Рішення від 09.09.2019 по справі 420/3785/19

Справа № 420/3785/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Сидорівського С.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року з врахуванням щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294;

зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку його пенсії з 05.03.2019 року з врахуванням щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294.

Ухвалою суду від 01.07.2019 р. Одеським окружним адміністративним судом вказану позовну заяву було залишено без руху.

09.07.2019 року (вх. № 24414/19, 24424/19) на виконання ухвали позивач надав до суду заяви про усунення недоліків адміністративного позову, чим усунув зазначені судом недоліки.

Ухвалою від 11.07.2019 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

18.07.2019 року (вх. № 25916/19) представником позивача до канцелярії суду подано заяву про повернення сплаченої суми судового збору.

18.07.2019 року (вх. № 25917/19) представником позивача до канцелярії суду подано заяву про розгляд справи без участі представника.

Ухвалою від 24.07.2019 року повернуто сплачений судовий збір.

30.07.2019 року (вх. № 27384/19) представником відповідача до канцелярії суду подано клопотання про відкладення розгляду справи.

07.08.2019 року (вх. № 28266/19) представником відповідача до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву.

09.08.2019 року (вх. № 28705/19) представником відповідача до канцелярії суду подано клопотання про залучення третьої особи.

04.09.2019 року (вх. № ЕП/6399/19) представником позивача до канцелярії суду подано відповідь на відзив.

05.09.2019 року (вх. № 31765/19) представником відповідача до канцелярії суду подано клопотання про залучення третьої особи.

06.09.2019 року (вх. № 31854/19) представником позивача до канцелярії суду подано відповідь на відзив.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію, як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Через не врахування при перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019 року щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу, звернувся із заявою до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якій просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для цілей перерахунку пенсії з 05.03.2019 року, з урахуванням щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294, однак листом від 21.05.2019 року № 3427 у задоволенні заяви було відмолено у зв'язку з тим, що рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій з врахуванням щомісячної премії в розмірі 150% не приймалось, а тому відсутні підстави для надання інформації для перерахунку пенсій.

Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому, в обґрунтування правової позиції, зокрема, зазначено, що дії вчинені відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства України, жодної бездіяльності допущено не було, оскільки, за відсутністю складеного ГУПФУ в Одеській області та отриманого списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку із включенням до вказаного списку позивача, відсутні підстави для складання та направлення уповноваженим органом нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

У судове засідання 04.09.2019 року сторони по справі не з'явились, сповіщались належним чином та завчасно про дату, час та місце судового засідання, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, від відповідачів жодних клопотань про розгляд справи без участі або перенесення судового засідання на іншу дату до суду не надходило.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).

За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви ОСОБА_1 Одеському окружному адміністративному суду.

Судом встановлено, що старший солдат у відставці ОСОБА_1 отримує пенсію як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-XII від 09.04.1992 року.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №1501021630 (Міноборони) від 07.05.2018 року нарахована з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 2640,00 гривень, оклад за військове звання 600,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років (30 %) 972,00 гривень, премії 0%, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 4212, 00 гривень. Основний розмір пенсії 60 % грошового забезпечення у розмірі 2527,20 гривень (а.с. 45).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2018 року по справі № 1540/4455/18, яке набрало законної сили 09.04.2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату задоволені.

Бездіяльність Одеського військового комісаріату щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 07.05.2018 року з врахуванням : щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 №15 від 21.05.2018р. про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки в/ч НОМЕР_1 №26 від 20.07.2018р., про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року, грошової допомоги на оздоровлення, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 №15 від 21.05.2018 року про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки військової частини № НОМЕР_1 №27 від 20.07.2018 року про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 №15 від 21.05.2018 року про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2018 року №29 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та святкової премії до 25-річчя Збройних Сил України відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 21.05.2018 року №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2018 року №28 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - визнано протиправною.

Зобов'язано Одеський обласний військовий комісаріат надати головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію про грошове забезпечення для цілей перерахунку пенсії з 07.05.2018 року з врахуванням: щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 №15 від 21.05.2018р. про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки в/ч НОМЕР_1 №26 від 20.07.2018р., про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року, грошової допомоги на оздоровлення, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 №15 від 21.05.2018 року про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки військової частини № НОМЕР_1 №27 від 20.07.2018 року про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 №15 від 21.05.2018 року про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2018 року №29 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та святкової премії до 25-річчя Збройних Сил України відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 21.05.2018 року №15 про виплату грошового забезпечення за період з лютого 2016 року по січень 2018 року та довідки військової частини НОМЕР_1 від 20.07.2018 року №28 про сплату єдиного соціального внеску за період з лютого 2016 року по січень 2018 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 46-50).

З даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивачем зазначено, що при перерахунку пенсії з 05.03.2019 року не було враховано щомісячну премію у розмірі 150% відсотків посадового окладу, у зв'язку з чим останній звернувся із заявою до Одеського обласного територіального центу комплектування та соціальної підтримки, у якій просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року, з урахуванням щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294 (а.с. 42).

Листом Одеського обласного територіального центу комплектування та соціальної підтримки від 21.05.2019 року № 3427 у задоволенні заяви відмовлено у зв'язку з тим, що рішенням Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій з врахуванням щомісячної премії в розмірі 150% не приймалось, а тому відсутні підстави для надання інформації для перерахунку пенсії (а.с. 44).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

01 березня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, якою затверджено тарифні розряди військовослужбовців, відповідно до яких збільшився розмір грошового забезпечення військовослужбовців, що є безумовною підставою для проведення перерахунку пенсії.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер який перебував на військовій службі, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р, N 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262- ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком І та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

21.02.2018 року Kабінетом Mіністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова №103). Згідно з п. 1, 2 зазначеної постанови було зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження дія роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.

Також, постановою Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 45), а саме: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,

- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 18 ч.1 ст. 4 КАС України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункти постанови Кабінету Міністрів України, що були предметом судового розгляду є нормативно-правовими актами, які втрачають чинність з моменту набрання законної сили судового рішення, яким вони визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Отже, враховуючи те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 набрало законної сили та є обов'язковим для виконання всіма на території України, а також враховуючи, що пенсійне забезпечення є соціальною гарантією держави, суд вважає, що розмір нарахованої та виплачуваної пенсії позивачу має відповідати вимогам чинного законодавства.

Відтак, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо видачі довідки про грошове забезпечення, яке відповідає вимогам чинного законодавства є правомірними та обґрунтованими, оскільки довідка, на підставі якої здійснений перерахунок позивачу пенсії не містить чинних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 р.

Рішенням міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 року №248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплату наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65% відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Крім того, абзацом третім п. 1 телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240 з 01.01.2019 року встановлено щомісячну премію у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Розмір щомісячної премії з 2 тарифним розрядом з вислугою років понад один рік складає 150% посадового окладу (а.с. 39-41).

Як зазначено в Довідці військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294, розмір премії за 2 тарифним розрядом з вислугою років понад один рік за посадою водія гаражу відділу матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 (на якій проходив військову службу до 31.01.2018 року ОСОБА_1 ) з 01.01. 2019 року складає 150% до посадового окладу (а.с. 42).

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до статті 63 вказаного Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

У зв'язку з прийняттям рішення Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач, через свого представника, звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, проте таку довідку направлено до ГУПФУ не було.

Крім того, суд відхиляє аргументи відповідача на відсутність порядку щодо перерахунку пенсії у зв'язку з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тому, виплата пенсії є соціальною гарантією держави.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч. 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з ч. 2 ст. 38 цього Закону, зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Тому, порядок перерахунку пенсії регулюється Законом.

Крім того, у роз'ясненні від 09.04.2019 року вих. 7064/0/2-19/54 Міністерства соціальної політики України, наданого Міністерству оборони України на його запит щодо вказаного питання зазначено, що постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення перерахунку пенсій за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, які визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, визначеного постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів. Частиною 2 ст. 14, ст. 255 КАС України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на території України. Судові рішення виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань.

Посилання представника відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на те, що Порядком № 45 передбачено надання довідки про грошове забезпечення тільки за списками ГУПФУ в Одеській області не є достатнім доказом для встановлення обставин щодо правомірності відмови позивачу у підготовки та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області такої довідки, тому що сторонами не заперечується, що на виконання Постанови № 103, такі списки управлінням пенсійного фонду були подані, а отже у відповідача є законні підстави щодо видачі довідки, у зв'язку з втратою чинності п.1,2 Постанови № 103.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю, то варто зазначити, що в силу положень частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду. У спірних правовідносинах суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

Крім того, позивач просить відповідно до ч.2 ст.371 КАС України допустити негайне виконання рішення про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання надати інформацію для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 0503.2019 року з врахуванням щомісячної премії..

Відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, суд який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні суду звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що в даному випадку судом не ухвалено рішення про стягнення певних сум з відповідача, відсутні підстави для звернення до негайного виконання цього рішення суду.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем, є особою, звільненою від сплати судового збору на підставі п. 13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI, судовий збір за подання адміністративного позову до Одеського окружного адміністративного суду не сплачувалось.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Між тим, такі судові витрати не понесені, тому не стягуються на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6; код ЄДРПОУ 08402040) про визнання протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року з врахуванням щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області надати інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для цілей перерахунку його пенсії з 05.03.2019 року з врахуванням щомісячної премії у розмірі 150 відсотків посадового окладу відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_1 від 17.04.2019 року № 294.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Повний текст рішення складено та підписано 09.09.2019 р.

Суддя О.М. Тарасишина

.