Рішення від 29.08.2019 по справі 1.380.2019.003405

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003405

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника позивача - Робейко А.А.

представника відповідача - Гавриляк Р.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ТзОВ "ДІА-ГРУП ПЛЮС" до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, скасування рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ "ДІА-ГРУП ПЛЮС" (79026, вул. Стрийська, 98/207, м. Львів) звернулося в суд з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул. Стрийська, 35, м. Львів) Державної фіскальної служби України (04053, пл. Львівська,8, м. Київ) у якому просять суд:

- визнати протиправними дії ГУ ДФС у Львівській області щодо відмови в реєстрації податкових накладних № 45 від 13.05.2019 року та № 46 від 16.05.2019 року;

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області від 05.06.2019 року № 1183893/41555043 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 46 від 16.05.2019 року та № 1183892/41555043 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 45 від 13.05.2019 року;

- зобов'язати ДФС України вчинити дії щодо реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкові накладні датою її подання - 20.05.2019 року.

Ухвалою суду від 10.07.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Протокольною ухвалою від 15.08.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 16.05.2019 року за № 46 та від 13.05.2019 року № 45, проте, згідно отриманої квитанції, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, реєстрацію податкових накладних відповідачем було зупинено відповідно до пункту п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 13.05.2019 №45 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критерії ризикованості платника податку. На виконання п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивач направив до контролюючого органу письмові пояснення з додаванням копій документів. В долучених документах були безпосередньо наявні первинні документи. Однак, рішенням комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 05.06.2019 року № 1183893/41555043 та № 1183892/41555043 позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, яким оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач 1 надав суду відзив на позов, у якому зазначено, що оскаржувані рішення від 05.06.2019 року № 1183893/41555043 та № 1183892/41555043 були прийняті правомірно, оскільки надані платником податку копії документів складені з порушенням законодавства та є не достатніми для прийняття відповідного рішення про реєстрацію. У задоволенні позову просив відмовити.

Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Між позивачем (постачальник) та ТОВ «Альтінг - Груп» (покупець) укладено договір поставки № 23/04-2019 від 23.04.2019 року, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується передати у власність Покупця товар (будівельні матеріали) в кількості та за ціною, обумовленою у замовленні товару. Оплата за поставлений товар здійснюється безготівково в національній валюті України шляхом банківського переказу грошових коштів на банківський рахунок постачальника протягом 180 (сто вісімдесят) календарних днів з дня передачі товару Постачальником покупцю, що підтверджується накладною. Відповідно до п.6.1 Договору, передача товару здійснюється Постачальником на складі Постачальника згідно видаткової накладної.

Як вказує позивач, 13.05.2019 року ТзОВ "ДІА-ГРУП ПЛЮС" відвантажило ТОВ «Альтінг - Груп» сухі клейові суміші SOPRO FF 450 в мішках по 25 кг в кількості 730 мішків на загальну суму 190 968,00 грн., та 16.05.2019 року - сухі клейові суміші в мішках по 25 кг в кількості 772 мішки на загальну суму 203 066, 88 грн., що підтверджується належним чином складеними видатковими накладними № 45 від 13.05.2019 року та № 46 від 16.05.2019 року.

Вказаний товар попередньо був ввезений на територію України згідно ВМД UA209140/2019/140040, з долученими до неї CMR б/н від 08.05.2019 року, інфойсом від 08.05.2019 року №0108/05/2019 на кількість товару 18 250 кг, що ідентичне розфасованим мішки по 25 кг - 730 мішкам, та ВМД UA209140/2019/141267, з долученими до неї CMR б/н від 15.05.2019 року, інвойсом від 15.05.2019 року № 0115/05/2019 на кількість товару 19 300 кг, що ідентичне розфасованим мішкам по 25 кг - 772 мішкам, на підставі укладеного із Estellia Business контракту № 25/05-18 від 25.05.2018 року на поставку товару.

Позивачем сформовано податкові накладні № 45 від 13.05.2019 року та № 46 від 16.05.2019 року направлено для реєстрації.

Згідно отриманої квитанції, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України» на адресу позивача реєстрацію податкової накладної № 45 від 13.05.2019 року відповідачем було зупинено відповідно до пункту п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 13.05.2019 №45 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критерії ризикованості платника податку.

Згідно отриманої квитанції, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України» на адресу позивача реєстрацію податкової накладної № 46 від 16.05.2019 року відповідачем було зупинено відповідно до пункту п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 16.05.2019 №46 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3214 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критерії ризикованості платника податку.

На виконання п.201.16 ст.201 ПК України, позивач направив 04.06.2019 на адресу відповідача повідомлення №1 щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Також скеровано засобами електронного звязку копії документів, в яких міститься інформація про операції із товарами, зазначеними у податкових накладних, реєстрація яких зупинена, а саме: контракт на імпорт товару, рахунки - фактури, вантажно - митні декларації (ВМД), інвойси, СMR, платіжні документи, товарно транспортних накладні.

В письмових поясненнях вказано, що основним видом діяльності є зовнішньоекономічна діяльність. На підприємстві працює 5 працівників. Зовнішньоекономічний контракт дає можливість імпортувати в Україну будівельні матеріали, умова поставки DAP UA Львів, продавець доставляє товар до Львова. Підприємство орендує офіс за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, буд. 98 і склад за адресою: м. Львів вул. Шевченка 327, літ С1-1. Клей Sopro FF450, код 3214900090 реалізований ТОВ «Альтінг - Груп». З покупцем укладений договір поставки.

За результатом розгляду наданих позивачем пояснень та документів, Комісією Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення від 05.06.2019 року № 1183893/41555043 та № 1183892/41555043 про відмову у реєстрації податкових накладних від 13 травня 2019 року № 45 та від 16 травня 2019 р. № 46.

В якості підстави прийняття такого рішення відповідачем зазначено про ненадання платником податку договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, яким оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити).

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Комісії з питань розгляду скарг ДФС України.

Конституція України прямо вказує на законодавчу форму встановлення податку, зокрема ст. 92 ч. 2 п. 1 зазначає, що тільки законами України встановлюються система оподаткування, податків і зборів.

Згідно статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 статті 2 КАС України. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Пунктом 201.7 ст.201 ПК України передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року комісії ДФС України приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, причиною відмови у реєстрації податкової накладної є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до пп.4 п.13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як передбачено п.5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п.6 Порядку).

У разі, коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку).

Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (п.10 Порядку).

Відповідно до п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Отже, позивач направив до Єдиного державного реєстру податкові накладні № 46 від 16.05.2019 року та № 45 від 13.05.2019 року, реєстрацію яких та запропоновано платнику податків надати пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем, у встановленому законом порядку, були подані до контролюючого органу письмові пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по таких товарах.

Таким чином, суд вважає, що платником податків було надано всі необхідні документи, які дозволяють здійснити реєстрацію податкових накладних.

Окрім того, як вбачається із змісту квитанцій від 13.05.2019 року та 16.05.2019 року про зупинення реєстрації податкової накладної, контролюючий орган посилається на підп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. Однак, чіткого переліку критеріїв, які стосуються позивача, - не наводить. Вказані обставини свідчать про те, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов'язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на лист ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2019 року, яким затверджено критерії ризиковості платника податків.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 02.04.2019 року по справі №822/1878/18 дійшов висновку, що посилання ДФС на вищезгаданий лист є неправомірним, оскільки листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні ст.117 Конституції України, а відтак - не є джерелом права відповідно до ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Як передбачено п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, однією з підстав для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є ненадання платником податку копій документів відповідно до пп.4 п.13 цього Порядку.

Водночас, як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень, причиною відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання позивачем договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію інтересах платника податку для здійснення операції; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Тобто, управлінський акт відповідача не містить чіткого визначення підстав прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року.

Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 року у справі №822/1878/18, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні вказаної справи.

Відповідач, в свою чергу, всупереч вимогам ч.2 ст.77 КАС України, не надав суду жодних доказів, які б підтверджували наявність обставин, передбачених п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, які є виключними підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Суд вважає, що подані позивачем документи в межах прийнятих рішень про зупинення реєстрації таких податкових накладних (контракт на імпорт товару, рахунки - фактури, вантажно - митні декларації (ВМД), інвойси, СMR, платіжні документи, товарно транспортних накладні) та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної № 46 від 16.05.2019 року та №45 від 13.05.2019 року, а тому дії ГУ ДФС у Львівській області щодо відмови в реєстрації податкових накладних № 45 від 13.05.2019 року та № 46 від 16.05.2019 року слід визнати протиправними.

За таких обставин, суд вважає, що оскаржувані рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідають передбаченою ч.2 ст.2 КАС України критеріям обґрунтованості та пропорційності індивідуального акта суб'єкта владних повноважень, а тому такі рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС у Львівській області від 05.06.2019 № 1183893/41555043 та від 05.06.2019 №1183892/41555043 є протиправними та підлягають скасуванню.

Як наслідок, підлягає задоволенню вимога про зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 45 від 13.05.2019 року та №46 від 16.05.2019 року датою її подання.

Таким чином, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Згідно доданого до матеріалів платіжного доручення №658 від 27.06.2019, позивачем за подання вказаного позову сплачено судовий збір в розмірі 3842, 00 грн. Відтак, в порядку ст.139 КАС України слід стягнути з відповідача ГУ ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 3842, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ГУ ДФС у Львівській області щодо відмови в реєстрації податкових накладних № 45 від 13.05.2019 року та № 46 від 16.05.2019 року.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області від 05.06.2019 року № 1183893/41555043 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 46 від 16.05.2019 року та № 1183892/41555043 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 45 від 13.05.2019 року

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська пл., 8, ЄДРПОУ 39292197) вчинити дії щодо реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних - податкових накладних № 46 від 16.05.2019 року та № 45 від 13.05.2019 року датою їх подання - 20.05.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (79003, вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 39462700) на користь ТзОВ "ДІА-ГРУП ПЛЮС" (79026, вул. Стрийська, 98/207, м.Львів, код ЄДРПОУ 41555043) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до суду апеляційної інстанції .

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 09 вересня 2019 року.

Суддя Кухар Н.А.