ЄУН 174/756/19
н/п 3/174/112/2019
06 вересня 2019 року м.Вільногірськ
Суддя Вільногірського міського суду Дніпропетровської області Борцова А.А., розглянувши матеріал, який надійшов з Вільногірського відділення поліції Жовтоводського ВП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності по ч.1 ст.44 КУпАП відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в м.Вільногірську, громадянки України, не працює, мешкає по АДРЕСА_1 ,
якій згідно ст.268 КУпАП роз'яснені її права та обов'язки,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 098240 від 02.09.2019 року, ОСОБА_1 , 01.08.2019 року, о 18 годині 10 хвилин, на залізничному вокзалі по вул.Привокзальна в м.Вільногірську Дніпропетровської області, зберігала при собі, а саме в гаманці, один сліп-пакет з речовиною білого кольору, згідно з висновком експерта № 1/86/3272 від 29.08.2019 р., наданий на дослідження один сліп пакет з кристалічною речовиною відноситься до особливо небезпечних наркотичних засобів- метамфетамін, маса якого в перерахунку на висушену речовину становить 0,0228 г., що є невеликим розміром.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.44 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала і пояснила, що дійсно мав місце вказаний факт, купила за 160 грн. для особистого вживання в м. Верховцево та перевезла до м. Вільногірська психотропну речовину, курила на вокзалі та була за це затримана працівниками поліції, які при обшуку перед посадкою в автомобіль в речах знайшли метамфетамін.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, в тому числі, копію висновку експерта № 1/8.6/3272 від 29.08.2019 р., /а.с.4-6/, згідно якого надана на експертизу кристалічна речовина білого кольору масою 0,0390 г., яка виявлена та вилучена у ОСОБА_1 та знаходиться в сліп пакеті із застібкою, містить психотропну речовину, обіг якої обмежено - метамфетамін, маса якого становить 0,0228 г., суд дійшов висновку, що провадження по справі підлягає закриттю по наступним підставам.
Так, згідно ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, в тому числі, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно п.9,11,15 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої 06.11.2015 року Наказом МВС України за № 1376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ за № 243 від 17.03.2017 року та № 690 від 04.08.2017 року (далі- Інструкція), при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол). До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Згідно ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином складання протоколу є процесуальною дією суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, фіксація адміністративного правопорушення відбувається саме під час складення адміністративного протоколу, яким і визначаються межі судового розгляду по даній справі.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як і в Конституції, так і в міжнародних актах (Загальна декларація прав людини, Конвенція про захист прав людини та основних свобод, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права), йдеться про застосування принципу презумпції невинуватості у справах про притягнення до відповідальності за скоєння кримінальних правопорушень.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Таким чином, адміністративне правопорушення та кримінальне правопорушення мають аналогічний склад, а їх відмежування один від одного проводиться за ступенем суспільної небезпеки, тому з урахуванням принципу верховенства права, презумпція невинуватості діє у всіх випадках звинувачення людини (суб'єкта приватного права) державою, в тому числі, і в разі притягнення особи до відповідальності за адміністративні правопорушення.
Диспозиція ст.44 КУпАП передбачає відповідальність за незаконне придбання та зберігання як наркотичних речовин, так і психотропних, що не є тотожним.
Однак, при складанні протоколу посадовою особою в описовій частині протоколу об'єктивна сторона правопорушення в діях ОСОБА_1 не відповідає фактичним обставинам справи, які встановлені в судовому засіданні, оскільки вказано, що остання зберігала при собі особливо небезпечний наркотичний засіб- метамфетамін, хоча згідно висновку експерта № 1/8.6/3272 від 29.08.2019 р., речовина, вилучена у ОСОБА_1 , містить психотропну речовину, обіг якої обмежено - метамфетамін.
Крім того, у протоколі не вказано мету придбання ОСОБА_1 цієї психотропної речовини.
Приписами ст.129 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, задекларовано, що основними засадами судочинства, серед іншого, є змагальність та забезпечення доведеності вини.
Відповідно до ч.1 ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України є частиною національного законодавства України.
Враховуючи вищевказані вимоги та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17 липня 1997 року Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
В своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (п.1 ст.32 Конвенції) неодноразово наголошував, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів: (п.45 Рішення ЄСПЛ у справі «Бочаров проти України» від 17.06.2011 р., заява №21037/05; п.75 Рішення ЄСПЛ у справі «Огороднік проти України» від 05.05.2015 р., заява № 29644/10; п.52 Рішення ЄСПЛ у справі «Єрохіна проти України» від 15.02.2013 р., заява №12167/04).
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13), також аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року у справі № 21-519а14.
Таким чином, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності здійснено працівником поліції з грубими порушеннями вищевказаних нормативних актів, об'єктивна сторона правопорушення, зазначеного у протоколі, не відповідає фактичним обставам справи, тому, в межах складеного протоколу, вина ОСОБА_1 у придбані та зберігання наркотичних засобів не доведена, склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.44 КУпАП в діях ОСОБА_1 відсутній, а провадження по справі підлягає закриттю.
Судовий збір стягненню з особи, яка притягалася до адміністративної відповідальності, не підлягає.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст. 40-1, 44, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.44 Кодексу України про адміністративне правопорушення - закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3 цього Кодексу.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, до Дніпровського апеляційного суду через Вільногірський міський суд Дніпропетровської області.
Суддя: підпис А.А.Борцова