Справа № 755/17931/18
"04" вересня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Чех Н.А.
з участю секретаря - Кузьменко А.М.,
за участю:
позивач - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, Управління (Центр) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, Управління (Центр) надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про скасування постанови закриття адміністративного провадження, -
установив:
Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії 62 № 000000157973 від 16.11.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Свої вимоги мотивує тим, що 03.11.2017 року Київський апеляційний адміністративний суд виніс постанову, якою було зобов'язано відповідача присвоїти будинку на земельній ділянці адресу - АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 у нього народилась донька ОСОБА_2 . 05.01.2018 року Верховний суд відмовив у перегляді судового рішення від 03.11.2017 року. 27.02.2018 року він отримав розпорядження від 23.02.2018 року, яким на виконання рішення суду житловому будинку присвоєно адресу - АДРЕСА_2 . 28.04.2018 року він звернувся до відповідач із заявою про реєстрацію місця проживання дитини за адресою - АДРЕСА_2 . 03.05.2018 року йому було відмовлено. 15.11.2018 року він отримав витяг про реєстрацію права власності на житловий будинок за адресою - АДРЕСА_2 16.11.2018 року він повторно звернуся до відповідача із заявою про реєстрацію місця проживання дитини. 16.11.2018 року на нього складено оскаржувану постанову. 20.11.2018 року отримав смс повідомлення, та довідку від 19.11.2018 року про реєстрацію місця проживання дитини. Вважав, що він не суб'єктом відповідальності за ст. 197 КУпАП. Крім того, сплив строк притягнення до відповідальності. Окрім того, він не мав можливості зареєструвати дитину саме з вини відповідача, який відмовляв у присвоєнні адреси житловому будинку.
В судовому засіданні позивач підтримав викладені в позові обставини, позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду справи сповіщались згідно норм процесуального законодавства.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов до наступного.
Даний позов подано до суду 26.11.2018 року. 03.12.2018 року відкрито провадження у справі.
03.01.2019 року від представника Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву.
31.01.2019 року подано відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 31.01.2019 року залучено до участі у справі в якості відповідача Центр надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації.
21.02.2019 року від представника Управління (Центр) надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації надійшов відзив на позов.
14.03.2019 року подано відповідь на відзив.
28.03.2019 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог.
20.06.2019 року залучено до участі у справі в якості відповідача Управління (Центр) надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації.
Як вбачається з матеріалів справи, відносно ОСОБА_1 було винесено постанову Серії 62 № 000000157973 від 16.11.2018 року про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 197 КУпАП.
Згідно наведеної постанови, ОСОБА_1 допущено невчасно реєстрацію дитини, що є порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до постанови по справі про адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наданих позивачем документів встановлено, що 18.07.2015 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про присвоєння поштової адреси індивідуальному житловому будинку у АДРЕСА_2, та присвоїти номер - АДРЕСА_2. Листом від 21.08.2015 року йому було відмовлено. За результатами судового розгляду скарження відмови, 03.10.2017 року Київський апеляційний адміністративний суд виніс постанову, якою зобов'язав Дніпровську районну в м. Києві державну адміністрацію присвоїти адресу будинку, розташованому у м. Києві на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000 :66 : 117 :0015 по АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 у позивача народилась донька ОСОБА_2 .
23.02.2018 року на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 року Дніпровська районна в м. Києві державна адміністрація видала Розпорядження № 120, яким присвоїла новозбудованому об'єкту: садибному (індивідуальному) житловому будинку, що належить ОСОБА_1 , поштову адресу - АДРЕСА_2 .
28.04.2018 року ОСОБА_1 звернувся до АО Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської РДА із заявою про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати дитини надала згоду на реєстрацію місця проживання дитини. Втім, у реєстрації було відмовлено у зв'язку з відсутністю паспорта у матері дитини.
08.11.2018 року зареєстровано право власності за ОСОБА_1 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2
16.11.2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся із заявою про місце реєстрації малолітньої доньки, та 19.11.2018 року дитина була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Однак, 16.11.2018 року адміністратором Управління (Центру) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації Лященко Т.Ф. винесено протокол про адміністративне правопорушення серії 62 № 000000157973 на ОСОБА_1 за невчасну реєстрацію дитини, відповідно до ч. 1 ст. 197 КУпАП. 16.11.2018 року винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Частиною 1 ст. 197 КУпАП визначено, що проживання громадян без реєстрації місця проживання тягне за собою попередження.
Згідно Правил реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою.
Для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами; квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників).
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.
Як встановлено в суді на позивача складено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за невчасну реєстрацію місця проживання дитини.
Однак, було встановлено, досить тривалий час, в тому числі і з вини державних органів, позивач займався оформленням права власності на житловий будинок, в який і була реєстрована дитина. Право власності на будинок позивач зареєстрував 08.11.2018 року, і вже 16.11.2018 року подав заяву про реєстрацію дитини. До цього позивач також намагався зареєструвати дитину, що не було зроблено не з його вини.
Викладене свідчить про те, що позивач з поважних причин пропустив тримісячний строк, у зв'язку з чим постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Оскільки сторона відповідача не надала суду доказів на спростування доводів позивача, тоді як дане спростування, відповідно до ст. 77 КАС України, покладено на відповідача, суд бере до уваги доводи позивача.
Статтю 139 КАС України визначено, що при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В даному випадку позивач оскаржував постанову посадової особи Управління (Центра) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, і саме з даного відповідача слід стягнути на користь позивача судові витрати, які поніс позивач у зв'язку з направленням поштових відправлень у розмірі 186,00 грн. Дані витрати підтверджено відповідними чеками.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 139, 241, 242, 243, 246, 286 КАС України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, Центру надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, Управління (Центр) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, Управління (Центр) надання адміністративних послуг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про скасування постанови закриття адміністративного провадження - задовольнити.
Скасувати постанову про адміністративне правопорушення від 16.11.2018 року, серія 62 № 000000157973, винесену адміністратором Управління (Центра) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Лященко Тетяною Федорівною про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 197 КУпАП і накладення адміністративного стягнення у вигляді попередження, та закрити справу.
Стягнути з Управління (Центра) надання адміністративних послуг апарату Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02160, м.Київ, вулиця Харківське шосе,18) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) судові витрати в розмірі - 186,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного судового рішення 10.09.2019 року.
Суддя: