМіністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур не є юридичною особою, не має установчих документів, органів управління, банківських рахунків, не є суб'єктом владних повноважень, та як наслідок, не може бути відповідачем у справі. Дії житлової комісії в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, узгоджуються з вимогами чинного законодавства. Крім того, посилається на те, що вимога про зобов'язання Київське квартирно - експлуатаційне управління включити ОСОБА_1 зі складом сім'ї до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов, є передчасною, оскільки відсутнє рішення житлової комісії з цього питання. Відповідач також вважає, що в оскаржуваному рішенні суд дійшов помилкового висновку про те, що первинне зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік разом з членами сім'ї відбулося у військовому гарнізоні Станція Колбасная Рибницького району МССР, де позивачу було надано житлове приміщення, яке в подальшому було здано квартирним органом МО України, що підтверджується довідкою квартирно-експлуатаційної частини Тираспільського району № 256 від 05 серпня 1992 року. Однак, даний доказ, на думку відповідача, фіксує лише факт здачі позивачем житла.
Від позивача ОСОБА_1 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній зазначає про те, що ним, в обґрунтування позовних вимог, було надано судові рішення, в яких одним із відповідачів виступають саме житлові комісії в ЗС України. Посилається на те, що чинним законодавством не передбачена можливість зняття з узагальненого списку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби у зв'язку з не проходженням щорічної перереєстрації облікової справи. ОСОБА_1 вказує, що Житловою комісією МО України та БПС було грубо порушено процедуру зняття його з квартирного обліку, зокрема, позивач не був запрошений на відповідне засідання житлової комісії та був позбавлений можливості оформити необхідні довідки та надати відповідні пояснення. Позивач також вважає, що посилання апелянта на передчасність вимоги про зобов'язання Київське квартирно - експлуатаційне управління включити ОСОБА_1 зі складом сім'ї до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов, є безпідставним, оскільки 11 жовтня 2018 року на своєму засіданні житлова комісія прийняла законне рішення щодо його поновлення на квартирній черзі з 01 серпня 1992 року. Крім того позивач зауважує, що період проходження ним військової служби з 1992 року по теперішній час є безперервним. ОСОБА_1 не змінював свого статусу громадянина, який потребує поліпшення житлових умов та відповідно до п. 26 Правил обліку громадян має перебувати на квартирному обліку до одержання житлового приміщення. Сам факт отримання житла від Міністерства оборони у період служби 1991-1992 рік є підтвердженням того, що позивач перебуває на квартирному обліку відповідно до п. 37 Правил.
В суді апеляційної інстанції представник відповідача Київського квартирно-експлуатаційного управління апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.
Позивач та його представник заперечували проти апеляційної скарги, просили залишити рішення без змін.
Інші учасники будучи належним чином повідомлені про день та час розгляду апеляційної скарги, до суду апеляційної інстанції свого представника не направили, клопотань не подавали, їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно п. 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470, громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках:
1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;
2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;
3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та актами законодавства Української РСР;
4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;
5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Разом з тим, п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 , передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі:
-поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;
-засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;
-звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;
-подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;
-в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 2.18 Інструкції передбачено, що військовослужбовці та звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі:
-поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в и жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця нового місця служби в інший населений пункт;
-звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу;
-подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;
-звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій служби особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу);
-обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Судом встановлено, що полковник Збройних Сил України ОСОБА_1 , згідно з даними послужного списку особової справи офіцера, з 01.08.1987 по 11.10.2010 проходив військову службу в Збройних силах України. Безперервна військова служба станом на 01.11.2010 становить 23 роки. Даний факт підтверджується довідкою № 328/1/9/3488 від 30.10.2010, виданою Командуванням сил підтримки Збройних сил України Міністерства оборони України (а.с.37-38).
Наказом Міністра оборони України № 1080 від 11.10.2010 ОСОБА_1 як заступника начальника фінансово - економічного управління Командування сил підтримки Збройних сил України було звільнено з військової служби у запас у зв'язку з проведенням організаційних заходів (а.с.20).
03.05.2017 ОСОБА_1 до Голови житлової комісії тилу, озброєння та Головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України було подано рапорт з документами про відновлення його на обліку для поліпшення житлових умов у м. Києві сім'єю з чотирьох осіб, а також включити в списки на першочергове та позачергове отримання жилого приміщення (а.с.24-26).
