Рішення від 11.09.2019 по справі 724/1370/19

Справа № 724/1370/19

Провадження № 2/724/498/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2019 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.

при секретарі: Мельник М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в в залі суду в м. Хотин Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області про визнання незаконною бездіяльність Клішковецької сільської ради та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

31.07.2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Хотинського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області про визнання незаконною бездіяльність Клішковецької сільської ради та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона має великий досвід в справі риборозведення та бажає займатися розміщенням плавучих рибницьких садків. На підставі цього, вона 15 січня 2019 року подала до Клішковецької сільської ради заяву із проханням надати їй в оренду частину ставка розміром 1,27 га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків, так як за Клішковецькою сільською радою закріплено повноваження, саме відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування вирішувати питання передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, а саме передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Саме, на цій підставі вона і звернулась із заявою до Клішковецької сільської ради з проханням надати їй в оренду частину ставка розміром 1,27га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків, оскільки саме відповідач уповноважений надати в оренду частину вказаного водного об'єкту для здійснення діяльності у сфері аквакультури.

При цьому зазначає, що порядок розгляду звернень громадян регулюється ЗУ «Про звернення громадян», яким закріплено обов'язок органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, посадових осіб, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковорму порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

При цьому, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті які не потребують додаткового вивчення - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення, при цьому загальний термін вирішення питань порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Проте, зазначає, що відповідач Клішковецька сільська рада не зважаючи на все, вже майже на протязі півроку свідомо ігнорує необхідність розгляду поданої нею заяви про надання в оренду частини ставка, розміром 1,27 га., який знаходиться у межах відання відповідача, а саме в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків та станом на день подачі позовної заяви до суду нею не отримано жодної відповіді за результатом поданої у січні місяці 2019 року заяви.

Тому, підтримуючи вищевикладене просить визнати незаконною бездіяльність Клішковецької сільської ради та зобов'язати вирішити питання про надання ОСОБА_1 в оренду частину ставка розміром 1,27 га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків.

Також просить стягнути з відповідача на її користь судові витрати в справі.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Руснак І.І. в судове засідання не з'явився, але був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи.

Вивчивши та дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Згідно із ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 18 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Статтею 19 ЗК України визначені категорії земель, до яких, серед інших, віднесено землі водного фонду.

Частиною 4 статті 59 ЗК України визначено, що громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.

Таким чином, землі водного фонду мають певну специфіку, а тому передача їх в користування врегульована не лише нормами ЗК України, а ще спеціальним законодавством, зокрема Законом України "Про аквакультуру", Водним кодексом України та іншими законодавчими і нормативно-правовими актами, в залежності від виду та мети користування.

Статтею 14 Закону України "Про аквакультуру" визначені особливості умов здійснення аквакультури та надання рибогосподарського водного об'єкта (його частини), рибогосподарської технологічної водойми, акваторії (водного простору) внутрішніх морських вод, територіального моря, а також акваторії (водного простору) виключної (морської) економічної зони України в користування на умовах оренди для цілей аквакультури.

Частинами 1 - 3 вказаної норми визначено, що рибогосподарський водний об'єкт для цілей аквакультури надається в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі відповідно до Водного кодексу України.

Частини рибогосподарського водного об'єкта надаються в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі органами, які здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, лише для розміщення плавучих рибницьких садків. У такому разі межі наданої в користування частини рибогосподарського водного об'єкта визначаються координатами відведеної акваторії. Відведення земельної ділянки водного фонду під водою (водним простором) та встановлення її меж у натурі (на місцевості) не здійснюються.

Рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду).

Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму.

Згідно з статтею 51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Так, судом встановлено, що 15 січня 2019 року позивач до Клішковецької сільської ради подала заяву із проханням надати їй в оренду частину ставка розміром 1,27 га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків, так як саме за Клішковецькою сільською радою закріплено повноваження вирішувати питання передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності.

Проте, як встановлено судом, Клішковецька сільська рада всупереч вимогам закону не розглянула питання про надання позивачу ОСОБА_1 в оренду частину ставка розміром 1,27га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків, оскільки саме відповідач уповноважений надати в оренду частину вказаного водного об'єкту для здійснення діяльності у сфері аквакультури.

При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій, а тому суд вважає неприпустимим зловживання Клішковецькою сільською радою розглянути заяву ОСОБА_1 про надання в оренду частину частину ставка розміром 1,27 га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків, оскільки саме відповідач уповноважений надати в оренду частину вказаного водного об'єкту для здійснення діяльності у сфері аквакультури, оскільки у відповідності до положень Земельного кодексу України, а саме статті 124 цього кодексу закріплено повноваження саме відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування вирішувати питання передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексо.

Однак, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено тих обставин, що стали підставою для вчинення дій, оскаржуваних позивачем щодо не розгляду заяви позивача.

Крім того, суд роз'яснює, що порядок розгляду звернень громадян регулюється ЗУ «Про звернення громадян», яким закріплено обов'язок органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, посадових осіб, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

При цьому, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті які не потребують додаткового вивчення- невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення, при цьому загальний термін вирішення питань порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Однак, як встановлено судом, відповідачем Клішковецькою сільською радою станом на день подачі позивачем позовної заяви до суду не розглянуто питання за результатами поданої позивачем заяви у січні місяці 2019 року.

Таким чином, зважаючи на норми закону та враховуючи правову позицію Верховного Суду України, суд приходить до переконливого висновку, що з метою захисту порушеного права та виключення подальших протиправних рішень, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень стосовно ОСОБА_1 зобов'язати Клішковецьку сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 про надання в оренду частини ставка, розміром 1,27 га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків.

Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 03.09.2019 року провадження в справі в частині позовних вимог позивача ОСОБА_1 щодо визнання незаконною бездіяльність Клішковецької сільської ради закрито.

Крім того, у відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 768,40 гривень, сплачений позивачем при подачі позовної заяви до суду.

На підставі вищевикладеного, та керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про аквакультуру", ст. 51 Водного кодексу України, ст. ст. 1, 18, 19, ч. 4 статті 59 Земельного кодексу України, ст. ст. 12, 76-81, 247, 259, 263- 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Зобов'язати Клішковецьку сільську раду вирішити питання про надання гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 в оренду частину ставка, розміром 1,27 га., який знаходиться в урочищі «Малинецький яр» для розміщення плавучих рибницьких садків.

Стягнути з Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області (місцезнаходження: с. Клішківці, вул. Головна, 66, Хотинського району, Чернівецької області, ЄДРПОУ 04416832) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 768,40 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 11.09.2019 року.

Суддя: О.Г. Єфтеньєв