09 вересня 2019 року
Київ
справа №460/547/19
адміністративне провадження №К/9901/24769/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Калашнікової О.В.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2019 року у справі №460/547/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання дій протиправним та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до суду у якому просив визнати протиправними дії Міністерства оборони України (далі - відповідач-1), Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (далі - відповідач-2) щодо не надання позивачу належної відповіді (повної інформації) на заяву від 10 січня 2019 року та інформаційний запит від 06 лютого 2019 року; зобов'язати Міністерство оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України надати належну відповідь на поставлені позивачем питання у заяві та інформаційному запиті з приводу роз'яснень регламенту правовідносин у військовій сфері.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2019 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями позивач звернувся до Верхового Суду з касаційною скаргою.
У поданій касаційній скарзі скаржник, з посиланням на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення.
За правилами частини 1 статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.
Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Згідно з частиною 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас пунктом 2 частини 5 цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
У свою чергу, за змістом пункту 2 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
З ухвалених у цій справі судових рішень слідує, що позивач, звернувшись до суду з позовом просив:
визнати протиправними дії Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, щодо не надання позивачу належної відповіді (повної інформації) на заяву від 10.01.2019, інформаційний запит від 06.02.2019;
зобов'язати Міністерство оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України надати належну відповідь на поставлені позивачем питання у заяві та інформаційному запиті з приводу роз'яснень регламенту правовідносин у військовій сфері.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він проходив військову службу за контрактом на посадах офіцерського складу у військових частинах Збройних Сил України, звільнений у запас за станом здоров'я. Зазначив, що у зв'язку з тим, що під час проходження служби в нього з оперативним командуванням "Захід" трапився судовий спір, він 10.01.2019 звернувся до Міністра оборони України з проханням в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" та Закону України "Про звернення громадян" надати йому інформацію, яка регламентує правовідносини у військовій сфері. Зазначив, що оскільки формулювання законів та нормативно-правових актів не завжди чіткі, тому їх тлумачення залежить від деталізації інформації, в зв'язку з чим необхідно було позбутися таких інтерпретаційних сумнівів.
Повідомив, що опрацювання його заяви було доручено Командуванню Сухопутних військ Збройних Сил України, яке надіслало повідомлення №116/8/1658 від 08.02.2019. Таке повідомлення відповідача-2 здійснено всупереч ч.2 ст.19, ст. 34 Конституції України, ст.3-5, ст.13, ст.14, ст.19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", ст.1, ст.4, ст.15, ст.19 Закону України "Про звернення громадян", та на думку позивача, порушує його права та законні інтереси.
Не отримавши жодної інформації на свою заяву від 10.01.2019 позивач повторно надіслав запит на отримання публічної інформації від 06.02.2019 Міністру оборони України, однак відповідь на запит станом на дату подання позовної заяви позивачем не надана.
Вказані дії Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України при розгляді запиту та звернення позивач вважає протиправними, що і слугувало підставою для звернення до суду.
Відкриваючи провадження у даній справі, суди першої та апеляційної інстанції, виходячи з наведених положень норм КАС України, віднесли таку справу до категорії справ незначної складності та розглянули дану справу за правилами спрощеного позовного провадження, а відтак ухвалені у цій справі судові рішення касаційному оскарженню не підлягають.
Вищезазначене не дає підстав для висновку про наявність у даному випадку обставин, наведених у підпунктах «а»-«г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України, а спір у цій справі не відноситься до категорії спорів, передбачених частиною четвертою статті 257 згаданого Кодексу.
Справа незначної складності є такою в силу своїх властивостей, тому незалежно від того визнав її такою суд першої чи апеляційної інстанції, ураховуючи, що частина шоста статті 12 КАС України належить до Загальних положень цього Кодексу, які поширюються й на касаційне провадження, Верховний Суд вважає за можливе визнати цю справу справою незначної складності.
Дослідивши встановлені судами першої й апеляційної інстанцій обставини справи, вивчивши викладені у касаційній скарзі доводи й обґрунтування, з'ясувавши характер спірних правовідносин, предмет спору та обраний позивачем спосіб захисту, врахувавши обсяг і характер досліджених судами доказів, суд касаційної інстанції дійшов висновку про те, що ця адміністративна справа є справою незначної складності.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 328, 333 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2019 року у справі №460/547/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України про визнання дій протиправним та зобов'язання до вчинення дій.
Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Л.О. Єресько
А.Г. Загороднюк
О.В. Калашнікова
Судді Верховного Суду