Згідно довідки № 69 від 16.03.2017 виданої Дарницьким районним у м. Києві військовим комісаріатом, полковник запасу ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку (а.с.39).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 під час проходження служби, житлом не забезпечувався.
Згідно довідки № 1975 від 14.10.2009, виданої квартирно - експлуатаційним відділом у м. Вінниці, вбачається, що ОСОБА_1 з 06.1997 по 03.2003 житлом не забезпечувався (а.с.49).
Згідно рапорту ОСОБА_1 про зарахування на квартирний облік та довідки вбачається, що останній був зарахований на квартирний облік протоколом № 15 від 11.02.2004 з 04.11.1997(а.с.75).
Відповідно до довідки № 68 від 23.04.2003, виданої Вінницькою квартирно - експлуатаційною частиною району Західного оперативного командування Міністерства оборони України, ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у в/ч НОМЕР_1 з 04.11.1997 за складом сім'ї три особи, а також у списках осіб, які мають право на першочергове, позачергове отримання жилих приміщень (а.с.91).
Також з матеріалів справи вбачається, що первинне зарахування позивача на квартирний облік було під час проходження військової служби разом з членами сім'ї у військовому гарнізоні Станція Ковбачна Рибницького району МССР, де позивачу було надано житлове приміщення, яке в подальшому було здано квартирним органам МО України 01.08.1992, що підтверджується довідкою квартирно-експлуатаційної частини Тираспільського району №256 від 05.08.1992 ( а.с. 18).
Встановлено, що 14.01.2015 відбулося засідання житлової комісії МО України та безпосередньо підпорядкованих структур, на якому було прийнято рішення, що оформлене протоколом №3 від 14.01.2015, зокрема, відносно позивача про зняття з квартирного обліку з можливістю у подальшому відновлення на квартирному обліку у відповідних списках для першочергового та позачергового отримання житла протягом трьох років за умови надання житловій комісії відповідної заяви та необхідних документів, які підтверджують право перебувати на квартирному обліку відповідно до вимог чинного законодавства.
Оспорюване рішення було прийнято у відсутності позивача та відповідно доказів того, що позивача було повідомлено про засідання комісії, згідно якого вирішувалося питання про зняття позивача з квартирного обліку внаслідок того, що він не пройшов перереєстрацію, матеріали справи не містить.
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи.
Суд першої інстанції скасовуючи зазначене рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку та зобов'язуючи Київське квартирно - експлуатаційне управління вирішити питання про включення ОСОБА_1 до списків виходив з того, що дії Житлової комісії в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, не узгоджується з вимогами чинного законодавства, оскільки не передбачено, як підставу зняття з квартирного обліку, не проходження щорічної перереєстрації облікової справи, при цьому Житлова комісія Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур на засіданні, яке відбулось 14.01.2015р., розглянула питання про зняття з обліку ОСОБА_1 за відсутності останнього, чим позбавила його можливості реалізувати право на надання довідок, які підтверджують неможливість проходження ним щорічної перереєстрації облікових справ у встановлений строк, та надати довідку (Ф-3, Ф-5 або Ф-7) з метою розгляду питання про перереєстрацію його облікової справи. Таким чином, оскільки складення списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов відноситься в даному випадку до компетенції відповідача Київського квартирно-експлуатаційного управління, тому відповідач і повинен вирішити питання про включення ОСОБА_1 зі складом сім'ї із 4 (чотирьох) осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року.
Судова колегія погоджується з таким висновком, оскільки він відповідає матеріалам справи та вимогам закону.
Отже, вимоги позивача в цій частині обґрунтовані і рішення суду є правильним.
В частині відмови в задоволенні позовних вимог рішення суду сторонами не оскаржується.
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно з'ясував обставини справи та дослідив надані докази, виніс законне і обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому не є підставою для скасування чи зміни рішення суду.
Керуючись ст.ст. 374, 375, 381 ЦПК України, Київський Апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах:
постановив :
Апеляційну скаргу Київського квартирно-експлуатаційного управління залишити без задоволення.
Заочне рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 27 червня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий:
Судді :