Справа № 645/4290/19
Провадження № 3/645/1307/19
11 вересня 2019 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі судді Іващенко С.О., розглянувши матеріал, що надійшов з Немишлянського ВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 156 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Фрунзенського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 156 КУпАП (протокол серії АПР18 № 048791 від 24.06.2019 року) - для розгляду.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 048791 від 24.06.2019 року ОСОБА_1 19.06.2019 року за адресою: м. АДРЕСА_2 , бульвар Юр'єва 17-А в приміщенні складу прийому металобрухту реалізовував алкогольні напої (самогон) без ліцензії та дозвільних документів.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову, включаючи імпорт або експорт, торгівлю спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібну торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Санкція ч.1 ст.156 КУпАП передбачає обов'язкову конфіскацію товарів та виручки від продажу. У матеріалах справи відсутня інформація про виручку від продажу спиртних напоїв та не вказано місце зберігання спиртних напоїв.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР 18 № 048791 року не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч.1 ст.156 КУпАП (кому здійснювався продаж, яких саме товарів та в якій кількості, предмети торгівлі не ідентифіковані належним чином та процедура їх продажу).
Суд не повинен самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
Крім того, відповідно до положень ч. 1 ст. 156 КУпАП об'єктивну сторону правопорушення, за яке настає відповідальність, передбачена вказаною статтею, становить роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору. Вказане правопорушення тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
З аналізу диспозиції норми ч. 1 ст. 156 КУпАП вбачається, що предметом правопорушення є чітко визначений перелік товарів - спирт етиловий, коньячний або плодовий, алкогольні напої чи тютюнові вироби, при цьому, адміністративне стягнення за вчинення вказаного правопорушення передбачає обов'язкову конфіскацію предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Проте, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього документи не містять відомостей про вилучення предметів торгівлі та одержаної від продажу алкогольного напою виручки та її місцезнаходження.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Порушення вимог КУпАП, допущені при складанні та оформленні адміністративного протоколу перешкоджають суду правильно, об'єктивно, з додержанням законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.
Таким чином, суд не може розглянути адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАПу зв'язку з відсутністю всіх відомостей, необхідних для вирішення справи і справа підлягає поверненню органу, який направив адміністративний матеріал, для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.256,278 КУпАП, суд-
Повернути матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 156 КУпАП до Немишлянського ВП ГУНП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя -