Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" вересня 2019 р. м. ХарківСправа № 922/2754/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області, м. Харків в інтересах держави, в особі Харківської районної державної адміністрації Харківської області, м. Харків треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: 1) ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, м. Харків 2) ВІЛЬХІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА, с. Вільхівка
до 1) ОСОБА_1 , 2) ФГ "Шаповалов Павло Юрійович", с. Верхня Роганка
про розірвання договору оренди землі
За участю представників
прокуратури - Чирик В.Г. ,
позивача - ОСОБА_3 ,
відповідача-1 - не з'явився,
відповідача-2 - Панарін М.М.
В серпні 2019 року до господарського суду звернувся заступник керівника Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області в особі Харківської районної державної адміністрації Харківської області з позовом до Фермерського господарства "Шаповалов Павло Юрійович" та фізичної особи ОСОБА_1 , в якому просить суд розірвати договір оренди землі від 11 квітня 2008 року, укладений між Харківською районною державною адміністрацією Харківської області (код ЄДРПОУ 04058775) та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстрований у Харківському районному відділі ХРФ ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 25 квітня 2008 року за № 040870300011, відносно земельної ділянки загальною площею 43,2650 га (кадастровий номер 6325184000602:00560002), розташованої за межами населених пунктів на території Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області. Судовий збір стягнути з відповідачів за такими реквізитами: прокуратура Харківської області, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України, м.Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету - 2800.
Ухвалою суду від 28.08.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 10.09.2019 р. о 09:30, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи.
10.09.2019 р. від представника ФГ «Шаповалов Павло Юрійович» надійшов відзив на позовну заяву (вх.21498), в якому відповідач не погоджується з визначеним прокурором розміром заборгованості за спірним договором оренди землі та повідомляє про погашення заборгованості на загальну суму 36735,72 грн. Наданий відзив судом досліджено та разом з доданими документами долучено до матеріалів справи.
10.09.2019 р. від представника Харківської районної державної адміністрації надійшли письмові пояснення по справі (вх.21502), в яких позивач підтримує позов прокуратури та просить його задовольнити. Також, позивач просить суд залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ та ВІЛЬХІВСЬКУ СІЛЬСЬКУ РАДУ.
В підготовчому засіданні 10.09.2019 р. представник позивача та прокурор підтримали подане клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору.
Присутній у засіданні представник ФГ «Шаповалов Павло Юрійович» проти клопотання про залучення третіх осіб заперечував, вказував на безпідставність заявленого клопотання.
Заслухавши присутніх учасників справи, розглянувши клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, суд виходить з наступного.
В обґрунтування необхідності залучення до участі у справі Головне управління Держгеокадастру у Харківській області позивач зазначав, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Приписами ч. 1 ст. 15-2 Земельного кодексу України і п. а ч, 1 ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 за № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності 05.08.2016, внесено зміни до Положення про Держгеокадастр, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 за № 15, а також визначено, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів. На території Харківської області дані повноваження покладено на Головне управління Держгеокадастру в Харківській області, що є структурним підрозділом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України розпорядниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності є Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, у даному випадку це Головне управління Держгеокадастру в Харківській області. Таким чином, на думку позивача, у разі задоволення позову розпорядником спірної земельної ділянки буде саме Головне управління Держгеокадастру в Харківській області, що може істотно вплинути на законні права та інтереси Головного управління Держгеокадастру в Харківській області.
Щодо залучення до участі у справі Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області, позивач вказував, що статтею 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» також регламентовано, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. Відповідно до ч. З ст. 16, ч. 4 Закону України «Про органи місцевого самоврядування» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Відповідно до ст. 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад, сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах). Статтею 4 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування. Згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про оренду землі» за користування земельною ділянкою орендар вносить орендодавцеві орендну плату, розмір, форма і строки внесення якою встановлюється за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Відповідно до п. 4 ст. 69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховується при визначені обсягу міжбюджетних трансфертів належить плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування. Таким чином, Вільхівська сільська рада Харківського району Харківської області обґрунтовано має право на отримання доходів з оренди вищезазначеної земельної ділянки, тому позивач вважає, що рішення по даній справі може істотно вплинути на законні права та інтереси, як Вільхівської сільської ради Харківського району Харківської області так і на законні права та інтереси громади в цілому, оскільки ненадходження до сільського бюджету грошових коштів від несплати по спірному договору оренди землі позбавляє сільську раду можливості вкладати кошти в благоустрій села.
Відповідно до ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Враховуючи викладене, предмет позову та підстави, якими прокурор та позивач обґрунтовують свої вимоги, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача про залучення Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, та Вільхівську сільську раду до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, оскільки рішення по справі №922/2754/19 про розірвання договору оренди землі може вплинути на права та обов'язки зазначених осіб відносно відповідача по справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Згідно ст. 42 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судових засіданнях, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб, користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
Відповідно до частини другою статті 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим кодексом строку підготовчого провадження у випадку зокрема залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
З огляду на викладене, враховуючи залучення до участі у справі третіх осіб, суд відкладає підготовче засідання у справі.
Керуючись ст. ст. 42, 50, 183, 202, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Задовольнити клопотання представника позивача щодо залучення до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ВІЛЬХІВСЬКУ СІЛЬСЬКУ РАДУ.
Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1) ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (61145, Харківська обл., місто Харків, Шевченківський район, ВУЛИЦЯ КОСМІЧНА, будинок 21, 8-9 ПОВЕРХ, ідентифікаційний код особи 39792822);
2) ВІЛЬХІВСЬКУ СІЛЬСЬКУ РАДУ (62431, Харківська обл., Харківський район, село Вільхівка, ВУЛИЦЯ ЦЕНТРАЛЬНА, будинок 1, ідентифікаційний код особи 04396667).
Відкласти підготовче засідання на "03" жовтня 2019 р. на 09:30
Зобов'язати прокурора протягом двох днів з дня отримання копії даної ухвали направити на адресу залучених третіх осіб копію позовної заяви з доданими до неї документами. Докази направлення надати до суду.
Встановити третім особам строк до 03.10.2019 року для подання пояснень по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Л.С. Лаврова