Справа № 420/4525/19
09 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 ) до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Кишинівська, 46, м. Ізмаїл,68600) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду звернулась ОСОБА_1 з позовом (а.с.6-7), з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с.17) до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (далі - ОПФУ), у якому позивач просить: - визнати протиправними дії відповідача щодо застосування при визначенні їй розміру пенсії за віком показника середньої заробітної плати в сумі 3764,40грн, яка застосовується для перерахунку пенсії; - зобов'язати відповідача призначити та виплачувати їй пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.05.2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року переведення на пенсію, тобто за 2016-2017 роки в сумі 5377,90грн.
Позивач зазначила, що з 04.01.2008 року вона перебуває на обліку в ОУПФ, з 01.02. 2008 року їй призначено пенсію за віком згідно до 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII (далі Закон України № 3723- XII).
З 27.03.2018 року за її заявою призначено пенсію згідно Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058-IV) при загальному стажі 40 років 2 місяці 7 днів. Середня заробітна плата визначена в сумі 3764,40 грн., яка застосовується для перерахунку пенсій. В той час для призначення пенсій повинно було застосувати середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки в сумі 5377,90 грн.
Позивач вважає таки дії відповідача неправомірними, оскільки у даному випадку має місце призначення пенсії за іншим Законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону. Таким чином, відповідач повинен застосувати для обрахунку моєї пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
На звернення до відповідача вона отримала відповідь про розрахунок ї пенсії , але по суті відповіді не отримала, з роз'ясненням права на оскарження, у разі незгоди.
Ухвалою суду від 02.08.2019 року адміністративний позов залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків (а.с.13-14).
Ухвалою суду від 23.08.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрите провадження по справі, вирішено справу розглянути у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у відповідності до ст.263 КАС України (а.с.2-4).
05.09.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.24-28), у якому представник відповідача вважав позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки ОУПФ не порушував права позивача.
Позивач отримувала до 27.03.2018 року пенсію, яка була призначена згідно із Законом України «Про державну службу», а з 27.03.2018 року переведена на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV на підставі п.8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою КМУ №124 від 20.02.2019 року.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що при досягненні пенсійного віку, за умови якщо розмір пенсії буде більшим від розміру пенсії обчисленого відповідно до ЗУ «Про державну службу», проводиться без звернення особи, переведення на пенсію на умовах передбачених Законом, за матеріалами справи.
З 01.03.2019 року після проведення індексації розмір пенсії відповідача складає 3624,74грн. (В розрахунок пенсії покладено проіндексований середньомісячний заробіток у розмірі 8651,46грн).
20.05.2019 року надійшло звернення від позивача про здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року переведення на пенсію, тобто за 2016-2017 роки.
Позивачу була направлені відповідь про відсутність підстав для застосування вказаного показника.
Крім того, представник звертає увагу на те, що заява позивача була розглянута як звернення, оскільки не відповідало встановленій формі щодо здійснення перерахунку пенсії.
Представник відповідача вважає, що у випадку позивача має місце проведення з одного виду пенсій на інший, а відтак застосуванню до даних правовідносин підлягає п.4.3 розділу ХV Закону №1058-IV.
Представник відповідача зазначає, що «обчислення пенсії» у правовому розумінні тотожний терміну «призначення пенсії», а не перерахунку, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки. Вказаний показник застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для переходу пенсії на інший вид чи для перерахунку пенсії є безпідставним.
Дослідивши та проаналізувавши надані учасниками справи докази у їх сукупності, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізмаїльському ОУПФ. З 01.02.2008 року їй призначено пенсію за віком згідно до Закону України "Про державну службу" .
З 27.03.2018 року позивачу призначено пенсію згідно Закону №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при загальному стажі 40 років 2 місяці 7 днів із застосуванням показника середню заробітну плату в Україні 3764,40грн.
Середня заробітна плата визначена в сумі 3764,40 грн, яка застосовується для перерахунку пенсій. В той час для призначення пенсій повинно було застосувати середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки в сумі 5377,90 грн.
20.05.2019 року позивач вважаючи, що їй розрахунок пенсії при переході з пенсії державного службовця на пенсію за віком здійснений неправильно, а саме не вірно застосований показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески звернулась до відповідача із заявою зробити новий розрахунок (а.с.10).
Листом від 30.05.2019 року ОУПФ повідомило позивача про розрахунок її пенсії у відповідності до п.2 ст.40 Закону №1058-IV (а.с.11).
Спірні правовідносини між сторонами регламентовані Законом України №1058-IV, Законами України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, який діяв до 01.05.2016 р, та від 10.12.2015 року №889-VIII, який діє з 01.05.206 року.
Статтею 37 Закону №3723-XII встановлювалось право осіб, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, на одержання пенсії державних службовців.
Саме у відповідності до вказаного Закону позивачу була нарахована та вона отримувала пенсію за вислугою років.
З 27.03.2018 року переведена на пенсію за віком згідно з Законом №1058-IV на підставі п.8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою КМУ №124 від 20.02.2019 року.
Абзацом 2 п.8 вказаного Порядку встановлено, що якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону, буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до, зокрема, Закону «Про державну службу» проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв'язку України.
Стаття 40 Закону України №1058-IV встановлює порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Згідно з ч.2 статті 40 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де, зокрема, Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідач стверджує, що позивачу проведений перерахунок раніше призначеної пенсій, тому ним застосовувались положення п.4.3 розділу ХV «Перехідні положення» Закону №1058-IV, яким встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Таким чином, у вказаному пункті чітко зазначено про перерахунок пенсій, призначених відповідно до цього Закону. При таких обставинах суд вважає, що доводи відповідача не ґрунтуються на положеннях законодавства, оскільки позивач отримувала пенсію за вислугу років, призначену за іншим Законом.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду від 31.01.2019 року при розгляді у касаційному порядку справи №639/2751/17 зазначено, ч.1 ст.9 Закону№1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Водночас, ст.9 Закону№1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 Закону№1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст.45 Закону№1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Стаття 37 Закону №3723-ХІІ передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. В подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону№1058-IV має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3ст.45 Закону№1058-IV.
Позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону№1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Також суд не приймає до уваги доводи відповідача, що позивач надав до ОУПФ звернення та не звертався до ОУПФ із заявою встановленої форми про перехід на іншу пенсію, оскільки сам відповідач у відзиві зазначив, що такий перехід здійснений ОУПФ самостійно у відповідності до вимог законодавства без заяви пенсіонера. А заява позивач від 20.05.2019 року стосувалася лише правильності нарахування їй пенсії.
Суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано вимог ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивач просив зобов'язати відповідача призначити та виплачувати їй пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року переведення на пенсію, тобто за 2016-2017 роки в сумі 5377,90грн. з 20.05.2018 року, з часу подання нею заяви до відповідача.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що передують року переведення на пенсію, тобто за 2016-2017 роки в сумі 5377,90грн. відповідно до поданої нею заяви від 20.05.2018 року, та зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок, з часу подання нею заяви до відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 768,40 гривень та відповідно підлягає про стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,6,7,9,139,242-246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 місце проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Кишинівська, 46, м. Ізмаїл,68600) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що передують року переведення на пенсію, тобто за 2016-2017 роки в сумі 5377,90грн.
Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.05.2018 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що передують року переведення на пенсію, тобто за 2016-2017 роки в сумі 5377,90грн.
Стягнути з Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 гривень.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В.Катаєва
.