Ухвала від 09.09.2019 по справі 2340/4623/18

УХВАЛА

09 вересня 2019 року

Київ

справа №2340/4623/18

адміністративне провадження №К/9901/25155/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Тацій Л.В.,

суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року по справі № 2340/4623/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправними дій, -

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, в якому, з урахуванням змін та доповнень позовних вимог, просив:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області:

1) відповідача-2 (або його правонаступник):

- в неправомірному внесені ним в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 01 січня 2016 року пенсії позивачу (пенсіонеру МВС) ОСОБА_1 від 27 березня 2018 року № 4796 в порушення частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (з відповідними змінами), явно заниженого в десятки разів середнього розміру премії 1,76% за січень 2016 року та невідповідного до розмірів премії слідчих Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, звідки позивач звільнився на пенсію, замість належного його розміру 116,7% від всіх видів грошового забезпечення, визначеного за вересень 2016 року - найближчого місяця до січня 2016 року, виходячи з даних Додатку 1 листа ГУ НП в Черкаській області від 26 листопада 2018 року № 29/С-212/3, а також не включення до даної довідки № 4796 наступних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж служби, встановлену абзацом 3 підпунктом 1 пункту 5 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, яка позивачу постійно виплачувалася, що підтверджується довідкою Управління МВС України в Черкаській області від 04 червня 2012 року № 4796, а потім безпідставно виключена з грошового забезпечення;

- доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, визначених Додатком 26 до абзацу 5 пункту 3 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та підпункту 3 пункту 5 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, так як служба слідчих Канівського ВП в слідчо-оперативних групах згідно графіків чергувань здійснюється цілодобово, в тому числі і в нічний час, що підтверджено листом Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області від 12 листопада 2018 року № 8138/67/01-18;

- в неправомірному визначені вислуги років пенсіонера МВС ОСОБА_1 до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо помилкового застосування цим відповідачем положень першого підтексту частини 1 статті 13 цього Закону щодо розміру 59% вислуги років при визначенні розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, замість належного застосування розміру 64% вислуги років згідно положень другого (останнього) підтексту частини 1 статті 13 даного Закону при визначенні розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії як особи звільненої на пенсію за віком:

- в ненаданні відповідачу-1 відповідно до вимог частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з грудня 2016 року у зв'язку зі зміною в сторону збільшення розмірів премій виплачених слідчим Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області в середньому розмірі 223,2% за грудень 2016 року, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію.

2) відповідача-1:

- в нездійсненні (шляхом бездіяльності) ним до положень п. 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (з відповідними змінами), перевірки правильності складання відповідачем-2 довідки від 27 березня 2018 року № 4796 про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії до положень другого (останнього) підтексту частини 1 статті 13, частини 3 статті 51 та частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень: пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (з відповідними змінами), щодо неправомірного визначення середнього розміру премії за січень 2016 року; абзацу 3 підпункту 1 пункту 5 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі ПКМУ № 1294), щодо не включення в довідку надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу; абзацу 5 пункту 3 за додатком 26 ПКМУ № 1294 та підпункту 3 пункту 5 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, щодо не включення в дану довідку про грошове забезпечення доплати за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за несення слідчими щодобової служби в слідчо-оперативних групах;

- в незастосуванні ним вислуги 64% від всіх видів грошового забезпечення та премії для перерахунку з 01 січня 2016 року пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 як особи звільненої на пенсію за віком (у віці 46 років 1 міс. 19 дн.);

- в незастосуванні ним вимог положень частини 3 статті 52 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо виплати пенсіонеру ОСОБА_1 перерахованої з січня 2016 року підвищеної пенсії за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія;

- в незастосуванні ним нарахування до положень статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підвищення пенсії (індексацією грошових доходів населення) згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у зв'язку з виплатою пенсіонеру ОСОБА_1 підвищеної пенсії в квітні 2018 у розмірі 50% в сумі 7 871,84 грн. за період 01 січня 2018 року - 30 квітня 2018 року, донарахованої йому до положень пунктів 2 та 3 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

3) зобов'язанням відповідача-2 (або його правонаступника) щодо невідкладного складання та подачі відповідачеві-1:

- довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з зобов'язанням, починаючи з 01 січня 2016 pоку, внесення до даної довідки відповідно до статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абзацу 3 підпункту 1 пункту 5 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% його посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавка за стаж служби, яка раніше застосовувалася та безпідставно виключена з його грошового забезпечення, а відповідно додатку 26 до абзацу 5 пункту «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та підпункту пункту 5 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 - доплату за службу в нічний час у розмірі 35% його посадового окладу, а також відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (з відповідними змінами) - об'єктивного визначення середнього розміру премії за січень 2016 року, підтвердженої розрахунком, як складової грошового забезпечення позивача для визначення розміру його щомісячної пенсії, виходячи з нарахування та виплати за січень 2016 року премій слідчим Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, звідки позивач звільнився на пенсію, а якщо премія в січні 2016 року не нараховувалася і не виплачувалася слідчим поліції - застосувати її розмір 116,7% від всіх видів грошового забезпечення;

- письмове повідомлення в адресу відповідача 1 про застосування 64% вислуги років при визначенні пенсіонеру ОСОБА_1 розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, обґрунтованого до положень другого підтексту частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та деяких інших осіб, яке є невід'ємною частиною довідки про грошове забезпечення для перерахунку з 01 січня 2016 року пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 , звільненого на пенсію за віком (у віці 46 років 1 міс. 19 дн.);

- довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з зміною в сторону збільшення розміру премії в середньому розмірі 223,2% за грудень 2016 року, виплачених слідчим Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області, звідки позивач ОСОБА_1 , звільнився на пенсію;

- в послідуючому своєчасне складання та подання відповідачеві 1 довідки про грошове забезпечення та премії для перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 , відповідно до вимог положень статі 51, частини статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі зміни розміру будь-якого діючого виду грошового забезпечення та премії в сторону їх збільшення, або введення нових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) для поліцейських (в т.ч і для слідчих), звідки позивач ОСОБА_1 , звільнився на пенсію.

