Рішення від 03.09.2019 по справі 500/1802/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1802/19

03 вересня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

за участю:

секретаря судового засідання Канюка Н.В.

представника позивача Стецюка Ю.О.

представника відповідача Палій М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне агропромислове підприємство "Агропродсервіс" (далі - позивач, ПАП "Агропродсервіс") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.07.2019 року №0006934811 в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 26442,96 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами камеральної перевірки контролюючим органом помилково зроблено висновок про порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладених №57/2 від 12.05.2019 року на суму ПДВ 132645,00 грн. та №58/2 від 13.05.2019 року на суму ПДВ 131784,60 грн. ПАП "Агропродсервіс" своєчасно направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних вказані податкові накладні, а саме до 20:00 год. 31.05.2019 року, що свідчить про відсутність підстав для нарахування штрафних санкцій за прострочення реєстрації зазначених податкових накладних.

За таких обставин, вважає, спірне податкове повідомлення-рішення від 17.07.2019 року №0006934811 в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 26442,96 грн. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.08.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 03.09.2019 року.

На виконання вимог вказаної ухвали, 15.08.2019 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.44-45), просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що проведеною камеральною перевіркою встановлено факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних №57/2 від 12.05.2019 року та №58/2 від 13.05.2019 року. Вказані документи доставлені до центрального рівня ДПС 03.06.2019 року о 08:00 год., що зафіксовані в квитанції. Відтак, відповідачем обгрунтовано застосовано штрафні санкції в сумі 26442,96 грн. за прострочення реєстрації зазначених податкових накладних оскаржуваним податковим повідомлення-рішення від 17.07.2019 року №0006934811.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позові (а.с.4-7). Наголосив, несвоєчасна реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, надіслана в межах граничного терміну для її реєстрації, тобто не з вини ПАП "Агропродсервіс" не може біти підставою для притягнення позивача до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у відзиві (а.с.44-45), посилаючись на правомірність висновків контролюючого органу, зроблених за результатами перевірки. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що оскаржувані рішення контролюючим органом прийнято правомірно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши обставини справи у сукупності, суд при постановленні рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що позивач ПАП "Агропродсервіс" 11.06.1999 року зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 11.07.2019 року (а.с.34-38).

Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку дотримання ПАП "Агропродсервіс" строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в червні 2019 року.

За результатами перевірки складено акт №544/28-10-48-11/30356854 від 01.07.2019 року (а.с.14-19), у якому встановлено порушення вимог п.201.1 та абз.14 п.201 ст.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в частині недотримання ПАП "Агропродсервіс" строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в червні 2019 року до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 365864,27 грн.

Не погоджуючись з висновками акта перевірки №544/28-10-48-11/30356854 від 01.07.2019 року, ПАП "Агропродсервіс" подано заперечення №639 від 04.07.2019 року (а.с.20), за результатами розгляду яких листом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №34907/10/28-10-48-11 від 15.07.2019 року повідомлено про їх необґрунтованість (а.с.21).

На підставі акта перевірки, 17.07.2019 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято податкове повідомлення-рішення №0006934811, яким застосовано штраф у розмірі 365854,27 грн. (а.с.9).

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, нараховано штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних №57/2 від 12.05.2019 року, зареєстрованої 03.06.2019 року, в сумі 13264,50 грн., №58/2 від 13.05.2019 року, зареєстрованої 03.06.2019 року, в сумі 13178,46 грн., №221/2 від 31.05.2019 року, зареєстрованої 19.06.2019 року, в сумі 10143,47 грн. (а.с.10).

Не погодившись із таким рішенням контролюючого органу в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних №57/2 від 12.05.2019 року та №58/2 від 13.05.2019 року в розмірі 26442,96 грн., позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача і винесених на підставі них спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодексу України (далі - ПК України).

Пунктом 201.1 ст.201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.201.2 ПК України).

Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України за № 1246 від 29.12.2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (п.3 Порядку).

Згідно п.4 Порядку до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки (п.12 Порядку).

Відповідно до п.13 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, ПАП "Агропродсервіс" складено податкові накладені №57/2 від 12.05.2019 року на суму ПДВ 132645,00 грн. (а.с.22) та №58/2 від 13.05.2019 року на суму ПДВ 131784,60 грн. (а.с.28).

Вказані податкові накладні відправлено в Єдиний реєстр податкових накладних для її реєстрації 31.05.2019 року о 19:52 год. (а.с.23-25, 29-31), тобто в межах строку, встановленого п.201.10 ст.201 ПК України.

Однак, такі документи доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 03.06.2019 року в 08:00 год. (а.с.26-27, 32-33).

При цьому, квитанцію про прийняття або неприйняття даних податкових накладних позивачу надіслано лише 07.06.2019 року о 14:42 год., тобто поза межами операційного дня (з 08:00 год. до 20:00 год.), в якому подавались податкові накладні.

Встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать, що позивачем вчасно, у встановлені п.201.10 ст.201 ПК України строки здійснені визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних, однак невчасна їх реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, а відтак не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 14.02.2019 року у справі №809/1040/17, що в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Також суд вважає за необхідне відзначити, що вказані обставини були викладені позивачем у запереченні до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що не позбавляло можливості контролюючий орган їх врахувати.

Водночас, застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкової накладної №221/12 від 31.05.2019 року не є предметом позову в цій справі та їх правомірність позивачем не оскаржується, а також сплачено грошові зобов'язання згідно платіжного доручення №8921 від 23.07.2019 року в сумі 10143,47 грн. (а.с.13).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 17.07.2019 року №0006934811 в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних податкових накладних №57/2 від 12.05.2019 року та №58/2 від 13.05.2019 року в сумі 26442,96 грн. є необґрунтованим, винесеними без урахування усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення, з порушенням вимог ч.2 ст.2 КАС України, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення, про що описано вище.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).

Таким чином, оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 1921,00 грн. згідно платіжного доручення №8446 від 26.07.2019 року (а.с.3).

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від17.07.2019 року №0006934811 в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 26442,96 грн.

Стягнути на користь приватного агропромислового підприємства "Агропродсервіс" (місцезнаходження: с.Настасів, Тернопільський район, Тернопільська область, 47734, ЄДРПОУ: 30356854) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (місцезнаходження: вул.Дегтярівська, 11г, м. Київ, 04119, ЄДРПОУ: 39440996) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня, сплачений згідно платіжного доручення №8446 від 26.07.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 06 вересня 2019 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.