4) зобов'язанням відповідача-1, незалежно від складання та подання відповідачем-2 довідки (довідок) про грошове забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та повідомлення про застосування 64% вислуги років для визначення його розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, здійснити на користь ОСОБА_1 , перерахунок та виплату йому пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, з включенням в перерахунок наступних складових видів грошового забезпечення та премії: посадовий оклад слідчого поліції (далі ПО) - 2 400,00 грн., оклад за спеціальне звання (майор міліції/поліції) (далі ОСЗ) - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби у розмірі 45% від ПО + ОСЗ (далі НСС), надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від ПО + ОСЗ + НСС (далі НВОВЗ), доплата за службу в нічний час у розмірі 35% від ПО (далі ДСНЧ), премія в розмірі 116,7% від усіх видів грошового забезпечення (ПО + ОСЗ + НСС + НВОВЗ + ДСНЧ) (далі П), з визначенням щомісячного розміру його пенсії, виходячи з положень другого (останнього) підтексту пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто у розмірі 64% від визначених вище всіх видів грошового забезпечення та премії, як особи звільненої на пенсію за віком, з нарахуванням відповідно до статті 11 цього Закону як потерпілому від наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 4) та виплати додаткової пенсії до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлених розмірах Кабінетом Міністрів України, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії та з нарахуванням на заборговану суму пенсії згідно статті 64 цього Закону індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також зобов'язанням даного відповідача-1 здійснити:

- нарахування індексації на виплачену в квітні 2018 року ОСОБА_1 , пенсії - підвищення в сумі 7 871,84 грн. за січень-квітень 2018 року відповідно до пунктів 2 та 3 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103;

- новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 , за період з 01 січня 2016 року і по день здійснення даного перерахунку за всіма складовими грошового забезпечення та премії, що зазначено вище у позивних вимогах, включаючи й перерахунок його пенсії з грудня 2016 року з застосуванням середнього розміру премії 223,2% з урахуванням раніше виплачених сум пенсії, з здійсненням виплати на його користь за цим новим перерахунком заборгованої суми пенсії у 100 -відсотковому розмірі відповідно до положень статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при цьому, з нарахуванням на заборговану суму пенсії індексу інфляції до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року, у задоволенні позову відмовлено.

На зазначені судові рішення позивач подав касаційну скаргу, яку зареєстровано у Верховному Суді 02 вересня 2019 року.

При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження у справі колегією суддів встановлено таке.

Предметом розгляду в цій справі є оскарження дій Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо відмови видати довідку про грошове забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 та повідомлення про застосування 64% вислуги років для визначення його розміру щомісячної пенсії від всіх видів грошового забезпечення та премії, для проведення перерахунку та виплаті пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

Таким чином, спір у даній справі виник з приводу оскарження фізичною особою рішення та дій суб'єкта владних повноважень щодо перерахунку пенсійних виплат.

Колегія суддів перевірила наведені в касаційній скарзі обґрунтування підстав для відкриття касаційного провадження, дослідила додані до скарги матеріали і дійшла висновку про таке.

Частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Пункт 8 частини 2 статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондують положення статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і статті 13 КАС України.

Пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

За змістом пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, справа в силу пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України віднесена до справ незначної складності.

Судові рішення, ухвалені у справах незначної складності, підлягають касаційному оскарженню у виключних випадках, виключний перелік яких передбачений підпунктами «а» - «г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з відображеними в судових рішеннях судів першої інстанції та апеляційної інстанції обставинами справи не дають підстав для висновку про наявність у даному випадку обставин, наведених у підпунктах «а» - «г» пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Характер спірних правовідносин, предмет і категорія спору, коло учасників спірних правовідносин, правозастосовча практика, що складалася з приводу спорів цієї категорії, непоодинока кількість справ з подібними позовними вимогами, відсутність ознак, які роблять цю касаційну скаргу відмінною від інших, дають підстави вважати, що судові рішення, які ухвалені у справі № 2340/4623/18, як у справі незначної складності, не підлягають касаційному оскарженню.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Таким чином, оскільки оскаржувані судові рішення прийняті у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України виняткові обставини відсутні і обґрунтування щодо їх наявності не наведено, тому у відкритті касаційного провадження у даній справі слід відмовити.

Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, висловлену в ухвалі щодо неприйнятності у справі Азюковська проти України (Azyukovska v. Ukraine) від 09 жовтня 2018 року (заява № 26293/18), в якій заявником оскаржувалась відмова суду касаційної інстанції у відкритті касаційного провадження у зв'язку з віднесенням справи до категорії справ незначної складності. Так, Суд вказав, що застосування критерію малозначності справи у цій справі було передбачуваним, справа розглянута судами двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи.

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 328, 333, 359 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 березня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року по справі № 2340/4623/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправними дій.

Надіслати ОСОБА_1 копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Л.В. Тацій

Суддя А.І. Рибачук

Суддя С.Г. Стеценко